Sport

Konsultacje z Wassibauerem

2.jpgW dniach 26-28 stycznia 2011 roku na Hipodromie w Sopocie, odbyły się kolejne konsultacje z trenerem kadry narodowej Rudigerem Wassibauerem. Organizatorem spotkania była Fundacja Sportu i Oświaty w partnerstwie z Ministrem miasta Sopot, Pomorskim Związkiem Jeździeckim,  Sopockim Klubem Jeździeckim, Akademią Wychowania Fizycznego i Sportu, Spółką Hipodrom Sopot oraz firmą PAVO. W trzydniowych treningach udział wzięło 25 uczestników, a wśród nich czołowi jeźdźcy kadry Polski – Aleksandra Lusina, Piotr Sawicki oraz wielu znanych zawodników z regionu pomorskiego takich jak:  Monika Jackiewicz, Justyna Badaszko, siostry Charuk – Alicja i Aleksandra, Weronika Wilska, Sylwia Babińska, Jerzy Lipkowski czy Konrad Pawłowski. Trzydniowe konsultacje składały się z części praktycznej, czyli treningów na hali i teoretycznej, odbywającej się w sali kateringowej pod trybuną główną,  na którą składały się warsztaty i podsumowanie dnia, oparte o nagrania video z treningów.

Pierwszy dzień konsultacji rozpoczął się wcześnie rano od  zakwaterowania uczestników, omówienia programu i innych spraw organizacyjnych. Rudiger Wassibauer mimo zmęczenia, po długiej jeździe i  nieprzespanej nocy, przybył na Hipodrom punktualnie i w pełnej gotowości do pracy. Uczestnicy  podzieleni na grupy wg. klas (L/P, P/N, N, N/C i CC) rozpoczęli zajęcia praktyczne od ćwiczeń gimnastycznych, przygotowujących do skoków, tj drążków, krzyżaków i niewielkich przeszkód. Trener Wassibauer bacznym okiem obserwował i kładł nacisk na prawidłowość i precyzję wykonywania ćwiczeń podstawowych, będących bazą do dalszego rozwoju i odnoszenia sukcesów w skokach przez przeszkody. Po skończonym treningu, uczestnicy udali się na obiad, a następnie na część teoretyczną, która poświęcona była wyjazdowi Polskiej ekipy na Mistrzostwa Świata do Kentucky.  Mogliśmy raz jeszcze obejrzeć zmagania naszych jeźdźców na światowej arenie, a także dodatkowo posłuchać komentarzy trenera Wassibauera oraz uczestników, czyli Aleksandry Lusiny i Piotra Sawickiego. Niezwykłym doświadczeniem dla uczestniczących w  konsultacjach, było oglądnie prywatnych nagrań  Oli z pobytu w Kentucky. Mogliśmy zobaczyć ten wspaniały obiekt " za kulis" i na żywo posłuchać relacji i przygód z tego wyjazdu.

Drugi dzień konsultacji rozpoczął się o 8.30.  W tym dniu ćwiczenia na hali były już nieco wymagające niż poprzednio. Jeźdźcy po początkowej rozgrzewce, stawiali czoła wyższym przeszkodom i trudniejszym szeregom gimnastycznym. Ten trening pokazał z czym uczestnicy mają problemy, które trener natychmiast wyłapywał i korygował. Swoją pomocą, wiedzą i doświadczeniem służyli również Ola i Piotr, dosiadając koni niektórych uczestników. Na wieczornych warsztatach wszystkie niedociągnięcia zostały szerzej omówione przez Rudigera Wassibauera. Tego dnia, gościliśmy również weterynarza dr Arkadiusza Silnego, który przedstawił prezentację na temat żywienia koni sportowych, z  uwzględnieniem produktów firmy PAVO. Główny aspekt tego wykładu kładzony był na prawidłowość funkcjonowania końskich stawów.

13.jpgTrzeciego, ostatniego dnia konsultacji uczestnicy na treningu mieli do pokonania parkur szkoleniowy, który składał się z wielu przeszkód, skakanych w różnych kombinacjach. Po wejściu na halę miało się wrażenie, że właśnie rozgrywany jest konkurs skoków. Nie zabrakło wysokich stacjonat, okserów i trippelbarre'u, który nie przez wszystkich uczestników był uwielbiany. Oczywiście wysokość przeszkód dostosowana była do poziomu umiejętności danej grupy. Ostateczne podsumowanie trzydniowych warsztatów odbyło się na antresoli. Trener kadry każdemu uczestnikowi z osobna przedstawił swoje spostrzeżenia, udzielił rad odnośnie dalszych treningów i na zakończenie, wręczył dyplomy. Następnie pozostało tylko pożegnanie i tak, oto minęły trzydniowe konsultacje z Rudigerem Wasibbauerem.

Już dziś zachęcamy wszystkich do uczestnictwa z takich konsultacjach. Naprawdę warto. Rady trenera kadry są bezcenne, nie codziennie mamy możliwość obcowania z takim autorytetem jeździeckim, zadawania mu pytań odnośnie trudności jakie mamy w tym sporcie, czy problemów z naszymi końmi. Smuci nas tylko fakt, że nie wszyscy jeźdźcy, instruktorzy i trenerzy, wykorzystali możliwości jakie stworzyła im Fundacja. Wstęp na część praktyczną był przecież bezpłatny i można było przypatrywać się treningom i słuchać rad trenera. Obserwacja naszych czołowych jeźdźców kadry, Aleksandry Lusiny i Piotra Sawickiego w czasie treningu, też nie należy do  codzienności.  Oni także z chęcią służyli radą i dzielili się swoimi doświadczeniami na wykładach, na które każdy mógł przyjść.  Opłata za uczestnictwo w wykładzie była symboliczna. Kolejne konsultacje planowane są na 16-18 luty. Już trwają zapisy na tą edycję, która odbędzię się również na Hipodromie w Sopocie. Miejmy nadzieje, że tym razem frekwencja dopisze i więcej osób skorzysta z konsultacji w roli obserwatorów oraz uczestników wykładów.

Filmy:

I dzień konsultacji:    << klip 1 >>    << klip 2 >> 

II dzień konsultacji:   << grupa N >>  << grupa CC >>

III dzień konsultacji:  << Piotr Sawicki >>  << Paulina Rybarczyk >>   << Paulina Groth >>  << Jerzy Lipkowski >>  << Paulina Koszewska >>  << Maciej Czinczol >>  << Mirosław Anaczkowski >>  << Dalia Lehmann >>  << Patryk Wadowski >>                    << Paulina Rybarczyk >>  << Aleksandra Charuk >>  << Monika Jackiewicz >>  << Weronika Wilska >>  << Piotr Sawicki >>    << Patryk Wadowski >>  << Aleksandra Lusina >>  << Monika Jackiewicz >>  << Marta Birk >>  << Konrad Pawłowski >>          << Aleksandra Lusina >>

 A.S

Wszystkie zdjęcia zamieszczone na portalu autorstwa ZABOOKUJ.eu są chronione prawami autorskimi i stanowią wyłączną własność portalu zabookuj.eu. Zabrania się kopiowania, reprodukowania, publikowania, umieszczania w Internecie, przesyłania, transmitowania, rozpowszechniania i/lub modyfikowania.

Zakup zdjęć, zapytaj o więcej  <<  kontakt >>

Komentarze

Prześlij nam newsa