Sport

Finał Halowego Pucharu Polski w Ujeżdżeniu

15-17.04.2011

Finał Halowego Pucharu Polski w Ujeżdżeniu

c.jpgW dniach 15-17 kwietnia na Hipodromie w Sopocie odbył się Finał XII Halowego Pucharu Polski w Ujeżdżeniu. Już od kilku lat w tym miejscu  i czasie, organizowane są zawody tej rangi. Tegoroczne zawody patronatem honorowym objęli: Wojewoda Pomorski, Marszałek Województwa Pomorskiego, Prezydenci Gdańska, Gdyni i Sopotu. Przez trzy dni mogliśmy podziwiać elegancję i klasę jaką prezentowali jeźdźcy i ich konie w dziedzinie jeździectwa, jaką jest dresaż. Ujeżdżenie jest jedną z niewielu dyscyplin w całym sporcie, w którym wizerunek zawodników jawi się tak wyśmienicie i dumnie.
Parę dni przed zawodami do Sopotu zaczęli już zjeżdżać uczestnicy, by móc zapoznać się i oswoić konie z nowym miejscem. Przypatrywanie się ich  treningom było nie lada atrakcją i dobrym doświadczeniem, szczególnie dla miłośników  dresażu.  
Do konkursów zgłoszonych zostało 58 koni i 53 jeźdźców w różnych kategoriach wiekowych: Juniorzy Młodsi, Juniorzy, Młodzi Jeźdźcy i Seniorzy. W piątek rano na Hipodromie już wrzało. Rozgrywki rozpoczęły się o godz. 9.00 konkursem N-6 Juniorów Młodszych. Pierwszy  dzień zawodów zakończył się ok. godz. 17.30 konkursem Św. Jerzego CC-4  Seniorów.

Wyniki po pierwszym dniu zawodów:

 JM – N6       Jr – N9    MJ – CC1    S – CC4     otw – N6     otw – N9     otw – CC1      Kuce – N6

d.jpgSobotni słoneczny dzień zawodów rozpoczął o godz. 9.00 konkurs N-8 Juniorów Młodszych,  a ostatnie rozgrywki tego dnia, to zmagania Seniorów z programem klasy CC-7, które zakończyły się przed godziną osiemnastą. Nie był to jednak koniec atrakcji. Wieczorem w restauracji "Hipodrom" zorganizowany został bankiet dla uczestników XII Halowego Pucharu Polski. Była to doskonała okazja integracji dla wszystkich biorących udział w imprezie. W towarzyskim spotkaniu partycypowali zawodnicy, trenerzy,  jak również sędziowie i inne ważne postacie świata dresażu, jak pani Wanda Wąsowska, która była gościem honorowym całych zawodów. W czasie bankietu mogliśmy porozmawiać z obecnymi oraz wschodzacymi gwiazdami Polskiego dresażu.

Wyniki po drugim dniu zawodów:

JM – N8   Jr – C4   MJ – CC2   S – CC7    otw – N8    otw – C4 otw – CC2    Kuce – N8

Klasyfikacja HPP po drugim półfinale:

Juniorzy Młodsi    Juniorzy   Młodzi Jeźdźcy    Seniorzy


E.jpgNiedziela, była dla wszystkich, zarówno dla zawodników jaki i widowni, emocjonującym dniem zawodów. Rozegrane zostały konkursy z programem dowolnym. Najbardziej widowiskowym konkursem, jaki odbył się podczas sopockiego HPP-A,  z pewnością był konkurs Freestyle Seniorów CC-8 "Intermediate I", czyli program dowolny do muzyki. Każdy z jeźdźców zaprezentował wraz ze swoim wierzchowcem niepowtarzalną choreografię do specjalnie skomponowanej składanki utworów. Wszystkie przejścia z wyższych chodów do niższych i na odwrót, zmiany nóg w galopie co dwa-trzy tempa, czy ciągi,  wykonywane były w takt muzyki. Licznie zgromadzona publiczność  mogła podziwiać efekty długoletniej pracy człowieka ze zwierzęciem, niepowtarzalny urok ujeżdżenia, ukazujący piękno współpracy konia i jeźdźca w pełnej harmonii, bez widocznego wysiłku i z prawie niewidzialną komunikacją.
Finał XII Halowego Pucharu Polski uwieńczyła  uroczysta dekoracja zwycięzców ze wszystkich konkursów. I tak, oto na najwyższym  stopniu podium stanęli:  Patrycja Paluch – w kategorii Juniorów Młodszych, Jan Gawecki – w kategorii Juniorów, Ewa Hamkało – w kategorii Młodych Jeźdźców oraz Katarzyna Milczarek – w kategorii Seniorów.
Na zakończenie głos zabrała zwyciężczyni HPP Katarzyna Milczarek, dziękując organizatorom za wspaniale przygotowane  zawody, miłą atmosferę i niezapomniane emocje. Swoje podziękowania skierowała także w kierunku sędziów i pani Anny Piaseckiej za sprawiedliwe oceny i niezłomne wyznawanie zasadę fair play.

Wyniki trzeciego dnia zawodów:

JM – N4   Jr – C6   MJ – CC6     S – CC8   otw – N4   otw – C6   otw – CC6    Kuce – N4

Klasyfikacja końcowa konkursów otwartych:

Runda – N   Runda – N-C    Runda – CC   Kuce – Runda

Klasyfikacja końcowa HPP:

Juniorzy Młodsi   Juniorzy   Młodzi Jeźdźcy Seniorzy 

XII Halowy Puchar Polski w Ujeżdżeniu, to ostatnie zawody rozegrane w krytej ujeżdżalni Hipodromu Sopot w jej obecnym kształcie.  Teraz sopocką halę czeka gruntowna przebudowa, która przeprowadzona zostanie w ramach projektu „Rewitalizacja historycznego zespołu hipodromu w Sopocie wraz z remontem i rozbudową”. Miejmy nadzieję, że prace budowlane nie przeciągną się ponad plan i już niedługo będziemy mogli uczestniczyć w kolejnych halowych zawodach, które zostaną  zorganizowane na tym obiekcie.

A.S

Wszystkie zdjęcia zamieszczone na portalu autorstwa ZABOOKUJ.eu są chronione prawami autorskimi i stanowią wyłączną własność portalu zabookuj.eu. Zabrania się kopiowania, reprodukowania, publikowania, umieszczania w Internecie, przesyłania, transmitowania, rozpowszechniania i/lub modyfikowania.

Zakup zdjęć, zapytaj o więcej  <<  kontakt >>

Komentarze

Prześlij nam newsa