Sport

Strzegom Horse Trials 2010

w.jpg

W dniach 24-27 czerwca 2010r. w Morawie k/Strzegomia na Hipodromie im. 14 Pułku Ułanów Jazłowieckich odbył się Puchar Świata we Wszechstronnym Konkursie Konia Wierzchowego. Już po raz ósmy w Strzegomiu mogliśmy podziwiać zmagania najlepszych jeźdźców i koni na wielkiej gali jeździeckiej jaką jest Strzegom Horse Trials. Wystartowali tu jedni z najlepszych zawodników  rankingu WKKW, min. Henrich Romeike – mistrz olimpijski z Pekinu, Andreas Dibowski, Michael Jung, Dirk Schrade, czy Niklas Jonsson. Przez cztery dni z uwagą śledziliśmy emocjonujące rozgrywki, które rozpoczęły się w czwartkowe przedpołudnie, próbą ujeżdżenia. Rozegranych zostało pięć konkursów: CIC*, CCI**, CIC***- Puchar Świata, CCI*** oraz CCI** – Mistrzostwa Polski Młodych Jeźdźców.
CIC* o Puchar Starosty Świdnickiego i nagrodę firmy Kopras, to najłatwiejszy z konkursów międzynarodowych rozgrywany w Strzegomiu, którego zwycięzcą został  reprezentant Japonii Yoshiaki Oiwa na koniu USER FRIENDLY, 46,30 pkt. W konkursie tym startowało wielu Polskich zawodników,  w tym najmłodsza z zawodniczek tegorocznego Strzegomskiego WKKW, piętnastoletnia Agata Jodko. Najlepszy z Polaków był Paweł Warszawski i HUZAR. Para ta z wynikiem 50,80 pkt. uplasowała się na siódmej pozycji.
CCI** o Puchar Marszałka i nagrodę ANR, to  kolejny pod względem trudności konkurs międzynarodowy. Zwycięzcą został Oliver Townend z Wielkiej Brytanii na koniu ODT SONAS ROVATIO z wynikiem 45,70 pkt. Drugie miejsce zajął Polak – Paweł Spisak i BARYT (48,00 pkt). W ramach tego konkursu rozegrane zostały także Mistrzostwa Polski Młodych Jeźdźców, w których najlepsza okazała się Natalia Wrona i TACYT z KJ Rakowiec Kwidzyn, uzyskując wynik 58,50 pkt.
CIC***W – HSBC FEI World Cup ™ Eventing Qualifiers o Puchar FEI i nagrodę HSBC, to kolejny konkurs z cyklu Pucharu Świata. Strzegom, to siódmy z dwunastu etapów, składających się na cały Puchar Świata, rozgrywany na czterech kontynentach. Tu prym wiodła ekipa z Niemiec. Bezkonkurencyjny okazał się Michael Jung, który od samego początku wysunął się na prowadzenie i do końca utrzymał swoją pozycję, w rezultacie zajmując dwa pierwsze miejsca na podium. Zwycięski wynik 36,60 pkt. uzyskał jadąc na WEIDEZAUNPROFI’S RIVER OF JOY, drugie miejsce i wynik 42,00  pkt. na LA BIOSTHETIQUE – SAM FBW.  Polska dopiero na 32 pozycji – Katarzyna Kokowska i CZARNOLAS z wynikiem 104,00 pkt.
CCI*** o Puchar Burmistrza Strzegomia i nagrodę Gras Savoye jest jednym z najtrudniejszych konkursów międzynarodowych. Miejsca na podium wywalczyli Szwedzi, z których najlepszy okazał się Niklas Lindback na MISTER POOH, uzyskując 49,00 pkt. Para z Polski Łukasz Kaźmierczak i OSTLER z wynikiem 86,00 pkt. zajęli siódme miejsce.
 

WKKW jest najtrudniejszą dyscypliną jeździecką, ponieważ wymaga od jeźdźca i konia doskonałych umiejętności i precyzji we wszystkich trzech dziedzinach: ujeżdżeniu, skokach i crossie. Próba terenowa czyli cross, jest najbardziej widowiskowym etapem konkursu, a zarazem wydarzeniem mrożącym krew zarówno jeźdźców jak i widzów. Trzeba przyznać, że jest to bardzo ciężkie i niebezpieczne zmaganie jeźdźca i konia z trudnymi przeszkodami terenowymi o monumentalnych wymiarach. Nie obywa się tu niestety bez wypadków. W tym roku mimo kilku groźnie wyglądających zdarzeń, nikomu nic się nie stało. Zeszłoroczne nieszczęście konia Autorytet na Strzegomskim Hipodromie, nie poszło jednak w niepamięć, co dało się usłyszeć wśród zawodników oraz publiczności. Dlatego w tym roku kontrola weterynaryjna bardziej się przyłożyła i do niedzielnego konkursu skoków nie zostało dopuszczonych kilka koni.
Oprócz zmagań sportowych na najwyższym poziomie nie zabrakło w Morawie dodatkowych atrakcji. Jak co roku dzięki organizatorom Strzegom Horse Trials został zrealizowany program „Konik na Biegunach”. Jest to program, który pomaga najmłodszym zapoznać się z końmi i jeździectwem. Dzieci ze szkół i przedszkoli z Gminy Strzegom odwiedziły specjalnie przygotowane stajnie, w których umieszczone były konie zawodników, wybierały najsympatyczniejszego konia i przypinały do boksów własnoręcznie wykonane talizmany szczęścia. W trakcie wizyty w miasteczku zawodów dzieci brały udział w konkursie wiedzy o koniach, a także został rozstrzygnięty konkurs plastyczny, którego tematem przewodnim oczywiście był koń. Poza tym dla najmłodszych zostało także przygotowane miasteczko zabaw, z dmuchanym zamkiem, basenem piłeczkowym, trampoliną bangee. Można było pojeździć na kucykach, a także dosiąść quada. Niesamowitą atrakcję sprawiła bryczka zaprzęgnięta w koniki polskie, którym towarzyszyły źrebięta. Odważni mogli zrobić sobie tatuaż – zmywalny oczywiście, wykonywany metodą natryskową. W specjalnie przygotowanych punktach gastronomicznych można było dobrze zjeść, zakosztować wyśmienitego chleba na zakwasie, czy kiełbaski z „lokomotywowego” grilla. Wiele stoisk z akcesoriami jeździeckimi oferowało szeroką gamę produktów znanych marek po promocyjnych cenach. Dla zagranicznych zawodników (szczególnie tych zarabiających w EURO) był to prawdziwy raj cenowy.
W przerwach pomiędzy konkursami przygotowano wspaniałe pokazy. Występ psów rasy Border Collie wywołał uśmiech na wielu twarzach. Podziwialiśmy taniec psa z trenerką, umieszczanie ringo na kijku, łapanie frisbee oraz układanie metalowych misek jedna w drugą. Owczarek belgijski Malinois z precyzją posprzątał porozrzucane piłki tenisowe.
Wydarzeniem zapierającym dech w piersiach były pokazy koni i amazonek z Akademii Jeździeckiej "Cabriola" p. Katarzyny Cygler. Wspaniały układ choreograficzny trzech koni rasy fryzyjskiej dosiadanych przez amazonki w fascynujących strojach budził podziw wszystkich oglądających. Równie widowiskowe było Paso Double w wykonaniu tancerki i amazonki dosiadającej cudnego siwego konia rasy andaluzyjskiej. Piękne czarno-czerwone suknie, muzyka i koń, wspaniale oddawały charakter tego tańca. Jednakże niezapomnianym widowiskiem był występ Aniołów. Kruczoczarny fryz dosiadany przez czarnego anioła i siwy koń andaluzyjski, którego dosiadał biały anioł w asyście uskrzydlonych tancerek, wprawiły publikę w oniemienie.
Podziwiać mogliśmy również woltyżerkę – pokaz grupy z Akademii Jeździeckiej z Ząbkowic Śląskich. Taka gimnastyka artystyczna na koniu, to prawdziwy wyczyn, szczególnie gdy koń porusza się galopem. Swój występ zaprezentował również mistrz Polski w woltyżerce Adam Susłowski.
Wspaniałym występem był także kadryl dzieci na kucach, ze szkółki jeździeckiej LKS Stragona Strzegom. Sześć amazonek przedstawiło ciekawy równo wykonywany układ.
Ostatni, bardzo ciekawy pokaz woltyżerki w wykonaniu amazonki z Akademii Jeździeckiej Cabriola na jednym z fryzów znacząco różnił się od występów poprzednich artystów.
Strzegom Horse Trials to prawdziwe święto hipiczne. Na cztery dni Hipodrom w Morawie zamienił się w  wielkie niezapomniane widowisko jeździeckie. Niezwykła sportowa rywalizacja i niezapomniane pokazy na długo zostaną w pamięci wszystkim mogącym uczestniczyć w tym wydarzeniu.
 

Zobacz szczegóły wyników na www.worldcupstrzegom.pl

A.S

Wszystkie zdjęcia zamieszczone na portalu autorstwa ZABOOKUJ.eu są chronione prawami autorskimi i stanowią wyłączną własność portalu zabookuj.eu. Zabrania się kopiowania, reprodukowania, publikowania, umieszczania w Internecie, przesyłania, transmitowania, rozpowszechniania i/lub modyfikowania.

Zakup zdjęć, zapytaj o więcej  <<  kontakt >>

Komentarze

Prześlij nam newsa