Hodowla

50 dni za nami…

50 dni za nami…
Test połówkowy ogierów w trakeńskim Zakładzie Treningowym
 
    Już pięćdziesiąt dni minęło od rozpoczęcia 100-dniowego treningu stacjonarnego ogierów trakeńskich, który odbywa się na terenie Stada Ogierów w Starogardzie Gdańskim. Nadszedł więc czas na sprawdzenie postępów w szkoleniu, jakie pod okiem trenera Mirosława Pałkowskiego osiągają młode konie. 
    Stawka aż 21 ogierów została przedstawiona na płycie, w ruchu i skokach luzem oraz pod siodłem. Konie oglądało kilku hodowców i właścicieli, a nieoficjalne oceny i komentarze podawał inspektor ds. hodowli koni Pomorskiego Związku Hodowców Koni i częsty członek komisji oceniającej na imprezach Związku Trakeńskiego – Adam Jończyk. 
    _DSC0152_kopia.jpg      _DSC0114_kopia.jpg            Zgodnie z programem hodowlanym rasy trakeńskiej ogier może przystąpić do treningu 100-dniowego dwukrotnie, jeśli nie przekroczył wieku 5 lat. Jednak 4- i 5-latkom wynik próby dzielności obniża się o 5%. W tym roku są dwa ogiery, które zostały poddane treningowi również w zeszłym roku. Są to: Expander J (Czarczaf – Erotyka/Bolivar) oraz Objaw (Paquito Go – Odkówka/Darwin). 
    Najliczniejszą grupę stanowi potomstwo ogiera Ajbek (Agar – Agenda), po którym przedstawiono 5 koni. Trzy konie pochodziły po Kormoranie (Ignam – Kantala). Dwóch przedstawicieli miały ogiery Emis (Heleris – Ema) i Gluosnis xx (Gerodot – Glorija). Po jednym potomku w Zakładzie Treningowym mają: Heleris, Agar, Viskis, Czarczaf, Car, Aztec, Paquito Go, Esaul oraz Cugnot.  
    Eksterierowo i użytkowo najlepsze okazały się 3 ogiery. Pierwszy to Cargo, który w ubiegłym roku zakwalifikował się do Körungu Trakeńskiego w Neumünster. Pozostałe to Jazon (Ajbek – Jasmin/Lwów) i Parsifal (Gluosnis xx – Pola/Arion), oba hodowli i własności Państwa Przeczewskich. Jednak jest to ocena na ten moment i do czasu końcowego egzaminu może się wszystko zmienić. 
    Już teraz zapraszamy na próbę dzielności, która odbędzie się na początku września, a o dokładnym terminie z pewnością poinformujemy na portalu. 
 
Lista ogierów w ZT: OGIERY_ZT_2012
 
Paulina M.
Komentarze

Prześlij nam newsa