Sport

Czempionat Trakeński w Dąbrówce Małej

slider2.jpgW dniu 19 czerwca 2011r w Ośrodku "Ekwador" w Dąbrówce Małej odbył się Ogólnopolski Otwarty Czempionat Trakeński. Poza hodowcami z Polski, swoje konie zaprezentowali nam również zagraniczni hodowcy. Wśród pokazywanych koni, mieliśmy okazję oglądać konie wyhodowane na Litwie oraz Białorusi. W stawce źrebiąt oraz roczniaków znalazły się konie (polskiej hodowli) po niemieckim Buddenbroock'u – Trakeńskim Ogierze Roku 2010.
Ruch w Dąbrówce zaczął już się dzień przed Czempionatem. Po południu zaczęli zjeżdżać się hodowcy wraz ze swoimi czworonożnymi wychowankami. Pod wieczór w stajni panował klimat zbliżającego się pokazu. Część koni powoli była już przygotowywana, przerywane grzywy, plecione warkocze na koreczki, itp. Niektórzy oswajali młode konie z wystrojem hali, która była już przyszykowana do jutrzejszego  wydarzenia. W niedzielny poranek przybyła reszta koni. Opiekunowie i właściciele rumaków starali się jak najlepiej przygotować swoje konie.  W ruch  poszły nabłyszczacze, smarowidła i inne środki do pielęgnacji. Wszystkie konie wyglądały przepięknie.
Czempionat rozpoczął się o godz. 10.00.  W komisji sędziowskiej zasiedli: Tomasz Siedlanowski – Polska, Wiktor Małaszko – Białoruś i Virginijus Pliuskys – Litwa. Konie oceniane zostały pod względem typu rasowego i płciowego, pokroju, postawy nóg oraz jakości ruchu w stępie, kłusie i galopie. Sędziowie ponadto przyznali ocenę za ogólne wrażenie. U koni 3-letnich i starszych oraz u 2-letnich ogierów ocenie również podlegały skoki luzem w korytarzu. 

a.jpgJako pierwsza zaprezentowała się grupa klaczy z tegorocznymi źrebakami. Najmłodszy źrebak – Delta po Emis, miała niecałe trzy tygodnie. Wśród wystawianej stawki najlepiej ocenionym źrebięciem okazał się ARTEMOR po Emis hodowli p. Mirosława Kulpińskiego. Kolejna grupa to klacze z rocznika 2010. Tutaj najlepsza okazała się litewskiej hodowli klaczka EISKROSNA. W kategorii ogierków z 2010 roku, zwyciężył AVATAR po Ajbek, hodowli p. Moniki Machlowicz-Wojsiat.  Następnie ocenie zostały poddane dwuletnie klacze i ogiery. Z klaczy najwyższą notę uzyskała CALENA po Kaliniec,  hod. i wł. Piotr Szypica. Z ogierów najlepiej oceniony został białoruski LEIPZIG. Kolejna stawka, to konie z rocznika 2008 i starsze. Zwyciężczynią wśród klaczy została CASJOPEA po Cugnot, hod. i wł. p. Mirosław Kulpiński. Wśród ogierów na pierwszym miejscu uplasował się gniady SAMBOR K2 LAZAR po K2, hodowli p. Edmunda Lazarewicza.
Cała impreza od początku do końca prowadzona była w bardzo sympatycznej atmosferze. Uznanie dla całego Związku Trakeńskiego za sprawne zorganizowanie imprezy, prezesa Andrzeja Grada, który czynnie uczestniczył, także w przygotowaniach  oraz pana Tomasza Siedlanowskiego, który był jednocześnie sędzią oraz komentatorem Czempionatu. Smuci nas tylko fakt, że  frekwencja niezbyt dopisała.  Na trybunach zasiadła garstka osób.  A szkoda, bo było na co popatrzeć, choć zgłoszonych zostało zaledwie ok 40 koni. Najwięcej koni i to w różnych kategoriach wiekowych, zaprezentował nam pan Mirosław Kulpiński z Sokolnika.
Miejmy nadzieję, że na kolejny Czempionat Koni Trakeńskich przybędzie więcej koni oraz publiczności, która będzie mogła podziwić piękno koni tej rasy.

Wyniki zwycięskich koni

Zobacz video:    Artemor    Wresal     Ehrenbrock     Rosso     Eiskrosna     Eevee Brock    Tacsana     Korrida     więcej…

A.S

Wszystkie zdjęcia zamieszczone na portalu autorstwa ZABOOKUJ.eu są chronione prawami autorskimi i stanowią wyłączną własność portalu www.zabookuj.eu. Zabrania się kopiowania, reprodukowania, publikowania, umieszczania w Internecie, przesyłania, transmitowania, rozpowszechniania i/lub modyfikowania.

Zakup zdjęć, zapytaj o więcej  <<  kontakt >>

Komentarze

Prześlij nam newsa