Nowoczesny ośrodek

Bilansowanie dawek pokarmowych dla koni

Dieta konia ma znaczący wpływ na jego rozwój, wydajność i samopoczucie. Zbilansowane żywienie wraz z odpowiednimi warunkami utrzymania stanowią podstawę w hodowli koni. Dzięki nim konie są w stanie w pełni ujawnić swój potencjał zapisany w genach.

50.jpgW ostatnim czasie koń ze zwierzęcia typowo użytkowego przekwalifikowany został na naszego towarzysza i pupila. Dzięki czemu większości z nas nie wystarcza tylko to , że koń jest zdolny do pracy. Chcemy aby nasi podopieczni byli zdrowi, zadbani, pełni energii, mieli piękną i lśniącą sierść. Aby to uzyskać niezbędne jest racjonalne, dobrze zbilansowane i odpowiednie dla konkretnego konia żywienie. Niestety, nierzadko zdarza się sytuacja, kiedy kochający właściciel (oczywiście w dobrej wierze), serwuje okrąglutkiemu, niewiele pracującemu wałaszkowi paszę przeznaczoną dla koni hodowlanych lub będących w intensywnym treningu. Nadmiar poszczególnych składników jest równie szkodliwy jak ich niedobór. Przykładowo nadmiar białka w diecie obciąża niepotrzebnie  nerki i wątrobę, zaś jego niedobór powoduje zahamowanie wzrostu i rozwoju oraz spadek apetytu co prowadzi do ogólnego niedożywienia zwierzęcia. Prawidłowe określenie zapotrzebowania na składniki pokarmowe oraz odpowiednie dobranie dawki żywieniowej dla konkretnego konia nie jest łatwym zadaniem. Wynika to z faktu, że w przypadku koni , jako zwierząt pracujących, selekcja w hodowli  zawsze na pierwszym miejscu stawiała ich cechy użytkowe (szybkość, skoczność, wytrzymałość) lub wygląd. Wśród innych zwierząt gospodarskich zabiegi hodowlane skierowane były w znacznym stopniu na wyeliminowanie różnic w zakresie wykorzystania paszy i zapotrzebowania na składniki pokarmowe. Dlatego też, nawet dwa konie tej samej rasy, podobne wzrostem i wagą, obciążone ta samą pracą mogą mieć bardzo różne potrzeby żywieniowe. Prawidłowe określenie potrzeb pokarmowych i zbilansowanie diety wymaga dużej wiedzy i doświadczenia. Nie  tylko muszą zgadzać się nam wyliczone wartości, trzeba również wiedzieć, jakie pasze można zaproponować dla różnych koni.
Firma "AVENA" oferuje Państwu ułożenie indywidualnej dawki żywieniowej, dostosowanej do potrzeb konkretnego zwierzęcia. Zapotrzebowanie na składniki pokarmowe Państwa koni, ustalane jest dzięki szczegółowym informacjom uzyskanym od Państwa na podstawie ankiety. Nasze dawki uwzględniają pasze, którymi Państwo żywią swoje konie lub mają do nich łatwy dostęp. Nie jesteśmy związani z żadną firmą produkującą pasze dla koni, dzięki czemu nie narzucamy udziału pasz konkretnego producenta w dawce. W przypadku braku możliwości właściwego zbilansowania dawki tylko z udziałem pasz przez Państwa stosowanych, zaproponujemy odpowiednie uzupełnienie.


AVENA    
Monika Dreslerska

Komentarze

Prześlij nam newsa