Wypoczynek

ATRAKCJE TURYSTYCZNE

ATRAKCJE TURYSTYCZNE
część II – województwo zachodniopomorskie

    Kontynuując cykl ATRAKCJE TURYSTYCZNE, pozostajemy na wybrzeżu. Tym razem odwiedzamy województwo zachodniopomorskie. Zaczynamy od stolicy województwa – miasta Szczecin.
  wały_chrobrego.jpgDo Szczecina można przyjechać samochodem, autobusem, pociągiem lub przylecieć samolotem. Najpiękniejszym miejscem w tym mieście są Wały Chrobrego. Są to tarasy widokowe o długości 500m, leżące 19m nad brzegiem Odry. Zostały uformowane podczas wyburzania osiemnastowiecznych fortyfikacji miasta. Można z nich podziwiać panoramę na Odrę i port. Wały tworzą wizytówkę miasta wraz z katedrą św. Jakuba i Zamkiem Książąt Pomorskich, który organizuje koncerty, przedstawienia teatralne, wystawy, konferencje oraz spotkania naukowe i popularno-naukowe. Niewątpliwą atrakcją Szczecina są podziemne trasy turystyczne, które prowadzą korytarzami dawnego schronu przeciwlotniczego dla ludności cywilnej. Turysta ma do wyboru dwa szlaki: „II Wojna Światowa” i „Zimna Wojna”. Dla odprężenia można obejrzeć film w najstarszym kinie na świecie lub pospacerować po Jasnych Błoniach.
     Zamek Książąt Pomorskich stoi też w Darłowie. Jest to jedyny w Polsce nadmorski zamek gotycki. Powstał w XIV wieku, a od 1930 istnieje w nim muzeum. Można w nim zwiedzić m.in. wysoką wieżę, wystawę ptaków, narzędzia tortur czy zabytkowe meble.
     Dla pasjonatów zabytków polecamy Twierdzę Kołobrzeg. Jej korzenie sięgają roku 1000, kiedy to Bolesław Chrobry założył tu biskupstwo. Modernizację obwarowań rozpoczęto w XVII wieku. Pomimo czasu i wojen, do dzisiaj zachowało się wiele budynków Twierdzy: Fort Ujście, Reduta Morast, Fort Wilczy, Reduta Solna, Szaniec Kleista oraz Brama Radzikowska.
    W Kołobrzegu stoi jedna z 17 na polskim wybrzeżu latarni morskich. Inne w zachodniopomorskim można zwiedzać w Świnoujściu, Kikucie, Niechorzu, Gąskach i Jarosławcu. Znajdują się one na drodze Zachodniopomorskiego Szlaku Latarni Morskich.
   hortulus.JPGNiedaleko Stargardu Szczecińskiego, w miejscowości Przelewice, znajduje się raj dla miłośników przyrody. Przelewicki ogród dendrologiczny powstał z początkiem XIX wieku, a dziś jest prężnym ośrodkiem naukowo-turystycznym, który rozpościera się na powierzchni 30ha. Można w nim zobaczyć m.in. wrzosowisko z szałasem pasterskim i ogród japoński. Podobne atrakcje można spotkać w Dobrzycy koło Koszalina. Tam w Ogrodach Hortulus do zwiedzania dostępnych jest 28 ogrodów tematycznych, w których rośnie 6 tysięcy gatunków i odmian roślin.
     Po przeciwnej stronie województwa znajduje się niewielka miejscowość Borkowo. Słynie ona z potężnych megalitów pochodzących z 5 w p.n.e. Są to dawne grobowce, w których chowano przywódców plemienia. Do dziś nieznane są techniki transportowania i układania wielkich głazów. W okolicy zachowały się 3 grobowce bezkomorowe o wymiarach około 30x10m, jeden grobowiec komorowy zbudowany z 12 bloków kamiennych przykryty czterema głazami oraz 5 kurhanów. Borkowo zachęca również do odwiedzin średniowiecznej osady i skansenu, gdzie można przenieść się w czasy dużo nowsze niż te, z których pochodzą tutejsze megality, ale także odległe od obecnych.
    Równie ciekawą atrakcją architektoniczną są domy z muru pruskiego i budynki szachulcowe, świetnie zachowane w okolicach Sianowa. Tworzą one Sianowską Krainę w Kratkę, po której śmiało można poruszać się rowerem. Zabytkowe domy, budynki gospodarskie i kościoły stoją jeszcze w Sianowie, Węgorzewie, Sownie, Przytoku, Siecieminie, Karnieszewicach i Iwięcinie.
   Niezwykłym i owianym tajemnicą miejscem jest Borne Sulinowo, w którym powstał garnizon wojskowy Armii Czerwonej, przez co miejscowość ta nie istniała na mapie Polski. Dopiero w 1993 roku nastąpiło uroczyste otwarcie miasta i nadanie praw miejskich. Dzisiaj Borne Sulinowo jest gratką turystyczną. Powstały tu liczne ośrodki wypoczynkowe z niezwykłymi atrakcjami, do których należy Centrum Militarne Rossija. Organizowane są w nim symulacje manewrów wojskowych na byłym radzieckim poligonie, przejazdy amfibią gąsienicową oraz biesiady tematyczne – militarne, nawiązujące do byłego ZSRR lub PRL-owskie, rodem z komedii „Miś”.
   rewal.jpgNiedaleko od Bornego Sulinowa, w Szczecinku, znajduje się najdłuższy w Europie wyciąg nart wodnych. Długi na ponad 1000m, z silnikiem o mocy 50 kW i rozwijający prędkość niemal 60km/h jest świetną atrakcją dla turystów lubiących wysoki poziom adrenaliny.
     Zdecydowanie najlepszym miejscem na odpoczynek jest nadmorski Rewal. Wspaniałe plaże, wysokie klify i tarasy widokowe to wizytówki miasta, które w okresie letnim tętni życiem całą dobę. Pięć minut spacerem z Rewala dojdziemy do Trzęsacza, w którym stoją ruiny gotyckiego kościoła. Został on wybudowany na przełomie XIV i XV wieku ok. 2km od brzegu morza. Działanie fal morskich doprowadziło do zbliżania się brzegu, co poskutkowało sukcesywnym zawaleniem się 3 ścian budynku. Ostatnie nabożeństwo zostało odprawione 2 marca 1874 roku. Przez Trzęsacz przebiega również południk 15º00” długości geograficznej wschodniej, który wyznacza czas środkowoeuropejski.
Chyba najbardziej znanym kurortem nadmorskich w województwie zachodniopomorskim są Międzyzdroje, znane z piaszczystych plaż, pięknego mola, Promenady Gwiazd i Gabinetu Figur Woskowych.
   W sąsiedztwie Międzyzdrojów znajduje się Woliński Park Narodowy, który chroni takie zwierzęta, jak: orzeł bielik, liczne gatunki sów, gronostaj, szop pracz oraz rośliny: storczyki, mikołajek nadmorski czy wiciokrzew pomorski. Ciekawe jest też Jezioro Turkusowe, które swoją nazwę zawdzięcza barwie wody, wywołanej rozszczepieniem światła słonecznego w czystej wodzie i odbiciem refleksów od białego podłoża kredowego.

 
Cennik wstępów do wymienionych miejsc:
Zamek Książąt Pomorskich w Darłowie: ulgowy 7zł, normalny 11zł
Latarnia Morska, np. w Świnoujściu: ulgowy 1zł, normalny 3zł
Ogród Dendrologiczny w Przelewicach: ulgowy 7zł, normalny 10zł
Ogrodu Hortulus: ulgowy 6zł, normalny 10zł
Przejazd amfibią w Bornym Sulinowie: 30zł/osoba (20 min)
Wyciąg Nart Wodnych w Szczecinku: od 4zł
Molo w Międzyzdrojach: od 2zł
Gabinet Figur Woskowych w Międzyzdrojach: ulgowy 8zł, normalny 14zł
Woliński Park Narodowy: ulgowy 3zł, normalny 5zł

Paulina M.

Żródła zdjęć:
www.szczecin.eu
www.intour.pl
www.wikipedia.pl
www.szczecin.naszemiasto.pl
www.sianow.beep.pl
www.rossija.com.pl
www.hortulus.com.pl

 

Komentarze

Prześlij nam newsa