Nowoczesny ośrodek

Probiotyki w żywieniu i pielęgnacji koni

Przysłowie „ zdrowy jak koń” pełniej zabrzmi uzupełnione o ..”na wolności”.
Udomowiając konie, człowiek szybko docenił ich siłę i piękno, ale także zaobserwował jak delikatnym ustrojem jest organizm tych zwierząt. Układ pokarmowy konia ma średnią długość 25 – 40 metrów. Jelito ślepe o pojemności ok. 30 litrów wielokrotnie przekracza wielkość żołądka. Panuje w nim temperatura 37 st. C, a bardzo słabe ruchy robaczkowe powodują zaleganie pokarmu nawet do 24 godzin. Zachodzą tam procesy fermentacyjne prowadzone przez mikroflorę jelitową, co przy nieodpowiednim jej składzie prowadzi do procesów gnilnych. Nagromadzenie zbyt dużej ilości gazów w jelicie skutkuje wzdęciami i kolkami bardzo niebezpiecznymi dla zdrowia a nawet życia konia. Niekorzystna flora bakteryjna w jelicie jest również przyczyną wrzodów i ochwatu.

siersc1.jpgNa polskim rynku od kilku lat dostępne są wyroby posiadające licencję amerykańskiej firmy SCDProbiotics. To probiotyki zawierające kilkanaście szczepów pożytecznych mikroorganizmów, które dzięki specyfice składu i proporcji kultur mikroorganicznych doskonale sprawdzają się w pielęgnacji i poprawianiu stanu zdrowotności koni. Ich gama pozwala na kompleksową opiekę nad zwierzętami i stwarza możliwości lepszych warunków ich bytowania.
Pro-Biotyk (em15) to aktywny biologicznie preparat płynny, o wysokiej zawartości żywych szczepów mikroorganizmów, dodatków minerałów i ziół, który podaje się w ilości 20 – 40 ml dziennie (w zależności od wagi konia) jako dodatek do paszy, wody do picia lub w formie bezpośredniej aplikacji do pyska. Stosując ten probiotyk zasiedlamy przewód pokarmowy konia pożytecznymi mikroorganizmami. Te z kolei konkurując o przestrzeń i składniki pokarmowe wypierają ze środowiska mikroorganizmy gnilne i chorobotwórcze. Przykładowo bakterie kwasu mlekowego wchodzące w skład probiotyków SCD, wytwarzają znaczne ilości substancji o właściwościach inhibitora biologicznego (reuteryna) hamujących rozwój patogennych bakterii, grzybów i pierwotniaków.  
Oprócz Pro-Biotyku(em15) stosowanego wewnętrznie, preparaty SCD stosowane są do higienizacji, odwaniania pomieszczeń stajennych, uzdatniania obornika i rewitalizacji środowiska około stajennego.

ProBioOriginal-Ema to produkt zawierający aktywne szczepy mikroorganizmów. Używamy go w postaci 10% roztworu wodnego do higienizacji stajni, boksów i wybiegów. Wykonujemy opryski podłóg, ścian stajni, żłobów oraz od czasu do czasu robimy prysznic zwierzętom. Roztwór wodny Ema służy również do spryskiwania słomy i siana. Takie zabiegi zmniejszają ilość kurzu, eliminując kaszel koni. Zastosowanie Ema powoduje natychmiastową redukcję emisji szkodliwych gazów, w tym amoniaku. Amoniak jest trującym gazem powodującym nerwowość koni a wchłaniany i odkładany w organizmie,                 obciąża pracę wątroby. Regularne opryski redukują nieprzyjemne zapachy w stajni, a konie stają się dużo spokojniejsze. Oprysk wybiegów, parkurów skutkuje poprawą właściwości fizykochemicznych podłoża/gleby. Jest to szczególnie zauważalne w warunkach nadmiernych opadów, gdy zanikają zastoiny wodne i zabagnienia.

kopyta1.jpgDodatek niewielkich ilości preparatu Ema-5 do oprysków z udziałem Ema (10 ml/10 litrów) znacznie redukuje występowanie much. Enzymy produkowane przez mikroorganizmy oraz śladowe ilości alkoholu i octu obecne w Ema-5 zaburzają rozwój kolejnych stadiów rozwoju much, co zmniejsza liczebność ich populacji.
Obserwacje i badania potwierdziły też, że stosowanie probiotyków SCD w żywieniu koni ogranicza rozwój pasożytów wewnętrznych. Można pokusić się o dwukrotne w ciągu roku badanie kału zwierząt i zależnie od wyników stosować lub zrezygnować z podawania środków odrobaczających.
Pro-Biotyk(em15) możemy z powodzeniem używać do przemywania i dezynfekcji ran.
Używamy go w 10% roztworze wodnym. Przyspiesza on proces gojenia, bywa bardzo pomocny w leczeniu trudno gojących się ran gdzie zawiodły inne sposoby leczenia. Kąpiele lub opryskiwanie koni roztworem Pro-Biotyku zapobiega chorobom skóry, grzybicom i wspomaga ich leczenie.

Pro-Biotyk lub Ema stosujemy również do pielęgnacji kopyt. Cotygodniowe profilaktyczne opryski kopyt zapobiegają gniciu strzałek, a jeśli do takich sytuacji dojdzie, przemywamy codziennie gnijące strzałki lub stosujemy tampony z gazy nasączonej preparatami. W tym przypadku używamy koncentratu lub roztworu 1:5.
Podczas kuracji antybiotykowych podwajamy dawki probiotyków.
Należy zwrócić uwagę na systematyczność w stosowaniu preparatów – to podstawa sukcesu. Podajemy je w miarę regularnie – najlepiej codziennie – od narodzin przez całe życie zwierzęcia. Kobyłom w ciąży oraz karmiącym należy zastosować podwójną dawkę. Dawka dla źrebiąt to 20ml / dzień. Zaraz po urodzeniu aplikujemy źrebiętom kilka mililitrów
Pro-Biotyku bezpośrednio do pyska.  

Kolejny plus dodatków mikroorganicznych to uzyskiwanie wysokiej jakości obornika.
Ściółka szczepiona pożyteczną mikroflorą pachnie przyjemnie i jest cennym nawozem. Dodatkowo w celu przyspieszenia mineralizacji możemy wykonać oprysk pryzmy obornikowej kilkakrotnie w ciągu roku 5% roztworem Ema. Pryzma wyraźnie zmniejsza swoją objętość i szybko zamienia się w próchnicę pełną dżdżownic, którą możemy użyć jako organiczny nawóz.

Stosując probiotyki SCD, nie musimy obawiać się przedawkowania, zatrucia czy pracy w niebezpiecznych warunkach – preparaty te są całkowicie bezpieczne dla zdrowia ludzi, zwierząt i dla środowiska. Praca z nimi jest przyjemna i skutkuje również poprawą zdrowotności pracowników i właścicieli stadnin i stajni. Systematyczne ich podawanie powoduje wzrost odporności koni na choroby przewodu pokarmowego, lepsze przyswajanie paszy oraz ogólną poprawę kondycji zwierząt i jakości okrywy włosowej.

Izabela Jaglarz
Kontakt: 509 477 441
ijaglarz@emeko.pl

Autorka artykułu jest doradcą technologii SCD i właścicielką niewielkiej stajni pełnej zadowolonych koni.
Probiotyczne wyroby opisane w materiale są dostępne w sieci sprzedaży Probiotics Polska.

Komentarze

Prześlij nam newsa