Wypoczynek

Nadbałtyckie perełki

Nadbałtyckie perełki
czyli ranking plaż nad morzem…

   Każdy Polak ma swoją ulubioną plażę nadmorską. W swoim wyborze kieruje się przede wszystkim sentymentem i wspomnieniami związanymi z tym miejscem. Ważna jest również czystość i walory turystyczne. Pod tymi względami ukazało się wiele rankingów, które postaramy się porównać i wybrać plaże najlepsze z najlepszych.
   Pozarządowa Organizacja na rzecz Edukacji Ekologicznej („Foundation for Environmental Education”) przyznaje błękitną flagę plażom, które są przyjazne środowisku i osobom niepełnosprawnym oraz są strzeżone przez odpowiednią liczbę ratowników. Polska uczestniczy w programie od 2005 roku. W roku 2012 błękitną flagę przyznano rekordowej liczbie kąpielisk nadmorskich, bo aż 20. Wyróżniona została także plaża nad jeziorem Miedwie. Oto lista plaż, nad którymi powiewa błękitna flaga:
1. Gdańsk Jelitkowo
2. Gdańsk Stogi
blekitna_flaga.jpg3. Międzyzdroje
4. Ustronie Morskie
5. Kobylanka (jezioro Miedwie)
6. Sopot Koliba
7. Kołobrzeg (plaża zachodnia)
8. Krynica Morska
9. Molo Gdańsk Brzeźno
10. Mrzeżyno
11. Niechorze
12. Kołobrzeg
13. Ustka (plaża wschodnia)
14. Pobierowo
15. Pogorzelica
16. Postomino
17. Pustkowo
18. Rewal
19. Stepnica
20. Świnoujście
21. Trzęsacz
Kąpieliska w Krynicy Morskiej, Pobierowie, Świnoujściu, Pogorzelicy i Trójmieście wielokrotnie zostały wyróżniane przez tę organizację. 
   Portal gazeta.pl wybrał 15 najpiękniejszych nadbałtyckich plaż i przeprowadził głosowanie wśród internautów. W pierwszej piątce znajdują się: Świnoujście, Dębki, Jastarnia, Ustka oraz Łeba, z których tylko pierwsze i piąte zostało uhonorowane błękitną flagą. Plaża w Świnoujściu jest najszersza w Polsce i ciągle się poszerza – obecnie ma 150 metrów. Do plusów tego kąpieliska należy temperatura wody, która osiąga wartości najwyższe na wybrzeżu. Atrakcyjności dodaje niedawno wybudowany na plaży wiatrak, który stał się symbolem miasta. Natomiast Łeba zachęca czystymi plażami, nietypowym położeniem między dwoma jeziorami, lunaparkiem i oczywiście ruchomymi plażami. Z pobliską Ustką konkuruje o miano letniej stolicy Polski. 
    swinoujscie.jpeg   trzesacz.jpg
  Według miesięcznika „Podróże” pierwsze miejsce w rankingu najpiękniejszych plaż zajął Trzęsacz. Wspaniałe klify, ruiny średniowiecznego kościoła oraz nowoczesny taras widokowy sprawiają, że ta niewielka miejscowość istotnie zapisała się na mapie nadbałtyckich kąpielisk. Drugie miejsce przypadło miejscowości Rowy, która leży między Łebą a Ustką. Na trzeciej pozycji uplasowała się plaża w Międzyzdrojach, na której jest dość tłoczno i gwarno, jednak nie traci przez to atrakcyjności. Do pobytu tu zachęca muzeum figur woskowych, piękne molo i aleja gwiazd. 
molo.jpg   Ostatni analizowany przez nas ranking plaż przeprowadził onet.pl. Portal ten w swojej ocenie brał pod uwagę czystość kąpielisk, bezpieczeństwo, walory estetyczne oraz bazę noclegową, możliwość aktywnego wypoczynku i bogactwo atrakcji artystycznych, rozrywkowych i kulturalnych. Najwyższe oceny uzyskała plaża w … Świnoujściu. Jak widać, jest to zdecydowany lider wszystkich rankingów. Drugie miejsce, według onetu, zajmuje Jastarnia, która do zwycięzcy straciła punkty w atrakcjach i ocenie ogólnej. Ostatnie miejsce na podium zajął Sopot. Najwięcej punktów zdobył za infrastrukturę, która od niedawna jest fantastycznie zrewitalizowana i za atrakcje, które stanowią z pewnością najdłuższe w Europie drewniane molo i deptak na Monte Cassino. 
   Podsumowując, zdecydowanym zwycięzcą jest Świnoujście. O kolejnych pozycjach można dyskutować. W każdym razie na uwagę zasługują plaże w Łebie, Trójmiejście, Międzyzdrojach i na Półwyspie Helskim. A gdzie wy się opalacie? Polecacie jakieś atrakcyjne miejsce nad Bałtykiem?
 
Paulina M.
 
Źródła zdjęć:
www.wikipedia.pl
www.google.pl
Komentarze

Prześlij nam newsa