Sport

Rewitalizacja Hipodromu

W dniu 11 stycznia 2011r. o godz. 19.00 na Hipodromie w Sopocie odbyło się drugie spotkanie dotyczące rewitalizacji, remontu i rozbudowy Hipodromu. Przedstawiona została prezentacja projektu, założenia finansowe, plan zagospodarowania oraz etapy inwestycji. W spotkaniu uczestniczyli wszyscy zainteresowani zmianami, głównie właściciele koni oraz użytkownicy Hipodromu.

hipo.pngSopocki Hipodrom to niepowtarzalny 40  hektarowy obiekt sportowo-rekreacyjny, posiadający duże znaczenie historyczne i turystyczne dla miasta i regionu. W swojej ponad stuletniej tradycji został uznany jako jedna z głównych atrakcji turystycznych nadmorskiego kurortu i podlega ochronie konserwatora zabytków. To jedyny tor wyścigów konnych w Polsce Północnej. Obecna sytuacja Hipodromu nie jest zadowalająca, ponieważ większość zabudowy wymaga kapitalnego remontu lub adaptacji do współczesnych standardów. Potencjał tego obiektu jest ogromny, niestety jego wykorzystanie w pełni jest uniemożliwione z powodu braku odpowiedniego zaplecza i wyposażenia do organizacji zawodów. Odczuwalny jest także brak własnej bazy szkoleniowej. Kolejnym nieudogodnieniem jest brak odpowiednich warunków do prowadzenia zajęć hipoterapii. Układ komunikacyjny obiektu stwarza niebezpieczeństwo zarówno dla ludzi, koni i pojazdów. Hipodrom nie posiada wystarczającej infrastruktury towarzyszącej oraz nie jest przystosowany dla osób niepełnosprawnych.

Cele projektu:

– Stworzenie profesjonalnego i nowoczesnego ośrodka sportów jeździeckich i rekreacji w Sopocie,

– Wzrost atrakcyjności Hipodromu w Sopocie poprzez wzbogacenie jego oferty oraz podniesienie standardu usług,

– Zwiększenie dostępności oraz bezpieczeństwa obiektu,

– Dostosowanie obiektu do potrzeb osób niepełnosprawnych.

Zakładane efekty realizacji projektu:

– Powstanie kompleksowej bazy szkoleniowej oraz zaplecza do organizacji imprez wysokiej rangi międzynarodowej,

– Wykorzystanie potencjału obiektu (wzrost liczby odwiedzających Hipodrom oraz zwiększenie liczby organizowanych imprez sportowych, integracyjnych, edukacyjnych i rozrywkowych),

– Rozwój współpracy z AWFiS oraz PZJ (możliwość prowadzenia dodatkowo zajęć teoretycznych i sędziowskich),

– Ożywienie atrakcyjnego terenu miejskiego (rozwój funkcji wspierających),

– Promocja Miasta Sopotu i Hipodromu.

Przedstawiono wizualizację projektu obejmującą m.in. rozbudowę hali ujeżdżalni, stajni rekreacyjnych, stajni sportowych, kompleksu do hipoterapii, trybuny sędziowskiej, budynku dla dżokejów oraz Hipicznego Parku Rozrywki.

Rozbudowa hali. Z obecnej hali zostaną tylko dźwigary, powierzchnia płyty, reszta zostanie zburzona i dobudowana będzie widownia na 300 miejsc siedzących (strefa dla publiczności ogrzewana), część gastronomiczna, noclegowa na 15 pokoi, 2-3 osobowe (na piętrze,) sala konferencyjna oraz biura, sędziówka i pomieszczenie teleinformatyczne. Zaprojektowano również lokale do wynajęcia oraz zewnęrzny pasaż ze stałą ekspozycją tematyczną. Ponadto pomieszczenia socjalne oraz sanitariaty. Całościowo hala zaprojektowana została dla 700 odwiedzających.   Hala parter     Hala piętro

projekt.png

Stajnie rekreacyjne zaprojektowane są dla 74 koni rekreacyjnych, w tym 64 koni dużych i 10 kuców. Stajnie "kameralne" max 10 koni o boksach 3,5 x 3,05 m, posiadać będą siodlarnię, węzeł sanitarny oraz użytkowe poddasze z wyciągarkami do magazynowania słomy, siana, a także silos zbożowy. Dostępna będzie tu również hala rozprężalni z wydzielonym specjalnym zespołem do prowadzenia hipoterapii.   Stajnie rekreacyjne

Kompleks hipoterapii będzie się składał z hali o powierzchni 230 m2, sali gimnastycznej (pow. 70 m2) z szatnią, węzłem sanitarnym oraz pokojem trenerskim.

Stajnie sportowe przeznaczone będą dla 112 koni sportowych, posiadające boksy o wymiarach 4 x 3,5 m, zgodne z przepisami unijnymi, dostosowane do wymagań FEI, zaplecze sanitarne, siodlarnie, magazyn siana i słomy, a także silos zbożowy. Ponadto w  kompleksie stajni sportowych znajdować się będzie solarium, karuzela, myjka oraz hala.                               Stajnie sportowe

sportowe.png

Zabytkowa trybuna sędziowska zostanie przeszklona i będzie przeznaczona dla 160 osobowej widowni. Na piętrze trybuny znajdować się także będzie pomieszczenie dla komisji sędziowskiej i technicznej. Parter przeznaczony będzie na biura, salę konferencyjną na 100 osób, zaplecze sanitarne, szatnie oraz kotłownię.

Budynek dżokejów przeznaczony do obsługi zawodników przed i w trakcie wyścigów, złożony będzie z sędziowskiego pomieszczenia wraz z wagą, szatni i zaplecza socjalnego. Do tego na zewnątrz budynku znajdować się będą wiaty i zadaszone boksy przeznaczone dla koni przed gonitwą.

tor.png

Hipiczny Park Rozrywki to pierwszy tego typu park. Specjalnie przystosowany, otwarty teren będzie pełnić funkcje rozrywkowe, integracyjne i edukacyjne. Na terenie Parku organizowane będą różnorodne imprezy, pokazy, koncerty, a zimą kuligi z ogniskiem.

park.png

Układ komunikacyjny również zostanie zmodernizowany. Ruch samochodowy na Hipodromie będzie wyłączony i odosobniony. Zostanie wyłoniony osobny ciąg dla pieszych i osobny ciąg dla koni, zapewniający bezpieczeństwo użytkowników. Zaprojektowano także 219 miejsc postojowych, dodatkowo przy stajniach wydzielono parkingi dla 13 koniowozów. Zlikwidowany zostanie wjazd od ul. Rybackiej, powstanie nowy wjazd od ul. Łokietka.

Koszt inwestycji szacuje się na kwotę ok. 38 715 256 zł netto. Projekt współfinansowany jest przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz z budżetu państwa. Wartość dofinansowania ok. 15 500 zł netto.           Okres realizacji projektu listopad 2009 – grudzień 2012.

Etapy budowy

– wiosna 2011 ruszy budowa zespołu stajni rekreacyjnych, kompleksu hipoterapii i ujeżdżalni,

– między miesiącami kwietniem, a czerwcem 2011 rozpoczęcie prac rozbiórkowych dużej hali,

– stajnie sportowe

– tor wyścigowy i trybuna (realizacja po sezonie 2011)

– dwie ujeżdżalnie oddane do użytku zimą pod koniec roku 2011.

 

Po zakończeniu prezentacji, każdy z uczestników mający wątpliwości co do projektu, mógł zadać pytania. Odpowiada Pani Magdalena Rutkowska – prezes Sopockiego Hipodromu:

1. Czy na Hipodromie zaprojektowane są padoki?

Tak, zostanie dokonana korekta toru w południowej części i tam powstaną nowe padoki, te dotychczasowe też zostaną. Na pewno nie będzie ich mniej.

2. Czy stajnia rekreacyjna oraz hipoterapia będące w tym samym kompleksie będą połączone z sobą?

Choć są w tym samym kompleksie będą oddzielone, nawet wejście na ujeżdżalnie będzie osobne.

3.  Kto będzie miał prawo do korzystania ze stajni sportowych?

Pierwszeństwo będą miały konie i osoby uprawiające jeździectwo wyczynowo, posiadające klasy sportowe.

4. Czy z solarium i karuzel usytuowanych w kompleksie stajni sportowych będą mogły korzystać również konie rekreacyjne?

Tak, te udogodnienia będą dostępne dla wszystkich ale będą dodatkowo płatne.

5. Czy inwestycja zakłada monitoring w stajniach?

Nie, ponieważ zabrakło na to funduszy.

6. Czy będzie klinika weterynaryjna?

Na początku projekt zakładał budowę nowoczesnej kliniki, niestety został on odrzucony ze względu na koszty. Miejsce, projekt  oraz pozwolenie na budowę mamy, szukamy inwestora.

7. Jaka będzie cena za miesięczne trzymanie konia w pensjonacie?

Będzie to ok. 1 tys. złotych.

Burzliwa dyskusja dotyczyła wjazdu na teren Hipodromu właścicieli koni, pod stajnię oraz kwestii korzystania ze stajni sportowych i dużej hali. Ostatecznie nie dano jednoznacznej odpowiedzi i kwestia pozostaje do roztrzygniecia. Zaproponowano zgłaszanie swoich uwag, sugestii i pomysłów odnosnie poprawy warunków korzystania z infrastruktury Hipodromu na specjalnie założony adres mailowy forum@hipodrom.sopot.pl. Dnia 8 marca 2011 o godz. 19.00 odbędzie się kolejne spotkanie, na którym będzie można przedyskutować zebrane pomysły i spróbować wspólnie wypracować korzystne rozwiązania.

A.S.

Komentarze

Prześlij nam newsa