Wypoczynek

GIŻYCKO

GIŻYCKO
Kolejny punkt na wakacyjnej mapie

most.jpg   Pozostając w wakacyjnym klimacie – tym razem o mazurskiej stolicy polskiego żeglarstwa – Giżycku. Miasto położone jest nad sześcioma jeziorami, z których największe to Kisajno i Niegocin. To drugie ma powierzchnię 2600 ha i zajmuje 7. pozycję w rankingu największych jezior Polski. Oba zbiorniki połączone są Kanałem Giżyckim, kiedyś zwanym Łuczańskim. Ma on długość 2130 metrów, głębokość 1,90 m i stanowi główny szlak dla jachtów, żaglówek i innych pojazdów pływających. Największą jego atrakcję stanowi most obrotowy z XIX wieku – jedyny taki czynny w Europie. Średnio co godzinę, sześć razy dziennie jest otwierany dla ruchu wodnego. Obsługuje go jedna osoba, a otwarcie i zamknięcie trwa po 5 minut. Kanał wybudowano jako połączenie miasta z Twierdzą Boyen.
   Twierdza Boyen to kompleks obwarowań wybudowany w latach 1844-1856. Zajmuje obszar 100 ha. Na początku istnienia, w twierdzy znajdowała się komendatura, a później skład artyleryjski. Po I Wojnie Światowej istniał szpital, a przed II Wojną Światową zorganizowano punkt zborny armii niemieckiej. W styczniu 1945 roku twierdza została opuszczona, po czym przeszła w majątek Wojska Polskiego. W latach 50 XX wieku umieszczono na tym terenie kilka przedsiębiorstw spożywczych, co spowodowało wybudowanie kilku niepasujących do architektury budynków i zniszczenia innych. Firmy te upadły na początku lat 90 i od tego czasu Twierdza Boyen jest chętnie odwiedzana przez turystów. Na jej terenie znajduje się schronisko młodzieżowe i amfiteatr, w którym odbywają się duże imprezy, m.in. najstarszy w Polsce festiwal kultury hip-hopowej „Mazury Hip-Hop Festiwal”. 
ekomarina.JPG    Dla fanów żeglarstwa niewątpliwą atrakcją będzie nowoczesna Ekomarina. Jest to port pasażerski działający od kwietnia 2011 roku. W głównym obiekcie znajduje się kapitanat i kasa portowa, centrum informacji turystycznej, a także sklepy żeglarskie i restauracja. Siedzibę ma policja, WOPR, straż miejska i straż pożarna. Przewidziano także pomieszczenia dla osób poszkodowanych w wypadkach wodnych. W sąsiednim budynku umiejscowiono sanitariaty, kuchnię i pralnię. Przygotowano też pole campingowe. Nazwa „Ekomarina” pochodzi od ekologicznego projektu, w którym zawarto system odbioru ścieków z jednostek pływających, a ogrzewanie budynków i podgrzewanie wody pochodzi z pomp cieplnych i baterii solarnych. 
   Dla sympatyków spacerów polecamy piękny pasaż portowy z kładką prowadzącą przez Ekomarinę na molo. W upalne dni warto schłodzić się przy nietypowej fontannie, w której woda tryska prosto z chodnika. Wzdłuż pasażu budowane są stylowe kamienice, w których będą sklepy, restauracje i apartamenty. 
   Panoramę miasta i pobliskich jezior można podziwiać z XIX-wiecznej wieży ciśnień, która dostępna jest dla turystów od 2007 roku. 
   W Giżycku organizuje się wiele interesujących wydarzeń kulturalnych. Począwszy od Koncertów Organowych w kościele ewangelickim i Festiwalu Piosenki Żeglarskiej i Morskiej „Szanty” przez wspominany Mazury Hip-Hop Festiwal, aż do Mazury Air Show. Ten ostatni odbywa się nad plażą miejską i przy sprzyjającej pogodzie można oglądać pokazy lotnicze jednocześnie się opalając. 
   Giżycko jest miastem magicznym, pełnym atrakcji i ze świetnym wakacyjnym klimatem, dlatego warto je umieścić na letniej mapie urlopowej. 
 
Paulina M. 
 
Zdjęcia:
Zbiory własne
www.google.pl
Komentarze

Prześlij nam newsa