Sport

Zawody w Gnieźnie – powrót do tradycji

24.jpgW dniu 21 maja 2011 r.  na stadionie żużlowym w Gnieźnie, przy ul. Wrzesińskiej rozegrane zostały III Towarzyskie Zawody w Skokach Przez Przeszkody. Ponad 130 przejazdów w 5-ciu konkursach można uznać za ogromny sukces organizatorów.
Oficjalnego otwarcia zawodów dokonał prezydent Jacek Kowalski, który przyjechał na Stadion Miejski karetą zaprzęgniętą w dwa konie fryzyjskie ze stajni Carusso Ireneusza Wachowskiego w Jankowie Dolnym, przed którą jechał Rolls Royce z 1978 roku. Organizatorzy, oprócz rywalizacji sportowej, przygotowali dla publiczności również inne atrakcje. W pobliżu trybuny stanęło stoisko z pamiątkami w stylu słowiańskim oraz loterią fantową. Nie zabrakło również stoisk gastronomicznych.

Jako pierwsi do rywalizacji stanęli jeźdźcy w konkursie LL kuce. Zawodnicy bez większych problemów poradzili sobie z przeszkodami o wysokości do 80 cm. W tej klasie startowała najmłodsza uczestniczka zawodów – 10-letnia Julia Kubacka ze stajni „U Julki”, która otrzymała od Redakcji Moje-Gniezno.pl pamiątkową statuetkę. Puchary i nagrody zwycięzcom konkursu LL kuce wręczyła Maria Nitka – prezes UKS Master. Konkurs klasy LL zgromadził już nieco większe grono jeźdźców. Drągi zawieszone były na wysokości 80cm. Nie obyło się bez kilku wyłamań przed przeszkodami. Najlepsi zawodnicy otrzymali puchary z rąk prezesa Towarzystwa Żużlowego Start Gniezno – Arkadiusza Rusieckiego. W konkursie klasy L przeszkody urosły o kolejne 20 cm. Tym razem zwycięzców nagrodziła Aleksandra Gruchalska, przedstawiciel firmy Alfako produkującej wyposażenie stajni i parkurów. Wyższe loty i jeszcze większe emocje przyniósł konkurs klasy P. Drągi powędrowały na 110 cm. Nagrody po tej rywalizacji wręczy2.jpgł w imieniu starosty Dariusza Pilaka, Jacek Mańkowski, dyrektor Gnieźnieńskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji. Ostatnią potyczką był konkurs klasy N – Grand Prix o Puchar Prezydenta Miasta Gniezna, którego zwycięzców w imieniu prezydenta udekorował Marek Szczepanowski. Publiczność szczególnie ucieszył fakt, że konkurs ten wygrał zawodnik LKS Lech Gniezno – Piotr Matławski.
Rozegrany został również konkurs Potęgi Skoku. W szranki stanęło 7 jeźdźców na 8 koniach. Minimalny pułap, jaki zawodnicy mieli do pokonania wynosił 135 cm. Najlepsza para (jeździec + koń) pokonała wysokość 165 cm. Był to również Piotr Matławski na koniu Ramet. W nagrodę, oprócz pucharu, który w imieniu posła Tadeusza Tomaszewskiego wręczyła Maria Nitka – prezes UKS Master, zawodnik otrzymał piękny bukiet kwiatów ufundowany przez kwiaciarnię Zielona Fabryka.
Warto podkreślić, ze dekoracje zwycięzców odbywały się z tradycją, która w tej chwili nie jest już wszędzie praktykowana. Dla koni zajmujących pierwsze miejsca przygotowano bowiem czerwone flo, dla drugich miejsc – niebieskie, a dla kolejnych dwukolorowe.
Dla publiczności przewidziano również możliwość bliższego obcowania z końmi. Po szlace, na której zazwyczaj goszczą konie mechaniczne, przez kilka godzin można było przejechać się bryczką zaprzęgniętą w kucyka. „Misiu”, bo tak ma na imię „biała maskotka” ze stajni Rafała Dziela z Jankowa Dolnego cieszył się ogromnym zainteresowaniem szczególnie wśród młodszej części widowni.

23.jpgZawody przyciągnęły spore grono widzów, co można uznać za sukces organizatorów, ponieważ jeździectwo nie wróciło jeszcze w Pierwszej Stolicy Polski do poziomu sprzed lat. W lożach na krytej trybunie zasiedli m.in. prezydent Jacek Kowalski, zastępca prezydenta Rafał Spachacz, wicestarosta Robert Andrzejewski, poseł Tadeusz Tomaszewski, przewodniczący Rady Powiatu Zdzisław Kujawa, przewodnicząca Rady Miasta Maria Kocoń. Sędziami zawodów byli Katarzyna Szczubiał i Krzysztof Kierzek, a nagłośnienie i tablicę świetlną obsługiwała firma Cheval-Tech, która bardzo profesjonalnie i sprawnie przeprowadziła całe zawody.

Sponsorami imprezy byli:

    * Urąd Miasta Gniezna
    * Starostwo Powiatowe w Gnieźnie
    * Zielona Fabryka
    * Stajnia Carusso
    * Renault Auto Sanok
    * Alfako
    * Altom
    * Gminna Spółdzielnia „Samopomoc Chłopska” w Gnieźnie
    * Sklep Jeździecki Kalew

Wyniki zawodów (pierwsze 4 miejsca w każdym konkursie):

Konkurs klasy LL kucy – 80cm
Ilość startów -7
I miejsce – Kubacka Julia na koniu Mela „Stajnia u Julki”
II miejsce – Strzyżewska Zuzanna na koniu Noki „UKS MASTER”
III miejsce – Matuszewska Katarzyna na koniu James LKJ Abaria Iwno
IV miejsce – Strzyżewska Zuzanna na koniu Noki „UKS MASTER”

Konkurs klasy LL dużych koni – 80cm dokładności z trafieniem w normę czasu
Ilość startów – 45
I miejsce – Majchrzak Aleksandra na koniu Impresja KJ Kleczew
II miejsce – Majchrzak Aleksandra na koniu Impresja KJ Kleczew
III miejsce – Bajer Marcin na koniu Wigra LZS Lech Gniezno
IV miejsce – Kachelska Patrycja na koniu Łata KJ Kleczew

Konkurs klasy L – 100cm dwufazowy
Ilość startów – 44
I miejsce – Szeszycki Wojciech na koniu Zuberlina Nathalina LZS Lech Gniezno
II miejsce – Murawska Magdalena na koniu Baron bez przynależności klubowej
III miejsce – Winter Jakub na koniu Lolipop LZS Lech Gniezno
IV miejsce – Maciejewski Wiesław na koniu Chartum LKJ Abaria Iwno

Konkurs klasy P – 110cm zwykły
Ilość startów – 20
I miejsce – Charliński Maciej na koniu Gracja II LKJ Abaria Iwno
II miejsce – Pełeszuk Tadeusz na koniu Clarus LZS Lech Gniezno
III miejsce – Siwka Karolina na koniu Wula LZS Lech Gniezno
IV miejsce – Nobik Monika na koniu Lokata K Sokół Pniewy

Konkurs klasy N – 120cm zwykły z rozgrywką
Ilość startów – 8
I miejsce – Matławski Piotr na koniu Ramet LZS Lech Gniezno
II miejsce – Szeszycki Wojciech na koniu Arko S LZS Lech Gniezno
III miejsce – Banach Natalia na koniu Armia KJ Kiekrz
IV miejsce – Szczubiał Katarzyna na koniu Roxette

Potęga skoku 165cm
Ilość startów 8
I miejsce – Matławski Piotr na koniu Ramet LZS Lech Gniezno z wynikiem 165cm
II miejsce – Majchrzak Sonia na koniu Jask KJ Kleczew z wynikiem 155cm
III miejsce – Zygaj Krzysztof na koniu Tristan JUKS Kłusak z wynikiem 145cm
IV miejsce – Banach Natalia na koniu Armia KJ Kiekrz z wynikiem 145cm
III i IV miejsce było egzekwo więc zostało wylosowane III miejsce

Pełne wyniki zawodów

tekst: (Buk)
foto: Hanna Krych, Marek Pękała, J.P., (Buk)
 

Komentarze

Prześlij nam newsa