Sport

W poszukiwaniu młodych talentów…

W poszukiwaniu młodych talentów…
czyli Mistrzostwa Świata Młodych Koni w Lanaken
 
   Od czwartku (27.09) w belgijskim Lanaken odbywała się jedna z najważniejszych imprez w świecie skoków przez przeszkody – Mistrzostwa Świata Młodych Koni. Wydarzenie to corocznie odbywa się w Stadninie Zangersheide, z której wywodzą się najwybitniejsze konie skokowe z najlepszymi rodowodami. Oprócz rywalizacji koni 5-, 6- i 7-letnich, rozegrane zostały Mistrzostwa Belgii Seniorów w skokach przez przeszkody oraz konkurs „Sires of the World” dla ogierów 8-letnich i starszych. Odbyło się również uznawanie ogierów i aukcja „Zangersheide Quality”. 
lambi.jpg   Do zawodów zostało zgłoszonych 777 koni, które startowały pod 435 zawodnikami z 40 krajów. Największą ekipę reprezentowali gospodarze, a także Holendrzy, Niemcy oraz Szwedzi, a więc czołówka światowego jeździectwa. Polska również miała swoich reprezentantów. Zeszłoroczny II Vice-Mistrz Świata w kategorii 5-latków Chacco-Fly (Chacco Blue – Quicosse/Quick Star), na którym startował Jacek Bobik  niestety nie dojechał do Lanaken z powodu problemów na granicy. Ten sam zawodnik zakwalifikował także innego 6-latka, oldenburskiego ogiera Continental 9 (Colander – Casandra/Landor S). W kategorii 6-latków wystąpili poza tym: holsztyński ogier Clavius (Caretino – Flanell/Laval II) pod Aleksandrą Lusiną i hanowerski wałach Starfighter (po Stalypso) pod Sandrą Piwowarczyk-Bałuk. Jako jedyny 7-latek w polskiej drużynie rywalizował polski koń szlachetnej półkrwi ogier Lambi (Ever for Pleasure – Lussi/Bolero de Ravel) dosiadany przez doświadczonego Grzegorza Psiuka. W kategorii najmłodszych, 5-letnich koni, startowały: ogier KWPN Cito BB (Verdi-Faresca/Triton) pod Łukaszem Brzóską oraz holsztyński ogier Carthano (po Carthani) z Aleksandrą Lusiną, która z Caiusem (Caretino – My Lady VII/Contender) weźmie udział w konkursie „Sires of the World”. 
   Niestety żaden z polskich koni nie zakwalifikował się do konkursów finałowych. Mimo to nie mamy się czego wstydzić. Dobre starty zanotował Lambi pod Grzegorzem Psiukiem, który w pierwszym konkursie zrobił jedną zrzutkę, a od udziału w finale dzieliły go jedynie 3 miejsca. Cito BB i Łukasz Brzóska osiągnęli podobny wynik – jedna zrzutka w II kwalifikacji. Para ta konkurs pocieszenia ukończyła także z 4 punktami karnymi. Pierwszy parkur na czysto pokonała Sandra Piwowarczyk – Bałuk na Starfigter
    Wśród koni 5-letnich Mistrzem Swiata została klacz Con Cara pod Tonim Hassmanem. Najlepszym 6-latkiem Świata został Gangster de Longchamps dosiadany przez Dayro Arroyave. Natomiast spośród 7-latków najlepiej spisała się klacz Chacciana pod Florian Meyer zu Hartum. 
   Mistrzem Belgii został Jerome Guery na Tic Tac du Seigneur, a tytuł najlepszego ogiera Świata zdobył hanowerski Hunter's Scendix pod Brecht Bille z Belgii. Aleksandra Lusina na Caiusie w tym konkursie uzyskała 9 punktów karnych, co dało jej 37. miejsce.
 Szczegółowe wyniki można sprawdzić na oficjalnej stronie organizatora www.zangersheide.com
 
Paulina M.
Komentarze

Prześlij nam newsa