Sport

Przegląd Koni Trakeńskich

4.jpgW dniach 08-10 września 2010r. odbył się  Ogólnopolski Trakeński Przegląd Hodowlany. W ciągu trzech dni komisja odwiedziła kilkanaście punktów, w których ocenianych było przeszło osiemdziesiąt koni. Przeglądy rozpoczęto od południa Polski w miejscowości Stodoły k/ Rybnika, skończywszy na północy w Tuchlinie k/ Sierakowic. Dzięki Związkowi  Trakeńskiemu w Polsce, portal  zabookuj.eu mógł towarzyszyć komisji w ostatnim dniu przeglądu, który odbywał się w województwie pomorskim. W piątkowy ranek zawitaliśmy w Sokolniku w stadninie p. Mirosława Kulpińskiego. Ocenianych było dziewięć źrebiąt, po ogierach: Emis i Karmel, które mieliśmy okazję również zobaczyć. Podziwiać mogliśmy również zeszłorocznego czempiona, ogierka Cargo. Przegląd w Sokolniku komisja uwieńczyła pozytywnym komentarzem odnośnie doboru ogierów do klaczy i udzieliła właścicielowi fachowych wskazówek odnośnie dalszej hodowli.

Kolejnym punktem, do którego się udaliśmy było Lubiszewo k/ Tczewa. Ocenianych tu było dziesięć koni: źrebięta, roczniaki i konie starsze. Mogliśmy podziwiać tu min. źrebięta po ogierach Cedrus, Emis,  czy  Ajbek. Następnie udaliśmy się do Chróstów Wysińskich, do stajni Prohippo p. Elżbiety Malert gdzie podziwialiśmy starsze konie. Mezowo k/ Kartuz było kolejnym punktem przeglądu. Oceniane tu były tylko dwa konie: 6 – letnia klacz E.Wonder (hodowli p. Malert, u której gościliśmy z komisją poprzednio) oraz jej córka klaczka Eevee Brock po niemieckim ogierze Buddenbrock. Ostatnim miejscem, w którym miały być oceniane źrebięta było Tucholino k/ Sierakowic. Niestety późna pora i coraz szybciej zapadający zmrok nie pozwolił na odbycie przeglądu. W tym miejscu po godz. 20-tej, zakończył się Ogólnopolski Trakeński Przegląd Hodowlany.

Podsumowując przegląd, śmiało można stwierdzić, że hodowla koni rasy trakeńskiej rozwija się w dobrym kierunku i mamy się czym pochwalić światu. Przygotowanie koni do przeglądu również było profesjonalne, zaplecione grzywy, koreczki, błyszcząca sierść, lśniące kopyta, itp. Cały piątkowy dzień dostarczył nam wielu wrażeń i nowych doświadczeń. Piękno koni trakeńskich jest tak bijące w oczy, że mamy nadzieję, iż właściciel małego warzywnego ogródka nie dostrzeże zniszczeń, które spowodowało trzech trakeńskich uciekinierów 🙂

 

Skład komisji przeglądowej:

Tomasz Siedlanowski (Polska) delegowany przez Zarząd Związku Trakeńskiego w Polsce jako przewodniczacy Komisji Hodowlanej ZTw Polsce

Lars Gerhmann (Niemcy) Główny Hodowca i dyrektor Trakehner Verband oraz wybitny znawca hodowli koni sportowych

Hans Werner Paul (Niemcy) wiceprezes Związku Trakeńskiego w Niemczech (TV) i kontynuator wspaniałych, rodzinnych tradycji hodowlanych (Nurmi – złoto na olimipiadzie w Berlinie)

Virginijus Pliuskys (Litwa) delegowany sędzia ze Związku Trakeńskiego Litwy

 

Najwyższe noty uzyskały:

Avatar (Ajbek – Alana/Agar) – hod/wł.  Monika Machlowicz-Wojsiat

Carmen (Ajbek – Czacza/Pistolet) – hod. Marek Przeczewski, wł. Andrzej Przeczewski

Kamira (Cedrus – Karrera/Apogej) – hod/wł. Przemysław Boleski

Nefryt (Cedrus – Nigeria/Wiec) – hod. Marek Przeczewski, wł. Andrzej Przeczewski

 

Wyniki << zobacz >>

A.S.

Wszystkie zdjęcia zamieszczone na portalu autorstwa ZABOOKUJ.eu są chronione prawami autorskimi i stanowią wyłączną własność portalu www.zabookuj.eu. Zabrania się kopiowania, reprodukowania, publikowania, umieszczania w Internecie, przesyłania, transmitowania, rozpowszechniania i/lub modyfikowania.

Zakup zdjęć, zapytaj o więcej  <<  kontakt >>

Komentarze

Prześlij nam newsa