Wypoczynek

Przedwiośnie w Wieżycy – Szymbark

14.jpgSzymbark miejscowość turystyczna położona w województwie pomorskim, w powiecie kartuskim, u podnóża najwyższego wzniesienia na Kaszubach – szczytu Wieżycy.
Zimą nie lada atrakcją są tu stoki narciarskie Koszałkowo oraz Kotlinka, gdzie można pojeździć na nartach, poszusować na desce snowboardowej lub powariować na snowtubingu, czyli na oponkach.  
Zarówno zimą jak i latem Szymbark oblegany jest przez turystów. My wybraliśmy się tu w okresie przedwiośnia i śmiało stwierdzamy, że i w innych porach roku również ma sporo do zaoferowania. Doskonałe walory przyrodnicze, malowniczo pofałdowany teren, bliskość Jeziora Ostrzyckiego i lasy pełne grzybów i innych owoców leśnych, sprawiają, że chce się tu wracać.
Ponadto w okolicy jest wiele cennych miejsc do zwiedzania.

Niewątpliwą atrakcją Szymbarka jest Skansen w Centrum Edukacji i Promocji Regionu. Na jego terenie znajduje się wiele ciekawych obiektów wartych zobaczenia. Przede wszystkim prym wiedzie Dom do góry nogami. Zwiedzając go odczuwa się niesamowite wrażenia m.in. utratę równowagi.
Kolejną atrakcją jest Najdłuższa Deska Świata mierząca  36,83m, wpisana do księgi rekordów Guinnessa.

16.jpgBardzo emocjonujące jest zwiedzanie części syberyjskiej, gdzie możemy dowiedzieć się co przeżywali nasi rodacy zesłani na Sybir. Największe zdumienie i  niedowierzanie wzbudza Dom Sybiraka z łagrem oraz lokomotywa z wagonami.  Drewniany dom został tu przywieziony spod Irkucka. Tuż obok niego znajduje się model sowieckiego łagru z drewnianymi pryczami do spania, z przelotem bez drzwi. Zwiedzając obiekt zimą można poczuć  hulający wiatr i wyobrazić sobie jak zimno musiało być ludziom, którzy tam przebywali.  Obok stoi lokomotywa z wagonami, którymi na Syberię wywożeni byli Polacy.
Bunkier Gryfa Pomorskiego, w którym możemy przeżyć bombardowanie, to kolejny najchętniej odwiedzany obiekt.
Do innych atrakcji muzeum nalezą m.in:  Dwór Polski, Dom Trapera Kaszubskiego  z Kanady,  Dom powstańca polskiego z Adampola,  Chata Kaszubska oraz Kościółek Św. Rafała.
Będąc w tym miejscu nie można pominąć szymbarskiego Browaru „Kaszubska Korona”, ważącego wyśmienite piwo. Nam, z resztą jak wielu zwiedzającym, najbardziej do gustu przypadło piwo pszeniczne i truskawkowe 🙂
W sali obok Browaru mamy kolejną atrakcję z cyklu rekordów Guinnessa – największy na świecie koncertujący fortepian.

Na zwiedzanie skansenu, łąc8.jpgznie z pobytem w browarze, poświęciliśmy cały dzień. Następnego dnia naszym celem była Wieżyca. Jest to najwyższe wzniesienie na Pomorzu, mierzy 328,6m n.p.m. Na szczycie Wieżycy w centrum rezerwatu przyrody, znajduje się wieża widokowa im. Jana Pawła II. Pogoda sprzyjała więc widok był niesamowity. Rozciągająca się wokół panorama Kaszub, przepiękne Wzgórza Szymbarskie zatykają dech w piersiach.
Miłośników tańca i nocnych szaleństw zachęcamy do odwiedzenia „Kotwicy” – znanej i lubianej dyskoteki z niezwykłym wystrojem. Burta statku z  armatami, węzły marynarskie, wszystko w tematyce wg nazwy lokalu.

Warto oczywiście wspomnieć o noclegach. W Szymbarku i okolicy znajduje się wiele gospodarstw agroturystycznych, w których można wypocząć, pojeździć konno, itp.  Dla turystów ceniących sobie wygodę i bliskość do centrum, polecamy Gospodarstwo Agroturystyczne Damroka. Przytulny pensjonat usytuowany 15 m od głównej drogi pozwala na wypoczynek w ciszy i spokoju będąc jednocześnie w centrum wsi. Dysponuje 19 miejscami noclegowymi w pokojach 2,4 i 5 osobowych z łazienką. Do dyspozycji gości jest salon z kominkiem, który zapewnia ciepłą atmosferę o każdej porze roku. Miłośników zwierząt uraczą króliki i  Sylwester – piękny, czarny,  długowłosy kot gospodarzy, witający wszystkich przybyłych.

Serdecznie zachęcam do odwiedzenia Szymbarka w każdej porze roku, nie tylko zimą czy latem. Miejscowość ta ma sporo do zaoferowania, a w okresie poza sezonem unikniemy tłumów i kolejek. Naprawdę warto.

A.S

Wszystkie zdjęcia zamieszczone na portalu są chronione prawami autorskimi i stanowią wyłączną własność portalu zabookuj.eu. Zabrania się kopiowania, reprodukowania, publikowania, umieszczania w Internecie, przesyłania, transmitowania, rozpowszechniania i/lub modyfikowania.

Komentarze

Prześlij nam newsa