Nowoczesny ośrodek

Pavo – nowoczesne żywienie

Rozmowa z przedstawicielem Pavo na Polskę, Panem Maciejem Olszewskim.

pavo3.jpg   pavo2.jpg

1. Jak by Pan określił świadomość właścicieli dotyczącą żywienia koni? Czy wiedzą, czego potrzebują ich podopieczni?
To zależy od stopnia zaangażowania. Ludzie zawodowo zajmujący się szkoleniem koni do startów czy sprzedaży, mają o wiele większą świadomość niż ludzie rekreacyjnie jeżdżący czy startujący w niższych klasach np. L. Chociaż są też pasjonaci, dla których konie są hobby, więc interesują się żywieniem. Oni z kolei mogą przesadzić i koń ma za dużo suplementów.

2. Jak dobiera Pan stawkę żywieniową do konia? Czy jest ogólnie przyjęty wzór?
Jest to program komputerowy dostarczony przez firmę Pavo, wg, którego należy wprowadzić pewne założenia i pojawia się rezultat. Widać też błędy, jakie popełniliśmy i możliwość ich skorygowania.

3. Co wpisuje się do takiego programu?
Wiek, płeć, waga, stopień aktywności fizycznej i z tych założeń program określa potrzeby energetyczne, zapotrzebowanie na minerały i witaminy. Może się okazać, że koń ma np. niedobór magnezu, selenu czy witaminy E, bardzo ważnej przy wysiłku fizycznym.

4. Jak to jest z kwasem hialuronowym, ważnym dla pracy stawów?
Kwas hialuronowy jest składnikiem niektórych roślin pastwiskowych, ale w bardzo minimalnym stopniu. Używany jest, jako suplement diety wspomagający stawy i zapobiegający ich schorzeniom. Nie jest on składnikiem normalnej paszy.

5. Jak dobrze rozplanować zmianę paszy? Wiadomo, że nie można paszy zmienić drastycznie z dnia na dzień.
Ten proces musi przebiegać bardzo powoli. Każdą nową, niestosowaną wcześniej paszę należy wprowadzać stopniowo przez okres dwóch tygodni. Jeżeli dajemy koniowi dwa kilogramy paszy to należy zacząć od zamiany dwustu gramów aż stopniowo przejdziemy całkowicie na nowy pokarm. Należy też zaznaczyć, że karmienie powinno być rozłożone na jak najwięcej posiłków, najlepiej na, trzy, chociaż ze względów technicznych konie zwykle karmione są dwa razy dziennie, a zdarza się, że i jeden raz.

6. Kiedy stosować zwykłe suche siano, a kiedy kiszonkę?
Podstawową zasadą karmienia koni jest zapewnienie im stałego dostępu do paszy
objętościowej, czyli siana. Ważne jest żeby było to siano jak najlepszej jakości.
Sianokiszonki dla koni należy dobierać i produkować bardzo uważnie. Po pierwsze nie powinna zawierać zanieczyszczeń. Produkcja sianokiszonki dla koni i krów zdecydowanie różni się od siebie W produkcji na potrzeby bydła maszyny tną trawę bardzo blisko ziemi i tym samym zbierają zanieczyszczenia w postaci piachu, szczątek padniętych czy zagryzionych zwierząt i drobnych organizmów np. żab. Wtedy rozmnażają się niebezpieczne dla koni bakterie powodujące salmonellę, w skutek której zwierze ulega zatruciu i bardzo szybko pada. Tym samym kiszonki są najbardziej niebezpieczne. Zawsze należy je dokładnie sprawdzać przed podaniem.

7. Wielu właścicieli obawia się stosowania granulatów ze względu na wyjałowienie ziarna podczas procesu produkcyjnego.
Nie wiem jak to wygląda u innych producentów, ale w paszach Pavo podczas tworzenia granulatu dodaje się więcej minerałów i witamin tak żeby po procesie granulowania ich naturalny poziom pozostał zachowany. Część składników rzeczywiście ginie i właśnie dlatego są uzupełniane. Mikroelementy dodawane są przeważnie w postaci chelatów, jako że w tej postaci są najlepiej przyswajalne.
To, co wyróżnia granulaty Pavo od innych firm to fakt, że są one produkowane z wcześniej spęcznianych ziaren w procesie termicznym. Najpierw ziarna kukurydzy czy zboża jest spęczniane, a później trafia do granulacji, co skutkuje łatwością trawienia i dobrą przyswajalnością zawartych w nich mikroelementów.
Tradycyjne musli to mieszanka pełnego ziarna z płatkowanym. Przeważnie tak wyglądają pasze tradycyjne Angielskie i Irlandzkie. Holendrzy są innowatorami w żywieniu koni. W wielu dziedzinach, za jakie się biorą wysuwają się na prowadzenie, weźmy chociaż rasę KWPN. Jest to teraz księga numer jeden na świecie, jeżeli chodzi o konie sportowe. Jako pierwsi wyeliminowali osteochondrozę (choroba dotykająca młode, rosnące zwierzęta, polega na obumieraniu tkanki chrzęstnej w stawach). Są profesjonalistami, dokładnie opisują konia dzięki temu mają łatwość analizowania i co kluczowe zawsze kończą to, co zaczną. Wygląda to całkiem inaczej niż w Polsce.
W paszach Pavo Holendrzy zastosowali normy HACCAP food, aby zapewnić najwyższy poziom bezpieczeństwa produkcji. Nie stosują białka ziaren modyfikowanych genetycznie.

8. Czy Pavo produkuje pasze tylko dla koni?
Tak, to specjalista w żywieniu koni, zawsze tak było. Firma istnieje od ponad czterdziestu lat na rynku i podczas gdy wszystkie konkurencyjne firmy produkowały pasze również dla innych zwierząt hodowlanych Pavo zawsze produkowało tylko dla koni.

9. Ile jest dystrybutorów Pavo w Polsce?
Firma Stopa mieszcząca się w Skrzeszewie Żukowskim jest wyłącznym dystrybutorem na Polskę. Importujemy produkty Pavo już od siedmiu lat i rozsyłamy je do sklepów jeździeckich, dużych stajni, do klientów indywidualnych. Można u nas zamówić i dostać towar pocztą.

10. Czy Państwowe Stadniny, Stada Ogierów czy Ośrodki Szkoleniowe karmią konie granulatem lub musli?
Niestety nie, wszystkie używają owsa, jako paszy treściwej.

Logo_Pavo.jpg

11. Skąd zmiana koloru logo Pavo? Czy firma zmienia swój wizerunek?
Firma ewoluuje wychodząc klientom naprzeciw. Cała oprawa kolorystyczna produktów Pavo się zmieniła. Kurtki będą w odcieniach szarości, a logo zmieniło kolor na bardziej modny, mianowicie głęboki róż Magenta. W modzie ten kolor jest teraz bardzo popularny.
Opakowania pasz również będą zmienione na bardziej przyjazne kobietom. Oprócz zmian kolorystycznych zmieni się również waga worków z paszą, opakowanie musli z 20kg zmniejszy się na 15kg. A granulat będzie pakowany po 20kg, a nie po 25kg, jak to było do tej pory. Opakowania będą poręczniejsze tak, aby nie było problemów z przeniesieniem ich ze sklepu do samochodu. Marka dostosowuje się do kobiecego rynku, jakim jest jeździectwo.

12. Jak to się stało, że trafił Pan do Pavo?
Firma Stopa, dla której pracuję zajmuje się dystrybucją Eukanuby (karmy dla psów i kotów), a mój szef Pan Stopa jest pasjonatem hodowli koni. Jeżdżąc po Europie przywoził i testował różne pasze i właśnie Pavo najbardziej mu odpowiadała. Postanowił, więc podpisać z nimi kontrakt.  

Dziękuję za rozmowę.

Rozmowę przeprowadziła Urszula Szczęny i A.S

 

Firma Pavo umożliwia swoim klientom bezpłatne wyznaczenie bilansu paszowego dla Państwa koni. W tym celu należy skontaktować się z Panem Maciejem Olszewskim olszewski@stopa.com.pl z firmy Stopa.

www.pavo.net   www.pavo.pl   www.stopa.com.pl

Komentarze

Prześlij nam newsa