Sport

Zawody w Mieście

1.jpgW dniu 29 maja 2011r. w Gdańsku przy ulicy Dąbrowszczaków, odbyły się Towarzyskie Zawody w Skokach przez Przeszkody. Organizatorem zawodów był zwycięzca pierwszej edycji programu "You Can Dance" – Maciej Florek, który oprócz tańca pasjonuje się również jeździectwem oraz Mosir Gdańsk. Zawody odbyły się z okazji Dnia Dziecka i wraz z osiedlowym festynem były dla dzieci i rodziców, nie lada atrakcją. Miały na celu pokazać naszym małym pociechom konie i sport jeździecki z bliska, w dodatku w strefie miejskiej.
Podczas zawodów rozegrane zostały cztery konkursy:
– Konkurs LL – zwykły, czyli należało pokonać  parkur, tak aby zdobyć  jak najmniejszą ilością punktów karnych  w jak najlepszym czasie. Tu najlepszy okazał się Marcin Nełka na Mantusie.
– Konkurs Eliminacji, w którym startowało dwóch zawodników, równolegle na dwóch jednakowych torach przeszkód. Mieli do pokonania sześć przeszkód. Zawodnik, który przejechał parkur na czysto i dotarł pierwszy do mety, kwalifikował się do następnej rundy. Zwycięzca każdej rozgrywki eliminacyjnej przechodził do kolejnej, i tak, aż do wyłonienia dwóch finalistów, spośród których zwycięzcą konkursu została Alicja Charuk na Cyprze.
– Konkurs Lead Line – Dzieci dosiadające swych rumaków, pod opieką prowadzących pokonywały w stępie specjalnie ustawiony do tego konkursu parkur. Przebranie uczestników i podkład muzyczny, był jak zawsze w 100% dopasowany. Mogliśmy podziwiać przejazdy zawodników znanych już nam z poprzednich konkursów Lead Line oraz tych, którzy wystartowali po raz pierwszy. Wszyscy przejechali bez punktów karnych i zajęli ex-equo pierwsze miejsce.
– Konkurs Sześciu Barier – rozpoczynał się od  pokonania dwóch stacjonat będących rozgrzewką (zrzutka na tych przeszkodach nie była liczona) przed najazdem na cztery kolejne przeszkody w szeregu, z których każda następna była o 10 cm wyższa. Wyjściową wysokością  było 120 cm. O zwycięstwie i przejściu do kolejnej rundy decydował bezbłędny przejazd. Rozegrano sześć rund, w których za każdym razem wysokość przeszkód podwyższana była o 10 cm, aż doszła do 155 cm. Z tą wysokością zmagały się dwie zawodniczki Aleksandra Charuk na Jadze i Natalia Łukasik na Ikebanie. Obydwie amazonki pokonały tą przeszkodę bez najmniejszych problemów.  Ze względu na to, iż zawody miały charakter towarzyski, sędzia postanowiła zakończyć konkurs na  tej wysokości.  O zwycięstwie w tym konkursie, z uwagi na Dzień Dziecka, zadecydował młodszy wiek zawodniczki  i tak oto zwyciężczynią Konkursu Szesciu Barier została Ola.

Pomiędzy konkursami zaprezentowali się nam zawodnicy upawiający nieco inną dziedzinę jeździectwa niż skoki, a mianowicie reining. Mogliśmy poznać podstawowe figury wykonywane podczas zawodów z tej dziedziny oraz podziwiać niezwykły spokój i opanowanie koni rasy American Quarter Horse, które są wykorzystywane do tego sportu. Potwierdzeniem quarterowego zrównoważenia, był wykonany przez Maćka Florka freeze na grzbiecie konia – ogiera, który stał grzecznie i nie ruszył nawet uchem 😉 Zmagania reiningowe będziemy mogli podziwiać już niedługo, ponieważ podczas CSIO w Sopocie, odbędą się otwarte zawody reiningowe o puchar Wiceminister Rolnictwa i Rozwoju Wsi  i jednocześnie kwalifikacje do Mistrzostw Polski Polskiej Ligi Western i Rodeo.

Oprócz podziwiania koni, dzieci mogły również zasmakować jeździectwa i zaszczepić w sobie "bakcyla"  podczas przejażdżek, które zafundowali im uczestnicy zawodów 🙂
Zawody przebiegały sprawnie i bez zakłóceń. Samo miejsce zawodów było niesamowite. Z jednej strony osiedle, bloki,  sklepy, przejeżdżające autobusy ZKM z drugiej  zielona przestrzeń i konie. Publiczność dopisała i śmiało można powiedzieć, że przybyła liczniej niż na zawody rozgrywane np. na sopockim Hipodromie. Pomysł organizatora, żeby wyjść z końmi do ludzi, jak najbardziej się sprawdził. Miejmy nadzieję, że w  najbliższej przyszłości będziemy mogli w tym miejscu rozegrać i zrelacjonaować niejedne zawody. 

Wyniki ZT-B Dąbrowszczaków

Relacja telewizyjna

podziękowanie.jpg

 

A.S

Wszystkie zdjęcia zamieszczone na portalu autorstwa ZABOOKUJ.eu są chronione prawami autorskimi i stanowią wyłączną własność portalu www.zabookuj.eu. Zabrania się kopiowania, reprodukowania, publikowania, umieszczania w Internecie, przesyłania, transmitowania, rozpowszechniania i/lub modyfikowania.

Zakup zdjęć, zapytaj o więcej  <<  kontakt >>

Komentarze

Prześlij nam newsa