Lifestyle

Nordic Walking

nordic_walking.jpgNordic Walking to korzystna forma rekreacji polegająca, najprościej ujmując, na spacerze ze specjalnymi kijkami. Pomysł Nordic Walking zrodził się w Finlandii w XX wieku i wywodzi się od narciarstwa biegowego. Narciarze chcąc być w dobrej formie przez cały rok, w okresach bezśnieżnych trenowali bez nart z samymi kijkami. Obecnie chodzić z kijkami może każdy bez względu na wiek, kondycję czy tuszę. Osoby zdrowe, sportowcy ale także osoby mające kłopoty ze zdrowiem, cierpiące na bóle stawów, kręgosłupa itp.
Uprawiając ten rodzaj aktywności pobudza się do wysiłku większość mięśni ciała. Pracują jednocześnie nogi i biodra oraz górna część ciała ręce, bark, ramiona, mięśnie klatki piersiowej oraz kręgosłup. Około 90% mięśni naszego ciała. Energiczne, pełne rozmachu chodzenie z kijkami pozwala nabrać kondycji oraz rozwijać poszczególne partie mięśni, które normalnie są mało używane. Pracują one zupełnie inaczej niż podczas zwykłego marszu. Do kijków stosuję się siłę z obu stron (each side), dlatego większym zakresie, choć mniej intensywnie, pracują mięśnie m.in. klatki piersiowej, tricepsy, bicepsy, ramion i brzucha. Co za tym idzie, rozwija się siła i wytrzymałość ramion, spala się więcej kalorii niż przy normalnym chodzeniu, czy bieganiu nawet o 20%,  nacisk na piszczele, kolana, biodra i kręgosłup jest mniejszy nawet o 5kg! Dobry trening Nordic Walking usprawnienia także układ oddechowy i krwionośny, zwiększa się pobór tlenu przeciętnie o 20-58 %. Kijki pomagają również w utrzymaniu lepszej, prostej postawy, równowagi i stabilności podczas chodzenia w trudnym terenie.

Kijki do Nordic Walking są połączeniem kijków trekkingowych i kijków do nart biegowych. Posiadają specjalne uchwyty z „rękawiczką”, mające związek z techniką chodu, powodują odciążenie stawów kolanowych i kręgosłupa. Mają odpowiednie końcówki do chodzenia w różnym terenie (po piachu, asfalcie, śniegu), a także mogą być  jednoczęściowe lub regulowane. Te pierwsze występują w różnych długościach  co 5 cm, np. 110, 115, 120cm. W kijkach regulowanych możemy ustawić długość dokładnie, co do centymetra. Długość kijków powinna być dostosowana do wzrostu.
Oblicza się ją za pomocą równania:   wzrost w cm x 0,68 = długość kijków
Jeśli wynik wyszedł pośredni, to zaokrąglamy w dół,  np.: 122cm wybieramy kijki o długości 120cm

Buty do Nordic Walking to bardzo ważna część sprzętu.  Muszą być wygodne, trwałe, i bezpieczne.  Dostosowane do warunków atmosferycznych i pory roku. Nie koniecznie trzeba zaopatrywać się w buty typowo do Nordic Walking.  Ważne aby były wygodne, lekkie, ze stabilną piętą lekko ściętą lub zaokrągloną, miękką podeszwą i wzmocnionym noskiem w przedniej części. W zależności od pogody również nieprzemakalne.

Nordic Walking ma trzy poziomy aktywności- zdrowotny, fitness i sportowy.

Zdrowotny – poprawia naszą kondycję, zalecany po przebytych kontuzjach oraz w czasie rekonwalescencji, niezbędny w procesie odchudzania. Umożliwia w szybki i bezpieczny sposób uzyskać sprawność. Spacer z kijami po wyczerpującym dniu pracy jest doskonałym sposobem na bóle głowy, kręgosłupa czy kolan. Nordic Walking coraz częściej jest zalecany pacjentom po zawałach, po operacjach aparatu ruchu, chorym na cukrzycę i przy chorobach układu krążenia. Jest to doskonała terapia i rehabilitacja.

Fitness – pomaga podnieść sprawność fizyczną. Zalecane chodzenie to 3-4 razy w tygodniu po 1,5 godziny. Tu kijki mogą także posłużyć do wykonywania różnych ćwiczeń rozgrzewających i rozciągających przed i po treningu.

Sportowy – przeznaczony dla sportowców pragnących urozmaicenia podczas swoich treningów. Poza marszem, stosuje się tu biegnie z kijkami, skakanie, jazdę na rolkach, wchodzenie i schodzenie ze stromych zboczy. Trening można także urozmaicić poprzez różne ćwiczenia wzmacniające górne partie tułowia.

Na poziomie sportowym wyróżniamy następujące odmiany treningu z kijkami:
• Nordic Jogging – trucht z kijkami.
• Nordic Striding – trucht o dłuższym kroku i odbiciu stopy od podłoża.
• Nordic Running – bieg z kijkami.
• Nordic Jumping – różne skoki z kijkami.
• Nordic Leaping – skoki z nogi na nogę.
• Nordic Blading – jazda na specjalnych rolkach z kijkami.

Zalety Nordig Walking:
– usprawnia  układ oddechowy i sercowo-naczyniowy
– rozładowuje stres
– spalanie ok. 400 kal./h, to o 20% kalorii więcej niż przy tradycyjnym marszu     
– wzrost tętna o ok. 5 – 17 uderzeń na minutę, to o ok. 13% niż przy tradycyjnym chodzie
– rozluźnienie napięcia w okolicach karku i ramion
– odciążenie stawów i kręgosłupa o ok. 5kg
– zaangażowanie 90% mięśni całego ciała, najbardziej mięśni górnych, klatki piersiowej, brzucha, pośladków i kończyn dolnych
– poprawa sylwetki, stabilna prosta postawa
– ogólnodostępność – chodzić z kijkami może każdy i praktycznie wszędzie
– niedrogi  sprzęt
– możliwość ćwiczenia w dowolnej liczbie osób
 
 Wskazania do uprawiania Nordic Walking:   
– zaburzenia krążenia w kończynach dolnych
– choroby serca
– zwyrodnienia stawów
– bóle kręgosłupa
– osteoporoza
– wady postawy, skolioza
– po urazach i kontuzjach
– otyłość
– problemy z równowagą
– ciąża

Nordic Walking można uprawiać niemal wszędzie, w lesie, w parku, nad morzem, w górach, także w każdym klimacie, na dowolnym terenie i przez cały rok. Widok spacerujacych z kijkami  w okolicy naszego miejsca zamieszkania już nas nie dziwi.

Poniżej prezentujemy trasy Nordic Walking na Kaszubach. Atrakcyjna pod względem uksztaltowania terenu Szwajcaria Kaszubska jest doskonałym miejscem do uprawiania Nardic Walking.

Chmielno: Trasa nr 1 w okolicy Zamku w Łapalicachnord.jpg
Chmielno: Trasa nr 2 przez Zawory
Chmielno: Trasa nr 3 wzdłuż Jeziora Raduńskiego
Kartuzy: Trasa n 1 przez Bilowo
Kartuzy: Trasa nr 2 w kierunku Smetowa Chmieleńskiego
Kartuzy: Trasa nr 3 przez Kosy
Ostrzyce: Trasa nr 1 przez Kolańską Hutę
Ostrzyce: Trasa nr 2 przez Goręczyno
Ostrzyce: Trasa nr 3 przez Ramleje
Pomieczyno: Trasa nr 1 wokół Hejtusa
Pomieczyno: Trasa nr 2 wokół Jeziora Otalżyno
Pomieczyno: Trasa nr 3 przez Sianowską Hutę
Sierakowice: Trasa nr 1 Sierakowice – Dąbrowa
Sierakowice: Trasa nr 2 Kamienicki Młyn
Sierkowice: Trasa nr 3 Załakowo
Sulęczyno: Trasa nr 1 dookoła Sulęczyna
Sulęczyno: Trasa nr 2 przez Ostrowite
Sulęczyno: Trasa nr 3 przez Bukową Górę
Żukowo: Trasa nr 1 przez Małkowo
Żukowo: Trasa nr 2 przez Smołdzino

Trasy udostepnione dzięki Stowarzyszeniu Turystycznemu Kaszuby 
www.nordicwalkingkaszuby.pl

A.S

Komentarze

Prześlij nam newsa