Nowoczesny ośrodek

Probiotyki w żywieniu zwierząt

1.jpgKonie to szlachetne stworzenia, wymagają i zasługują na szczególną opiekę. Z natury są one zwierzętami przyzwyczajonymi do wydłużonego wysiłku, ale z częstymi przerwami. Zarówno w sporcie jak i przy intensywnej rekreacji poddawane są obciążeniom, których nie doświadczają w naturze – mają dużo odpoczynku oraz bardzo intensywne okresy pracy. Sytuację tę można przyrównać do naszej – gdzie po dniu lub tygodniu pracy chcemy wyjść z domu i się intensywnie poruszać. Ważna w tym przypadku jest nie tylko dobra rozgrzewka, ale i odpowiednia dieta. Na rynku znajduje się wiele specyfików mających uzupełnić braki spowodowane dużymi obciążeniami, ale do tej pory wśród środków działających na zdrowie koni były przede wszystkim witaminy oraz pasze profilowane.
Jak ważne są witaminy dla zdrowia organizmu wszyscy doskonale wiemy. Ich niedobór powoduje różnego rodzaju zaburzenia w pracy organizmu. Dlatego na rynku znajduje się cała gama witamin dla koni. Problemem jednak często jest ich przyswajalność w formie proszku, zaś w formie płynnej – cena. W przypadku pasz profilowanych dla potrzeb koni sportowych i hodowlanych problemem znowu jest ich wysoka cena. Jednym z elementów ceny takiej paszy jest właśnie zastosowanie komponentów w formie o jak najlepszej przyswajalności.

W takich okresach2.jpg wytężonej pracy niezbędne jest działanie, które zapewni koniowi lepsze wykorzystanie paszy oraz poprawę mikroflory odpowiedzialną między innymi za przyswajanie witamin z podawanych posiłków.
Zdrowe zwierzę nie choruje – truizm, ale… Organizm choruje gdy jest osłabiony lub gdy brakuje mu składników niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania. Zapewnienie organizmowi końskiemu wszelkich niezbędnych składników, zwłaszcza po wytężonym wysiłku, pozwoli mu na pełną regenerację i odbudowę elementów nadwyrężonych w trakcie pracy. Organizm mający do dyspozycji pełną gamę witamin i składników pokarmowych do swojej dyspozycji nie będzie tak podatny na kontuzje ani choroby.
Niedawno na rynku pojawiły się produkty działające w inny sposób. Ukierunkowane są na poprawę mikroflory przewodu pokarmowego działając wzmacniająco na organizm koński. Nasze doświadczenia z zastosowania pożytecznych mikroorganizmów pozwalają nam polecić ten produkt do stosowania u koni.
Mikroflora przewodu pokarmowego odpowiedzialna jest za rozbicie składników pokarmowych na elementy składowe do formy w jakiej organizm może je wchłonąć. Zatem odpowiednia, tzn. składająca się z właściwego rodzaju mikroorganizmów, liczna i żywotna, mikroflora przewodu pokarmowego pozwala na doskonałe przyswojenie paszy treściwej oraz zawartych w niej składników pokarmowych i witamin. Owocuje to zmniejszeniem zapotrzebowania na paszę oraz wzmocnieniem odporności organizmu zwierzęcia.

3.jpgProbiotyki działają nie tylko wzmacniająco na organizm, ale także w bardzo wyraźny sposób przyspieszają rekonwalescencję. Przekonaliśmy się o tym gdy jedna z naszych klaczy – Belle Femme – dostała wrzodów żołądka. Same mikroorganizmy nie wyeliminowały problemu, łagodziły tylko skutki. Bardzo długo weterynarze nie potrafili zdiagnozować co jest z klaczą nie tak. Nie jadła, pokładała się, miewała częste kolki i była bardzo osowiała. Gdy w końcu udało się ją zdiagnozować i podano tabletki na wrzody, koń był skrajnie wyczerpany. Pozbawiony pokarmu przez bardzo długi czas był bardzo osłabiony i myśleliśmy, że powrót do zdrowia będzie trwał miesiącami. Dzięki zastosowaniu probiotyków koń wrócił do świetnej formy w 3 tygodnie. Tak jej zasmakowało, że teraz niechętnie je owies bez probiotyku.

Agrogreen.png

Komentarze

Prześlij nam newsa