
Wypoczynek
Najciekawsze miejsca na Ziemi
Najciekawsze miejsca na Ziemi
czyli co warto zobaczyć…
W dzisiejszych czasach możemy sobie pozwolić na coraz bardziej egzotyczne wycieczki. Tajlandia, Dominikana, Bora Bora – już wielu Polaków było w tych miejscach jeśli nie na urlopie, to w podróży poślubnej. Cóż ciekawego można zobaczyć w tych i innych miejscach? Jakie ciekawostki kryje dla nas Ziemia?




Pozostając w okolicy Afryki należy zwrócić uwagę na znajdujące się w Mauretanii dziwne zjawisko geologiczne. Prawdopodobnie zatrzymany przez naturę wybuch wulkanu jest przyczyną tej barwnej formy, nazywanej Okiem Afryki. Podobno, ów Kalb ar-Riszad, jest doskonale widoczny z kosmosu.


Natomiast w Nowej Zelandii warto zobaczyć rezerwat Wai-O-Tapu, w którym znajdują się nietypowe gorące źródła, gejzery i błotne stawy. Uwalniane do zbiorników minerały powodują zabarwianie się wody na różne pastelowe kolory – od błękitów, przez róże to żółci, co daje niesamowity efekt. W języku Maori nazwa oznacza „Święte wody”.



Czym jest biała, niczym wylane mleko, plama na mapie Afryki w Google Maps? To jedno z najbardziej płaskich miejsc na świecie! Pustynia solna Solar de Uyuni zajmuje powierzchnię ponad 10 500 km2, a różnica wzniesień wynosi niecałe 41 cm. To położone w południowo-zachodniej Boliwii zjawisko jest pozostałością po słonym jeziorze plejstoceńskim. Znajdująca się pod wierzchnią pokrywą solanka zawiera lit, którego tutejsze złoża stanowią 50-70% zasobów światowych. W porze deszczowej, pustynia ze stojącą wodą, staje się największym na świecie lustrem!


Porozkoszujmy się jeszcze niecodziennymi widokami i przenieśmy się na Bora Bora. Wyspa powulkaniczna wraz z koralowym atolem leży na Oceanie Spokojnym, na północ od Tahiti. W czasie II Wojny Światowej stacjonowały tu amerykańskie wojska morskie i lądowe. Po zakończeniu wojny żołnierzom tak się spodobało to miejsce, że odmówili powrotu do domu i osiedlili się tu na stałe. Dzisiaj Bora Bora są ważnym punktem turystycznym, a poza tym centrum hodowli czarnych pereł.


Wrota Piekieł. Tak nazwano krater, który jest pozostałością po poszukiwaniach gazu. W 1971 roku rozpoczęto odwierty, podczas których nastąpił wybuch. Stracono wtedy cały sprzęt i zakończono prace. Jednak z odwiertu nadal wydobywał się naturalny gaz. Żeby uniknąć kolejnych tragedii gaz podpalono i do tej pory, przez ponad 40 lat ogień nie gaśnie. Pomimo pustkowia aż po horyzont, „wrota piekieł” są największą atrakcją turystyczną Turkmenistanu.


Anomalią wydają się być występujące w kilku miejscach na świecie zaburzenia grawitacji. Nazwany „wirem oregońskim” okrągły obszar w USA jest miejscem badań naukowców i celem wycieczek turystów. Drzewa rosną tu pochylone w jedną stronę, ptaki zawracają, a drewniana chata przekrzywiła się na bok. Chcąc stanąć prosto, człowiek pochyla się i nie może wyprostować mając wrażenie, że coś go ciągnie w jedną stronę. Położona na pochylonej powierzchni butelka toczy się pod górę, a rzucone papierki kręcą się jakby przy wiatraku. Podobne zjawisko można zaobserwować w Polsce, w okolicach Karpacz. Tutaj samochód „puszczony na luz” toczy się sam pod górę!


Oprócz Karpacza, w Polsce zagadką jest również „krzywy las” w powiecie gryfińskim. Rośnie tutaj 300-400 sosen wygiętych o 90 stopni ok. 20 cm nad ziemią i dalej rosnących normalnie w górę. Zasadzone zostały prawdopodobnie w 1932 roku. Do końca nie wiadomo, jaka jest geneza krzywego lasu, ale można przypuszczać, że drzewa zostały zniekształcone przez miejscową ludność na cele stolarskie. Dziwne jest natomiast, że siewki tych sosen rosną 4-5 lat, a potem usychają.
Wiele miejsc można by tu opisywać: skalne miasta, fiordy, asfaltowe jeziora czy dziwne wzniesienia. Czym Wy chcielibyście zainteresować czytelników ZABOOKUJ? Jakie ciekawe miejsca na Ziemi są warte zobaczenia?
Paulina M.
Źródła zdjęć:
www.google.com
Komentarze