Sport

Klacze trakeńskie zdały egzamin

1.jpgW minioną sobotę, tj. 24.03.2012, na terenie Stada Ogierów w Starogardzie Gdańskim odbyła się próba dzielności klaczy trakeńskich, kończąca 60-dniowy trening stacjonarny. Do egzaminu przystąpiło 11 klaczy, z czego jedna w systemie polowym.
Pierwszym etapem była ocena bonitacyjna. Komisja w składzie: Adam Jończyk, Andrzej Przeczewski i Tomasz Siedlanowski oceniała cechy statyczne, czyli typ rasowy i pokrój. Po ocenie na płycie każda klacz prezentowała swoje możliwości ruchowe i skokowe w korytarzu na hali. Bardzo dobrą technikę skoku, ocenioną na 7,7 pkt, zaprezentowała klacz Amarantha (Cedrus – Alga). Najwyżej zbonitowana została Donacja (Life and Liberty xx – Damaszka), uzyskując 50 pkt. Pierwsza część zakończyła się przed godz. 13.
Po przerwie obiadowej jeźdźcy zaprezentowali klacze pod siodłem. Wystąpiły 3 zastępy. Tutaj ocenie podlegał ruch i praca pod siodłem. Kilka dni wcześniej jezdność oceniał jeździec – tester, którego rolę pełnił Jerzy Krukowski.
Podczas ogłoszenia wyników i dekoracji obecnych było już tylko kilka osób. Z sumą punktów 59,5 zwyciężyła gniada klacz rzeczniańskiej hodowli Donacja (Life and Liberty xx – Damaszka). Druga była ponownie klacz z SK Rzeczna, Bulimia (Kormoran – Bessa) uzyskując 58,2 pkt. Trzecie i czwarte miejsce zajęły konie hodowli pana Przemysława Boleskiego, odpowiednio Amarantha (Cedrus – Alga) z 57,3 pkt  i Australia (Ajbek – Alpeja) z 55,5 pkt. Wymienione klacze uzyskały ocenę bardzo dobrą.
3.jpgPiękna pogoda zachęcała do wizyty w starogardzkim Stadzie Ogierów. We wtorek zaczyna się kolejny zakład treningowy dla klaczy trakeńskich, a my już teraz zapraszamy za 60 dni na próbę dzielności. Wcześniej, bo 28-29.04.2012, odbędą się tradycyjnie majówkowe Regionalne Zawody w Skokach przez Przeszkody.

Rozmowa z członkiem komisji oceniającej klacze, Adamem Jończykiem:

Jakimi cechami powinna charakteryzować się modelowa klacz trakeńska?
Klacz trakeńska powinna charakteryzować się elementami budowy typowymi dla koni rasy trakeńskiej. Powinna być to klacz szlachetna, urodziwa, z bardzo dobrym ruchem i bardzo żeńska – to są podstawowe cechy. Równorzędną cechą w stosunku do eksterieru powinna być wartość użytkowa, czyli trzy podstawowe chody minimum dobre, no i pewne uzdolnienia skokowe, ale zależy od genetyki i rodowodu. Niektóre rodowody są o nachyleniu ujeżdżeniowym i wtedy 3 podstawowe ruchy powinny być oceniane minimum na 8 punktów. To gwarantuje, powiedzmy, dobrego konia ujeżdżeniowego. Natomiast, jeżeli chodzi o konia skokowego, to element za skoki też powinien być w granicach 8 punktów, tak jak ocena za galop.

4.jpgCzy klacze, które wygrały posiadają te cechy?
Pierwsza klacz, gniada (Donacja), jest klaczą wszechstronną, bo posiada zarówno dobre cechy ujeżdżeniowe, jak i skokowe, ale uważam, że minimalnie lepsze są ujeżdżeniowe i widziałbym ją bardziej w konkurencji ujeżdżenia niż skoków. Drugą gniadą, Bulimię, widziałbym bardziej w skokach niż ujeżdżeniu. Może nie! Widziałbym ją bardziej we wszechstronnym konkursie konia wierzchowego. Trzecią klacz, Amaranthę, też widziałbym w kierunku wszechstronnym. Wśród 11 klaczy, które były dziś zaprezentowane, nie widziałem, można powiedzieć, typowego skoczka. To znaczy takiej, która byłaby uzdolniona tylko i wyłącznie w kierunku skokowym.

Planuje Pan napisać książkę o trakenach. Co w niej będzie?
Książka o trakenach będzie takim resume hodowli koni trakeńskich od założenia stadniny w Trakenach w 1725 roku do dzisiaj. Będzie przedstawiała trakeny hodowane w krajach, które od założenia Związku Trakeńskiego liczą się na świecie. Będą to przede wszystkim: Stadnina Koni w Trakenach, konie hodowli niemieckiej, konie hodowane w Polsce, konie hodowane na wschodzie Europy (czyli byłe republiki Związku Radzieckiego) oraz konie hodowane w innych krajach Europy, a mianowicie Danii i Szwecji, bo w Skandynawii te dwa państwa, prawda, brylują, jeśli chodzi o hodowlę koni trakeńskich. No i również hodowla koni trakeńskich za oceanem. Tam jest bardzo silnie rozwinięty związek ATA, czyli American Trakehner Association.  

Dziękuję Panu za rozmowę.

Paulina M.

Wyniki bonitacji:                         Wyniki próby dzielności:

Wyniki_bonitacji.jpg                  Wyniki_próby_dzielności.jpg

 

Wszystkie zdjęcia zamieszczone na portalu autorstwa ZABOOKUJ.eu są chronione prawami autorskimi i stanowią wyłączną własność portalu zabookuj.eu. Zabrania się kopiowania, reprodukowania, publikowania, umieszczania w Internecie, przesyłania, transmitowania, rozpowszechniania i/lub modyfikowania.

Zakup zdjęć możliwy jest już przez płatność elektroniczną DotPay

zobacz zdjęcia z tego wydarzenia, wybierz i skonsultuj się z nami  <<  kontakt >>
– otrzymasz link do dokonania transakcji on-line


<<Zobacz zdjęcia z wszystkich imprez>>

Komentarze

Prześlij nam newsa