Podróże

Włochy – Siena – Palio – konie i tradycja

Włochy – Siena – Palio

Palio, to odbywający się we włoskim mieście Siena, słynny toskański  festyn na cześć Matki Boskiej, który sięga swoją tradycją czasów średniowiecza. Kulminacyjnym punktem tego święta jest niezwykle emocjonująca gonitwa konna wokół placu Piazza del Campo. Wydarzenie to przyciąga tysiące turystów z całego świata. Palio di Siena, organizowany nieprzerwanie od XIII wieku, odbywa się dwa razy do roku – 2 lipca na cześć Matki Boskiej patronki miasta oraz 16 sierpnia dla uczczenia Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny.

Zawody poprzedza parada i cała ceremonia, której punktem obowiązkowym jest musztra z chorągwią. W wyścigu startuje 10 koni i jadących na oklep jeźdźców. Reprezentują oni 10 z 17 contrad – dzielnic Sieny, które funkcjonują niczym w pełni niezależne miasteczka. Przed gonitwą zdarzało się, że dżokeje byli przekupywani albo porywani, dlatego przed rozpoczęciem imprezy są szczególnie pilnowani. Właściwy wyścig rozpoczyna się o 19:45 w lipcu, a o 19:00 w sierpniu i trwa zaledwie minutę. Jest to szaleńcze, pełne adrenaliny, a zarazem brutalne widowisko. Jeźdźcy podczas zawodów mają do pokonania trzy okrążenia wokół placu, mogą w trakcie jazdy przeszkadzać sobie, a nawet próbować strącać innych na ziemię. Obowiązuje jedyna reguła gry, że jeźdźcy nie mogą nawzajem dotykać swych wodzy. Wszystko inne jest dopuszczalne i praktykowane.
Wygrana, to okazja do świętowania dla całej contrady, ale także szansa na niebagatelne wygrane z uwagi na przyjmowane w tych dniach zakłady, nierzadko o bardzo wysokie stawki.
Zabawa trwa całą noc, a honorowe miejsce przy stole zajmuje koń – zwycięzca. Nagrodą dla jeźdźca oprócz uznania i prestiżu jest palio, czyli chorągiew.

Niestety mino szacunku dla tradycji i kultury włoskiej,  wyścigi tego typu stanowią śmiertelne zagrożenie dla biegnących w nich koni. Podczas gonitwy po placu, siła odśrodkowa wyrzuca konie poza tor, dochodzi do kontuzji ścięgien, złamań. Wyścig po wąskich uliczkach (np. w Ronciglione) gdzie konie biegną luzem, powoduje, że przestraszone wierzchowce, ślizgają się na brukowanej powierzchni, ranią się na ostrych zakrętach, upadają.
Dla miłośników tych pięknych zwierząt taki widok to nic przyjemnego i nie jest go w stanie zmienić cała kolorowa otoczka festynu, piękne stroje, wrzawa i emocje panujące podczas święta.

Zabookuj

źródło video www.youtube.com

Komentarze

Prześlij nam newsa