Sport

Mistrzostwa Europy juniorów w WKKW

Sophie How mistrzynią Europy juniorów w wkkw

Reprezentantka Wielkiej Brytanii, Sophie How na koniu Pebbly Aga Khan zwyciężyła w Mistrzostwach Europy Juniorów we wszechstronnym konkursie konia wierzchowego. Najwyższą lokatę wśród polskich jeźdźców zajął Piotr Dąbrowski na Pakiecie.

18-letnia amazonka dosiadająca 11-letniego wałacha Pebbly Aga Khan pozycję liderki zapewniła sobie już po konkursie ujeżdżenia. Bezbłędne przejazdy crossu i parkuru potwierdziły jej doskonałą formę i ostatecznie z wynikiem 35 pkt. karnych zdobyła złoty medal.

Tytuł wicemistrzyni z wynikiem 42,50  pkt. wywalczyła pochodząca także z Wielkiej Brytanii Emily King na koniu Mr Hiho, która po próbie ujeżdżenia i crossie pozostała na drugiej pozycji ex aequo z Irlandką Tori Dixon. Dixon po zrzutce w konkursie skoków spadła z drugiej na dziewiątą pozycję.

Z czwartej na trzecią lokatę, po bezbłędnie przejechanym parkurze awansował Irlandczyk Harold Megahey na Chuckelberry z ostatecznym wynikiem 43,10 zdobył brązowy medal.

Reprezentanci Polski poza pierwszą dwudziestką. Najwyższą lokatę otrzymał Piotr Dąbrowski z klubu KJ "Walor", który na 9-letnim ogierze Pakiet ukończył konkurs na 24. pozycji z wynikiem 57,30. Kolejna jest Natalia Przeździęg z Zielonogórskiego Klubu Sportowego na wałachu Adampol (30 m-ce.), zaraz za nią (31 m-ce) uplasował się jej klubowy kolega Michał Knap na koniu Dren.

Wyniki w konkursie indywidualnym

Brytyjczycy zdobyli złoto w konkursie drużynowym

Reprezentacja Wielkiej Brytanii wygrała rywalizację drużynową Mistrzostw Europy Juniorów we  wszechstronnym konkursie konia wierzchowego. Polacy zajęli siódmą pozycję.

Brytyjczycy jako obrońcy tytułu od początku byli faworytami tej konkurencji. Pierwszą pozycję zapewnili sobie już po konkursie ujeżdżenia. Dobre przejazdy próby terenowej
i parkuru z łącznym wynikiem 130,10 pkt. zapewniły drużynie pierwsze miejsce na podium.

Srebro w kategorii drużynowej zdobyli Irlandczycy (133,60 pkt.), którzy po ujeżdżeniu zajmowali drugą pozycję, utrzymali ją do końca konkursu. Rywalizacja o brązowy medal rozegrała się pomiędzy ekipami z Francji i Niemiec. Dobry występ Francuzów w konkursie skoków zapewnił im awans z czwartej na trzecią pozycję z końcowym wynikiem 142,70 pkt. karnych. Niemcy ostatecznie uplasowali się poza podium.

Reprezentacja Polski po dobrym przejeździe crossu awansowa z 9. na 5. pozycję. Parę zrzutek w konkursie skoków uplasowało ją ostatecznie na siódmej pozycji z wynikiem 183.10 pkt.

Wyniki w konkursie drużynowym

Video z press briefingu

Niemal 90 zawodników w barwach 18 państw startowało w mistrzostwach Europy juniorów we wszechstronnym konkursie konia wierzchowego, które od czwartku (6.09.2012) rozgrywane były w Morawie pod Strzegomiem.

W zawodach wystartowało aż 12 pełnych ekip narodowych, łącznie 86 zawodników. – Tak wysoka liczba zgłoszeń to rzadkość w historii mistrzostw Europy juniorów– mówi Marcin Konarski, dyrektor zawodów.

Najliczniejszą reprezentację wystawi Polska, która jako gospodarz imprezy ma prawo do zgłoszenia podwójnej liczby zawodników, aż 12 jeźdźców.

W czwartek i piątek zawodnicy zaprezentowali się w pełnej gracji próbie ujeżdżenia. W sobotę rozegrana została najbardziej emocjonująca część zawodów, próba terenowa.  Na trasie stało 25 przeszkód, niektóre z nich wieloczłonowe. – Trasa crossu generalnie jest dość „do przodu”, aby zachęcić do pozytywnej jazdy, ale jest na niej wiele zadań wymagających uwagi i dokładności – mówi Ronald Alexander, projektant trasy crossu. Przejazdy zawodników „na żywo” można było śledzić nie tylko na hipodromie. Na stronie internetowej zawodów uruchomiona została transmisja on-line.