Sport

Halowy Puchar Polski

10.jpgW weekend 4-6 marca w hali Hipodromu Sopockiego odbył się PGNiG Halowy Puchar Polski w skokach przez przeszkody. Zawodnicy walczyli w 6 kategoriach, w trzech profesjonalnych (seniorzy, juniorzy i młodzi jeźdźcy) oraz w trzech kategoriach OPEN (klas N, C i Business). Łącznie do imprezy zgłoszonych zostało blisko 120 zawodników, którzy wystartowali na ponad 200 koniach. Wśród startujących seniorów można było podziwiać Aleksandrę Lusinę, dwukrotną  Mistrzynię Polski (2007 i 2009), reprezentującą KJ Agro-Handel Śrem, Marka Lewickiego z KJ Czahary Pogorzelica- srebrnego medalistę ostatniego Pucharu Polski, Jacka Zagora – czterokrotnego mistrza Polski z KJ Nadwiślanin Kwidzyn i Grzegorza Kubiaka, jednego z najbardziej utytułowanych polskich jeźdźców, który reprezentuje Klub Sobieski JT Gdańsk. Równolegle do PGNiG Halowego Pucharu Polski w skokach przez przeszkody odbyły się zawody regionalne w klasie L i P.

Piątek 04.03
Pierwszy konkurs zawodów PGNiG Halowego Pucharu w skokach przez przeszkody (N-zwykły) wygrała Anna Więcek z Klubu Aromer Józefin. Uzyskała czas lepszy o blisko 3 sekundy od Agnieszki Dębickiej, która zajęła drugie miejsce. Na trzeciej pozycji uplasował się Jacek Zagor z KJ Nadwiślanin Kwidzyn.
Drugi konkurs (RJ-zwykly), na dwunastu startujących wygrała Katarzyna Bobrowska (KJ Nad Wigrami) na koniu Cyrkonia. Drugie miejsce w tej kategorii zajął reprezentant gospodarzy, juniorów i młodych jeźdźców Kondrad Pawłowski z SKJ Sopot na koniu Gracja. Na trzecim miejscu uplasowała się para Paulina Andraszka i Queen (KJ Jackiewiczów Płochowo)

Trzeci Konkurs (C-MR dwufazowy) okazał się zwycięski dla Jacka Zagora (KJ Nadwiślanin Kwidzyn) jadącego na koniu Zaira A, zaraz za czterokrotnym mistrzem Polski uplasował się Tomasz Miśkiewicz z tego samego klubu na koniu Wantos. Trzecie miejsce zajął Marek Lewicki (KJ Czachary Pogorzelica), na koniu Pitagoras.
W najtrudniejszym piątkowym  konkursie klasy – CC zwyciężył Marek Lewicki  na koniu Algot.  Sopocka hala wyraźnie sprzyja zawodnikowi KJ Czahary Pogorzelica – on rok temu wygrał tu Grand Prix. Parkur 140 cm pokonali kolejno: Tomasz Miśkiewicz (Nadwiślanin Kwidzyn), Dorota Waskiel (Szczepanek Kamianka), Dawid Rakoczy (Profil Piła), Aleksandra Lusina (Agro-Handel Śrem) i Katarzyna Falkiewicz (PLJ Dziemiany).
W konkursie klasy C Małej Rundy swoją wielka klasę pokazał czterokrotny Mistrz Polski Jacek Zagor, który obecnie znowu reprezentuje swój macierzysty klub Nadwiślanin Kwidzyn. wśród juniorów najlepsza okazała się Katarzyna Bobrowska z KS Nad Wigrami Mikołajewo.

Sobota 05.03
Najbardziej widowiskowy, był konkurs szybkości (nr 8-CC dwufazowy). Startowało w nim trzydzieści jeden par przygotowujących się do Grand Prix. Pierwsze miejsce zajął Jacek Zagor, na koniu Wallstreet, drugie Dawid Rakoczy (KJ Profil Piła) na pięknym karym ogierze, holenderskim Rotmistrz. Na trzecim miejscu znalazł się Michał Tyszko (Tuszyński KJ Garbówek) jadący na Ladykracher 8.
W kategorii OPEN walka była zacięta. Najwięcej par startowało w najtrudniejszej kategorii, w klasie C. Wygrała Magdalena Kamińska z KJ Zbrosławice, która pokazała swoją rangę na zawodach w Lesznie. Na drugiej pozycji uplasowała się Katarzyna Uchwat z JKS Pogórze, a na trzeciej podobnie jak na zawodach w Lesznie, Marta Roszkiewicz z KJ Kunowo
W klasie Business, do rozgrywki awansowało 4 zawodników, jednak dwóch zawodników nie ukończyło przejazdu. Wygrał Paweł Chudziak, który jako jedyny przejechał bezbłędnie. Na pozycji drugiej uplasował się Mariusz Kąkol.
Bogusz Dąbrowski, Aleksandra Lusina i Sławomir Uchwat zwracali uwagę swoją dobrą formą.

Niedziela 06.03
3.jpgW rozgrywce konkursu Grand Prix Sopotu startowało pięciu zawodników. IV kwalifikację PGNiG Halowego Pucharu Polski w skokach przez przeszkody wygrał Bogusz Dąbrowski zawodnik KJ Alexander Elizówka na koniu Rivera L. Drugie miejsce zajęła Aleksandrą Lusiną na koniu Omar Plus S  (KJ Agro-Handel Śrem). Jej strata do zwycięzcy wyniosła zaledwie 19 setnych sekundy. Najlepszy czas w rozgrywce osiągnął Dawid Rakoczy na Rotmistrzu (Profil Piła), niestety musiał zadowolić się trzecią lokatą ze względu na popełniony błąd.
W Rankingu jeźdźców w pierwszej  trójce znaleźli się: Andrzej Głoskowski z BKJ  Bogusławice, Jarosław Skrzyczyński z KJ Ago-Handel i Krzysztof Ludwiczak z KJ Wechta Rosnówko . Po udanych startach awansowali między innymi: Aleksandra Lusina na miejsce 5. i Marek Lewicki (w Grand Prix Sopotu był szósty) na miejsce czwarte.
W Pucharowych konkursach juniorów zwyciężyła Katarzyna Bobrowska z KS Nad Wigrami, a rywalizacji młodych jeźdźców Mateusz Tyszko, co pozwoliło mu zrównać się z dotychczasową liderką Pauliną Wielgórską. W rankingu młodych jeźdźców prowadzi, zajmująca drugie miejsce CC – HPP Mlodych Jeźdźców- Monika Jackiewicz (KJ Jackiewiczów Połchowo).