Wypoczynek

Konferencja turystyczna EGO SA w Gdańsku

1.jpgW dniu 18 listopada w Hotelu Arkon Park w Gdańsku odbyła się konferencja poświęcona produktom turystycznym i ofercie inwestycyjnej Polski Północno – Wschodniej. Kwestie te były omawiane na podstawie EGO SA – projektu partnerskiego pięciu miast niniejszego regionu.
Nazwa projektu EGO SA pochodzi od pierwszych liter miast partnerskich z województwa warmińsko-mazurskiego, tj. Ełk, Gołdap, Olecko oraz z województwa podlaskiego, tj, Suwałki i Augustów. W ramach projektu budowane jest sukcesywnie trwałe partnerstwo, którego przedmiotem działań na rzecz rozwoju społeczno-gospodarczego są inicjatywy w dziedzinie turystyki. Na konferencji zostały nam przedstawione wszystkie aspekty turystyki poszczególnych miast oraz atrakcyjność  EGO SA jako całości.

"Kraina Pięciu Miast – Kraina Pięciu Zmysłów", to hasło promocyjne tego atrakcyjnego regionu. Zalety obszaru ERGO SA to przede wszystkim położenie i walory  przyrodnicze – Zielone Płuca Polski, dzikość przyrody i czystość środowiska. Obszar ten, to także potencjał uzdrowiskowy w postaci obiektów uzdrowiskowych i unikalnego klimatu, a wszystko to,  dzięki znikomej degradacji środowiska i słabego uprzemysłowienie tego obszaru. Kuchnia regionalna i produktu tradycyjne, np. sękacz,  to kolejny atrybut atrakcyjności EGO SA. Poza walorami naturalnymi, turystów przyciągają także różnorakie imprezy jak np. Międzynarodowe zawody balonowe w Ełku, Przystanek Olecko, Mistrzostwa Świata w jedzeniu kartaczy, Festiwal Bluesa w Suwałkach, czy międzynarodowy konkurs skoków na nartach wodnych "Netta Cup" w Augustowie.
Dla miłośników przyrody i aktywnego wypoczynku EGO SA oferuje szlaki piesze, rowerowe, konne oraz wodne m.in. Szlak Papieski. Znajduje się tu wiele szlaków turystycznych prezentujących unikatowy krajobraz polodowcowy ze wzgórzami morenowymi. Dla pasjonatów sportów wodnych dziesiątki jezior stwarzają doskonałe warunki do żeglowania, nurkowania, jazdy na nartach wodnych, zimą do jazdy w bojerach. Dobrze zagospodarowane plaże miejskie stwarzają idealne warunki dla wielbicieli aktywnego wypoczynku.
Zabytków i unikatowych budowli tutaj również nie brakuje. Zabytkowe linie kolejki wąskotorowej, mosty w Stańczykach, czy cuda techniki wodnej, jak Kanał Augustowski, to kolejne atrybuty EGO SA.  

7.jpgDzięki konferencji mogliśmy bliżej poznać omawiany obszar. Przedstawione zostały nam działania, które realizowane są w ramach partnerskiego projektu "Platforma Współpracy – EGO SA".
Przewagą nad konkurencją, poza oczywiście atrakcyjnością regionu, jest współdziałanie samorządów EGO SA w zakresie tworzenia wspólnych produktów turystycznych i ich wspólna promocja. Ta współpraca, przewaga i silna pozycja konkurencyjna, została świetnie zobrazowana na przykładzie zapałek. Łatwo jest złamać jedną zapałkę, a pięć na raz? Nie jest, to już takie proste.
W kupie siła – jak mówi przysłowie. Myślę, że niektóre obszary Polski powinny podążać za przykładem EGO SA, wspólnie działać i promować w całości atrakcyjność swojego  regionu.

A.S

Komentarze

Prześlij nam newsa