Sport

Instruktor jeździectwa

Większość dyscyplin ze specjalizacji* instruktorskich możliwa jest do uprawiania przez cały rok, zwłaszcza gdy do dyspozycji jest przystosowany obiekt albo gdy możemy pozwolić sobie na wyjazdy zagraniczne do krajów o sprzyjającej pogodzie.  Niestety w polskich realiach praca w charakterze instruktora jest często warunkowana aurą atmosferyczną, porami roku i wolnym czasem klientów. Instruktor zwykle pracuje wtedy, kiedy jego klienci maja czas wolny, co oznacza że większość weekendów i świąt spędza w pracy.
Wiosną, latem i wczesną jesienią kiedy uprawianie sportów na zewnątrz nie jest jeszcze uciążliwe, rzesze chętnych zgłaszają się do ośrodków rekreacyjno-sportowych, wskutek tego ośrodki te zatrudniają większą ilość instruktorów podczas trwania sezonu.
Taka praca może być ciekawym doświadczeniem zawodowym i przygodą.  

Ustawa ani Kodeks Pracy nie definiuje pojęcia pracy sezonowej. Oznacza to, że w stosunku do pracowników zatrudnianych sezonowo zastosowanie mają takie same zasady jak w przypadku osób zatrudnianych na umowę o pracę na czas określony. W Kodeksie pracy pojęcie „praca sezonowa” występuje tylko w art. 25, z którego wynika, że nie ma zastosowania zasada przekształcenia się kolejnej umowy o pracę na czas określony w umowę na czas nieokreślony. Zgodnie z nim, umowa o pracę sezonową może zostać zawarta na okres, który nie przekracza trzech miesięcy. Rozwiązanie umowy następuje z upływem okresu, na jaki została ona zawarta lub z chwilą wykonania określonej w niej pracy. Zgodnie z art. 25 Kodeksu pracy umowa pracy na sezon nie stanowi oddzielnej umowy o pracę, gdyż nie jest wymieniona wśród umów o pracę. Należy ona do umów terminowych.

Dla charakterystyki pracy sezonowej kluczowe jest pojęcie sezonu, które wyznacza czas trwania umowy o pracę. Ograniczony czas jej obowiązywania wynika bezpośrednio z właściwości danej pracy. Można, więc określić zatrudnienie sezonowe jako zatrudnienie mające na celu wykonywanie prac, których występowanie lub nasilenie ma charakter okresowy, związany bezpośrednio z określonymi porami roku lub warunkami atmosferycznymi właściwymi dla nich. Praca sezonowa ma zastosowanie w takich sytuacjach jak potrzeba zastąpienia nieobecnego pracownika, czy też występowanie okresów wzmożonej działalności przedsiębiorstwa.

inst.jpgZaletą podejmowania pracy sezonowej jako instruktor jeździectwa jest możliwość zmiany miejsca co roku, przez co instruktor ma szanse poznać szerokie grono ludzi z tej samej branży, może podpatrywać sposoby prowadzenia ośrodków, lekcji, metody pracy z klientem. Często dzięki pracy sezonowej instruktor może zdobyć większe i bardziej różnorodne doświadczenie zawodowe niż pracując w jednej firmie przez kilka lat.
Dzięki pracy sezonowej często mamy okazje weryfikować swoje umiejętności i uczymy się samodzielności i dyscypliny.
Gdy instruktor spodoba się właścicielom ośrodka, mogą zaproponować mu coroczne angaże podczas sezonu lub pracę na cały rok np. z rozszerzonym zakresem obowiązków.

Negatywne skutki pracy sezonowej, to brak umowy o pracę, przez co mamy ograniczony dostęp do świadczeń socjalnych w tym zdrowotnych. Pracując w wakacje rezygnujemy z własnego odpoczynku na rzecz dodatkowego zarobku. Często ciekawa praca sezonowa trafia się daleko od domu i w takim przypadku niedogodnością może okazać się ograniczony kontakt z bliskimi. Wszystko zależy od warunków, jakie zapewni nam pracodawca jak i osobistych potrzeb, wrażliwości i determinacji.

Na Pomorzu jest kilka ośrodków, które sezonowo zatrudniają instruktorów jeździectwa. Szczególnie polecamy Folwark Karpno, Koński kierat w Rewalu  i Młyn Nad Starą Regą w Łobzie.

<< Znajdź instruktora jeździectwa >>

* Zdobycie uprawnień instruktora rekreacji ruchowej jest możliwe również w następujących specjalizacjach:

1. Aerobik
2. Badminton
3. Bilard
4. Fitness – nowoczesne formy gimnastyki
5. Fitness – ćwiczenia siłowe
6. Fitness – ćwiczenia psychofizyczne
7. Fitness – jogging
8. Golf
9. Gry rekreacyjne
10. Hipoterapia
11. Jazda konna
12. Kajakarstwo
13. Kinezygerontoprofilaktyka
14. Kolarstwo
15. Korfball
16. Koszykówka
17. Lotniarstwo
18. Łucznictwo
19. Modelarstwo lotnicze
20. Narciarstwo zjazdowe
21. Narciarstwo biegowe
22. Paintball
23. Płetwonurkowanie
24. Pływanie
25. Piłka nożna
26. Piłka siatkowa
27. Samoobrona
28. Snowboard
29. Sporty motorowodne
30. Survival
31. Tenis
32. Tenis stołowy
33. Windsurfing
34. Wrotkarstwo
35. Wspinaczka skałkowa
36. Żeglarstwo

Urszula Szczęsny

 

Komentarze

Prześlij nam newsa