Nowoczesny ośrodek

AUTOMATYKA W OŚRODKU

Ciekawym pomysłem są rolety przestrzenne zamontowane na dwóch przeciwległych stronach korytarza stajni, które zamykane za pomocą pilota lub z przełącznika umieszczonego w korytarzu. Umożliwiają one pozostawienie otwartych drzwi drewnianych stajni, podczas naszej nieobecności. Takie rozwiązanie zwiększa bezpieczeństwo i dodatkowo wentyluje pomieszczenia.

Kolejnym elementem wpływającym na zapewnienie dobrego przepływu powietrza są okna o wymiarach 150x100cm, otwierane za pomocą siłowników z pilota lub zdalnie względem czasu. W celu zwiększenia wentylacji w stajni zamontowano dwa wentylatory dachowe sterowane elektrycznie. Urządzenia zamontowane zostały na kalenicy dachu i rurą o średnicy 200mm odprowadzane są nieprzyjemne zapachy. Układ posiada regulator obrotów i sterowany jest czasowo z systemu automatyki stajni.
 

Woda do automatycznych poideł doprowadzona jest pod tynkiem. Takie rozwiązanie minimalizuje możliwość zamarzania, a także uniemożliwia koniom "zabawę" instalacją, co może być niebezpieczne.Dodatkowo został zamontowany podgrzewacz wody dedykowany tylko dla tej instalacji. W przypadku obniżenia temperatury poniżej 5 stopni C podgrzewacz załącza się i poprzez układ mieszacza, wyrównuje temperaturę wody do wartości około 15 stopni C.

Dobrym rozwiązaniem jest możliwość elektrycznego zamknięcia dopływu wody do poideł np. po przyjściu koni z terenu. Włącznik umieszczony przy wejściu do stajni zamyka dopływ wody na czas 12 minut. Po tym okresie następuje automatyczne odblokowanie przekaźnika i woda pojawia się ponownie we wszystkich boksach. Automatyczne piodła znajdują się także na podokach.

Również system kanalizacyjny zostal zautomatyzowany. Woda z dachu odprowadzana jest za pomocą rynien do zbiornika zewnętrznego podziemnego. Zbiornik wyposażony jest w czujnik sygnalizujący przekroczenie stanu dopuszczalnego poziomu. Informacja przesyłana jest do systemu automatyki i dalej poprzez komunikat SMS do właściciela.
 

ZDJĘCIE LAMPY Podczas cieplejszej pogody zmorą stajni stają się owady, które zakłócają spokój zwierząt jak i ludzi dlatego na środku korytarza zainstalowano lampę rażącą, która w znacznym stopniu zmniejsza ilość insektów. Lampa sterowana jest również z systemu automatyki i uruchamiana jest względem czasu.
 

Siodlarnia stanowi oddzielne pomieszczenie należycie zabezpieczone systemem kontroli dostępu za pomocą karty zbliżeniowej, która uniemożliwia wejście osobom nieupoważnionym. Rozwiązanie takie zostało przyjęte z uwagi na wartość sprzętu jaki znajduje się w każdej siodlarni. Pomieszczenie ogrzewane z kominka, płaszczem wodnym. Ciepło emitowane jest z podłogi, dzięki któremu następuje szybkie wysychanie sprzętu jeździeckiego, a także z grzejnika drabinkowego, który dodatkowo jest zasilany z grzałki elektrycznej w przypadku braku ogrzewania kominkowego. Podczas chwilowych pobytów w pomieszczeniu po otwarciu drzwi załącza się oświetlenie przypodłogowe na krótki czas umożliwiając zabranie z siodlarni potrzebnych rzeczy bez konieczności załączania oświetlenia głównego.
 

Korytarz wejściowy (dla ludzi) także jest ogrzewany podłogowo, posiada oprócz oświetlenia górnego również oświetlenie przypodłogowe, które załącza się automatycznie na określony czas podczas otwarcia drzwi lub z czujnika ruchu. Wejście dostępne jest za pomocą karty zbliżeniowej. Otwarcie drzwi dodatkowo sygnalizowane jest cichym dźwiękiem informującym użytkownika wewnątrz o otwarciu drzwi.

Z rozwiązań automatyki zastosowano także nagłośnienie korytarza  ze sprzętu audio umieszczonego w pomieszczeniu socjalnym. Dwa głośniki umieszczone na dwóch przeciwległych stronach korytarza umilają codzienną pracę i wypoczynek.
 

Komentarze

Prześlij nam newsa