Nowoczesny ośrodek

Komfortowe podłoże

Podłoże ujeżdżalni, maneżu, parkuru,  jest bardzo ważnym elementem zarówno dla dużego ośrodka jeździeckiego, jak i małej prywatnej stajni. Na pewno nie raz zdarzyło wam się jeździć po błocie, w kurzu lub twardej suchej ziemi. Takie nawierzchnie są zmorą wielu jeźdźców, a także właścicieli stajni ponieważ jazda w takich warunkach nie należy do komfortowych i chętnych na jazdę jest coraz mniej. Stajnie sportowe, w których odbywają się regularne treningi w skokach, ujeżdżeniu i innych, szczególnie ubolewają nad odpowiednim podłożem. Pamiętajmy o tym, że to nasze konie muszą po tym biegać i to ich nogi odczuwają najbardziej niedoskonałości podłoża. Na złej nawierzchni bardzo łatwo o kontuzję. Dlatego zawodnicy coraz częściej rezygnują ze startu w zawodach w ośrodku, w którym podłoże pozostawia wiele do życzenia.  Niestety nie mamy wpływu na pogodę i na naturalną nawierzchnie naszego zewnętrznego maneżu. Na szczęście jest na to nowatorski sposób i naturę można trochę oszukać. Mowa o sztucznym podłożu, specjalnie spreparowanym i położonym, w którym wykorzystuje się specjalne maty, kratki, piasek kwarcowy, flizelinę i inne. Poza podlożem na zewnatrz stajni, równie ważna jest podłoga wewnątrz. Korytarz, ciagi komunikacyjne miedzy halą, a stajnią, czy podłoga w boksach z regóły bywają betonowe i śliskie dla koni. To samo tyczy się koniowozów i przyczep, gdzie podłoże jest mało stabilne dla naszych wierzchowców. Tu z pomocą przychodzą nam producenci wszelkiego rodzaju mat antypoślizgowych.

mata_stab.jpgMaty stabilizacyjne umożliwiają budowę parkuru praktycznie na każdym terenie , także na betonowych posadzkach w halach. Zapewniają odpowiednią twardość, sprężystość, elastyczność podłoża, eliminują powstawanie dołów i grząskich zagłębień. Utrzymują odpowiednie nawilżenie, górna powierzchnia maty ma specjalne zagłębienia w postaci kielichów, które zatrzymują wodę, czy to pochodzącą z opadów, czy ze spryskiwaczy. Nie dopuszczają także do tego aby woda stała na placu, działają jak drenaż. Maty mają dziurki, przez które woda z opadów może przepływać w głąb ziemi, a nadmiar wody odprowadzany jest na zewnątrz  poprzez specjalne otwory w matach i kierunkowe kanaliki znajdujące się od spodu. Dzięki matą stabilizacyjnym miejscowy grunt nie miesza się z wierzchnią warstwą piasku, po której chodzą konie.

kratka.jpgKratka podkładowa. Kratki składają się ze specjalnych struktur komorowych, dzięki którym osiągają bardzo dużą wytrzymałość na obciążenia. Kratki są całkowicie odporne na warunki środowiska, zawierają stabilizator promieni UV i nawet przy ekstremalnych temperaturach (-40 do + 850C) nie odkształcają się i nie wybrzuszają. Duża objętość poszczególnych komór, stwarza idealne warunki wodno-powietrzne, zapewnia przepuszczalność nawierzchni dla wody opadowej, ułatwia jej wysychanie i zapobiega  zaleganiu wody na placu w postaci kałuż. Dzięki zastosowaniu kratki podkładowej uzyskuje się pozbawioną błota, elastyczną i niezwykle wytrzymałą nawierzchnię. Kratka również uniemożliwia mieszanie się wierzchniej warstwy z podbudową czy miejscowym gruntem. Jest doskonałym rozwiązaniem na podłoże ujeżdżalni, maneżu, lonżowników, padoków, hal, torów wyścigowych i innych wybiegów.

piasek9a.jpgPiasek kwarcowy jest ostatnią, wierzchnią warstwą, po której biegają konie. Kładziony jest on na uprzednio specjalnie przygotowane głębsze warstwy (tłuczeń, żwir). Największe plusy takiego podłoża to: duże uniezależnienie od pogody (zarówno od suszy, jak i od deszczu) oraz większe bezpieczeństwo i komfort dla nóg koni. Piasek kwarcowy świetnie się spisuje na zawodach, jednak do codziennych treningów nie jest dobry dla końskich kopyt, bowiem działa jak pumeks. Pod mikroskopem ziarenka piasku kwarcowego wyglądają jak kryształki potłuczonego szkła. Koń niepodkuty, trenujący codziennie na takim podłożu mocno ściera kopyto. Jeśli jest podkuty, to podkowy szybciej się zużywają. Kolejną jego wadą jest to, że do tanich nie należy. Duży wpływ na cenę wywiera transport surowca. Poza tym brudzi buty. Wymaga również częstego nawilżania, ponieważ wysuszony łatwo zostaje wydmuchiwany przez wiart, a drobinki piasku dostają się dosłownie wszędzie. Zimą, gdy nawierzchnia przymarznie, podłoże z piasku kwarcowego staje się śliskie,

flizelina.jpgFlizelina służy jako dodatek do wierzchniej warstwy podłoża. Specjalnie przygotowany piasek miesza się  ze skrawkami flizeliny, udoskonalając w ten sposób jego strukturę, co daje większą stabilizację i zapobiega przemieszczaniu się podłoża. Podczas jazdy nie powstają koleiny, co zmniejsza pracę w utrzymaniu podłoża. Flizelina ma za zadanie utrzymywanie odpowiedniej wilgotności. Podłoże rzadziej trzeba nawadniać, gdyż zmiksowane włókna flizeliny, chłoną wodę jak gąbka i zatrzymują ją na dłuższy czas. Tkanina ta potrafi wchłaniać wilgoć z porannej rosy, a po deszczu woda szybko wsiąka, niwelując powstawanie kałuż. Takie podłoże zapobiega unoszeniu się piasku z pod końskich kopyt i eliminuje kurz wzbijający się podczas jazdy. Poza tym flizelina zbudowana jest z miliona włókien, które nie gniją, nie ma w nich bakterii i grzybów. Nie ma więc potrzeby używania żadnych środków chemicznych, aby utrzymać  podłoże w dobrym stanie.

agregat.jpgAgregat uprawowy do podłoży na placach jeździeckich. Agregat  podczepiany jest do ciągnika rolniczego. Służy do wyrównywania wierzchniej warstwy podłoża dzięki zainstalowanemu poziomemu pługowi i odkładni, która usypaną ziemię przy bandach, plotach, zabiera i przemieszcza powrotem na plac. Przy pomocy okrągłych zębów sprężynowych wzrusza i napowietrza nawierzchnię.  Sześć zainstalowanych  dysz, z których wypływa rozpylony strumień wody, ma za zadanie nawilżyć powierzchniowo podłoże. Wał ażurowy z wbudowanym transporterem ślimakowym miesza i stabilizuje grunt, który zostaje ponownie nawilżony rozpylonym strumieniem wodnym. Praca takiego agregatu polega na polewaniu podłoża rozproszoną mgłą wodną ze zbiornika zainstalowanego na urządzeniu, następnie ubicie walcem ażurowym i kolejnym nawilżeniu wodą z dysz zainstalowanych za walcem.

wykl2.jpg wykł.jpg

Wykładziny z granulatu. Są doskonałym materiałem antypoślizgowym, poza tym dzięki połączeniu ziaren granulatu z poliuretanem umożliwiają odprowadzanie wody i cieczy. Jest to bardzo przydatne w myjniach, poskromach dla koni oraz korytarzach stajennych i  ciągach komunikacyjnych. Wykładziny w miejscach kontaktu z odchodami wymagają częstego czyszczenia i zachowania szczególnej czystości. Czyszczenie możliwe jest przy użyciu wody pod ciśnieniem, bez obawy o uszkodzenie nawierzchni.

kostka.jpgKostka z tworzywa sztucznego lub gumy. Podłoże wyłożone taką kostką jest odpowiednio elastyczne  antypoślizgowe, nie zmienia swoich właściwości podczas różnych warunków atmosferycznych panujących w różnych strefach klimatycznych. Kostki zostały skonstruowane tak aby koń odczuwał elastyczną powierzchnię umożliwiającą mu pewne stawianie kroków. Specjalistyczny wzór na fakturze nadaje zwiększoną przyczepność. Spodnia warstwa kostki wyposażona jest  w specjalistyczne użebrowania, które amortyzują uderzenia, tworzą poduszkę powietrzną dając tzw. ciepłe podłoże, a także powodują dobrą przyczepność do podłoża tak aby kostki stabilnie leżały. Kostki szczególnie nadają się na alejki, przejścia i padoki ze względu na większą twardość i dużą wytrzymałość oraz właściwości antypoślizgowe. Na podłożach zbudowanych z kostek koń czuje się pewnie i bezpiecznie ponieważ są o odpowiednim stopniu elastyczności i w wykonaniu antypoślizgowym.

mata_wewnętrzna1.jpgMaty wewnętrzne. Maty są wyprodukowane z specjalnego wielo materiałowego tworzywa sztucznego lub ze specjalnej mieszanki gumowej wzmocnionej włóknami tkaninowymi. Mają zastosowanie w hodowli koni i innych zwierząt. Wykłada się nimi posadzkę w boksach. Takie maty zapewniają, wysoki komfort leżenia dla zwierzęcia, miękkość i trwałość kształtu, optymalną antypoślizgowość, są łatwe w utrzymaniu czystości i higieny, odporne i wytrzymale oraz łatwe w montażu. Maty w kształcie puzzli można układać również na nierównych nawierzchniach i dowolnym podłożu. Specjalistyczne zakładki do układania powodują, że maty są ściśle z sobą połączone i uniemożliwiają przesunięcie się. Maty tak jak kostka amortyzują dobrze uderzenia i chronią przed zimnem pochodzącym z ziemi.

mata_koniowóz.jpgMaty do koniowozów.  Produkowane są z gumy lub wielo materiałowego tworzywa sztucznego, często pozyskiwanego z recyklingu. Maty na podłogi do przyczep i koniowozów są podobne do mat stosowanych w hodowli, czyli mat wewnętrznych. Mają takie same właściwości elastyczne i antypoślizgowe. Dodatkowo maty pełnia tu funkcję wygłuszającą. Wiele koni ma obawy przed wejściem do przyczepy z powodów akustycznych, ponieważ  kopyta wydają dość nietypowy dźwięk w zetknięciu się z podłogą trailera. Po wyłożeniu maty problem ten przestaje istnieć. Dzięki matom łatwiejsze jest także utrzymanie czystości w przyczepie.

źródło fot:  www.stajnie.stg.pl     www.markpol.com.pl     www.semag.pl     www.galaprodukt.pl

Komentarze

Prześlij nam newsa