Wypoczynek

Rowerem po Wyspie Sobieszewskiej

Rowerem po Wyspie Sobieszewskiej  
Nazwa szlaku: Szlak rowerowy im. Wincentego Pola
Długość trasy: ok. 28 km
Trudność: łatwa (szlak niebieski)
Czas przejazdu: ok. 2-3 godziny
Trasa: Sobieszewo – Świbno – Sobieszewo
Powstanie Wyspy Sobieszewskiej jest ściśle związane z rzeką Wisłą i Morzem Bałtyckim. Działalność wód rzeki, a z drugiej strony zmiany brzegowe spowodowane pracą morza, doprowadziły do utworzenia się pasa mierzei.  Dalsze procesy przyrodnicze oraz ingerencja człowieka w system hydrograficzny Wisły.  W nocy z 31 stycznia na 1 lutego 1840 roku potężny zator lodowy, jaki utworzył się w miejscowości Płonia, spowodował zablokowanie odpływu wód wiślanych w kierunku Gdańska, które wezbrawszy do niespotykanych rozmiarów runęły w kierunku Bałtyku, przerywając Mierzeję Wiślaną w okolicach Górek Wschodnich. W ten sposób powstało nowe ramię i nowe ujście Wisły, nazwane bardzo trafnie przez Wincentego Pola – Śmiałą Wisłą. W ten sposób powstał półwysep, którego zachodnią część stanowił teren obecnej Wyspy Sobieszewskiej. Do ostatecznego ukształtowania Wyspy, przyczynili się ludzie, a dokładnie ich działalność mająca na celu unikniecie powodzi na Żuławach.  W latach 1889-1895, miedzy Świbnem a Mikoszewem przekopano kanał o długości ponad 7 km, który został nowym głównym ujściem Wisły, dzięki czemu Z półwyspu powstała Wyspa Sobieszewska.
Wyspa to obszar 35 km2, mieszka na niej około 3,5 tys. stałych mieszkańców. Pod względem wielkości jest 3-cią największą wyspą polskiego pobrzeża Bałtyku i jedyna, która powstała w wyniku ingerencji człowieka.
Dziś Wyspa Sobieszewska jest miejscem wypoczynku dla mieszkańców Trójmiasta oraz  wczasowiczów z całej Polski. Najciekawsze atrakcje turystyczne na Wyspie to: przepiękne szerokie plaże, bursztyn, rezerwaty przyrody: „Ptasi Raj’ i „Mewia łacha”, zabytkowa XIX-wieczka śluza w Przegalinie, dawna rezydencja gauleitera Alberta Forstera – tzw. Forsterówka oraz 28-mio kilometrowy szlak rowerowy.
Trasa rowerowa obfituje w atrakcje przyrodnicze oraz zabytki. W czasie wycieczki możemy obejrzeć, między innymi Sanktuarium Matki Bożej Saletyńskiej, Izbę Pamięci Wincentego Pola, zabytkowa śluzę z 1895 roku, pamiątkowy obelisk z odsłonięty 31 marca 1995 r. z okazji 100-lecia powstania Wyspy Sobieszewskiej, Forsterówkę. Na trasie szlaku nie brakuje atrakcji przyrodniczych, Rezerwat „Mewia Łacha”, najwyższe wzniesienie na Wyspie Sobieszewskiej – Góra Mew (32 m n.p.m.), która dla chętnych jest do zdobycia na rowerze oraz Rezerwat „Ptasi Raj”. Na terenie Rezerwatu są dwie wierze widokowe, z których rozciąga się przepiękny widok na Jeziora Karaś i Ptasi Raj oraz okolice.
Szlak rowerowy pokrywa się częściowo ze szlakiem pieszym.
  
  
Komentarze

Prześlij nam newsa