Lifestyle

Plaster na końskim nosie

plaster5.jpgNa ostatnich Międzynarodowych Zawodach w WKKW w Sopocie, naszą uwagę zwróciły plastry na nosach niektórych koni podczas próby terenowej. Próbowaliśmy domyśleć się, jaką pełnią rolę. Różne były pomysły i, jak się okazało, wszystkie zbliżone do prawdziwej funkcji plastrów.
Oryginalna nazwa tych plastrów brzmi FLAIR Equine Nasal Strips, w wolnym tłumaczeniu – paski nosowe FLAIR. Są to samoprzylepne paski, które ułatwiają i wspomagają koniom oddychanie. W odróżnieniu od ludzi, konie oddychają tylko nosem. Dlatego podczas intensywnego wysiłku dochodzi do zapadania się tkanki nosowej i zmniejszania światła jamy nosa, przez co do płuc dostaje się mniej powietrza, a do organizmu – mniej tlenu. Paski FLAIR, po przyklejeniu ich w odpowiednim miejscu, mechanicznie wspierają drogi oddechowe i zmniejszają ich opór, zwiększając ilość dostarczanego powietrza. Udowodniono naukowo, iż korzystanie z plastrów nosowych zmniejsza zużycie energii wykorzystywanej w procesie oddychania, redukuje strese związany z wysiłkiem oraz minimalizuje krwawienia płucne występujące u koni w zaawansowanym treningu.
Naukowcy z Michigan State University przeprowadzali badania dotyczące wpływu pasków FLAIR na układ oddechowy koni. Zwierzęta podzielono na dwie grupy – kontrolną, bez plastrów oraz doświadczalną, z plastrami. Poddawano je wysiłkowi na hamowni taśmowej przy prędkościach odpowiadających 100% i 120% maksymalnej pracy serca. Ostatecznie stwierdzono, że paski powodują zmniejszenie pracy wykonywanej przez mięśnie oddechowe oraz redukują energię wykorzystywaną podczas oddychania.
Nasuwa się pytanie – czy plastry FLAIR są przeznaczone tylko dla koni startujących w najwyższych i najtrudniejszych konkursach? Owszem, takie konie ciężko pracują zarówno podczas startów, jak i treningu i z pewnością wskazane jest w ich przypadku użycie plastrów nosowych. Jednak konie słabiej wytrenowane, mniejsze czy gorszej jakości wykonują równie ciężką, jak nie cięższą pracę, aby osiągnąć wyższy poziom. Używanie plastrów FLAIR w ich przypadku spowoduje dostarczanie większej ilości tlenu do płuc, zmniejszy zmęczenie, a co za tym idzie przyspieszy regenerację organizmu. Konie, które są mniej zmęczone, popełniają mniej błędów, które prowadzą do zrzutek, upadków i urazów.
Podsumowując, paski nosowe FLAIR powodują:
– zmniejszenie oporu dróg oddechowych, co zwiększa dopływ powietrza i tlenu do płuc,
– redukcję energii zużywanej na proces oddychania,
– szybszą regenerację po wysiłku,
– mniejsze obciążenie płuc i zmniejszenie krwawienia płucnego.
    Paski są polecane dla koni startujących w takich dyscyplinach jak WKKW, skoki, wyścigi. Jeden plaster powinien być użyty tylko raz. Dostępne są już w kilku internetowych sklepach jeździeckich, a ich ceny wahają się od 40 do 60 zł za sztukę.

Paulina M.
 

Komentarze

Prześlij nam newsa