Nowoczesny ośrodek

Res Equestris

Res Equestris
Nowoczesna stajnia ujeżdżeniowa

stajnie.jpg   W odległości 35 km od warszawy, niedaleko Grójca znajduje się mała wieś Gościeńczyce. To tam Małgorzata Hansen postanowiła wybudować własną treningową stajnię ujeżdżeniową – Res Equestris. Pod koniec 2008 roku rozpoczęła budowę nowoczesnego obiektu jeździeckiego, a po kilku miesiącach wprowadziły się pierwsze konie. 
   Dojeżdżając do stajni z daleka widać wygrodzone białą taśmą trawiaste padoki. W sumie jest ich 40 – aby każdy koń miał ciągle dostęp do zielonki. Dla koni rekonwalescentów są wybiegi o mniejszych wymiarach, aby nie miały możliwości dużego ruchu. Część padoków zlokalizowana jest przy budynkach, inne między młodymi drzewami, a kolejne w pobliskim lesie. Rzadko spotykany w innych miejscach jest tor do galopu – wydzielony pas wokół padoków, na którym najczęściej prowadzony jest trening z młodymi końmi. 
   Pierwszą uwagę po wejściu na teren ośrodka zwraca nietypowy układ stajni. Aby otrzymać jak największą powierzchnię bez niekończącego się korytarza powstały dwa skrzydła. Umożliwiło to na niewielkim terenie ulokowanie 28 boksów, w tym 24 o wymiarach 3,5 x 4 m i 4 narożnych o wymiarach 5 x 5 m. W rogu każdego boksu tuż przy ziemi znajduje się kosz na siano. Jest to rozwiązanie podpatrzone ze szkockiej stajni w czasie 25-letniej pracy w Wielkiej Brytanii.stajnia.jpg Praktyczne są też ukryte pod żłobami, otwierane na zewnątrz szafki na indywidualne lekarstwa, ochraniacze, itp. Ostre zimy zmusiły do zapobiegania zamarzaniu wody w poidłach. Tutaj też opracowano innowacyjny system ich ogrzewania. Oprócz zaworów ogrzewane są całe miski, dzięki, zatopionej w żywicy epoksydowej, specjalnej siatce. Natomiast woda z miejscowej studni jest dokładnie filtrowana, a następnie dostarczana do poideł i urządzeń nawadniających. Sama stajnia jest zbudowana ze specjalnego drewna, które nie jest obgryzane przez konie. 
   Świetliki kalenicowe i wysoki strop dają w budynku dużo światła i przestrzeni. Dodatkowo system oświetlenia sztucznego jest podzielony na sekcje, a włączniki ulokowane przy każdym wejściu. Dzięki temu osoba wchodząca może włączyć światło w tym miejscu, gdzie będzie się poruszać, a nie w całej stajni. 
   Myjka wewnętrzna i solarium to już prawie standard w tego typu ośrodkach. Na uwagę zasługuje siodlarnia, która jest piętrowa. Na antresoli umieszczono szafy, w których przechowuje się nieużywany sprzęt, np. ochraniacze transportowe czy zimowe derki. Poza tym każde ogłowie i siodło, zanim trafi po treningu z powrotem do siodlarni, jest dokładnie czyszczone i smarowane środkami konserwującymi. 
   Obok siodlarni znajduje się pralnia z suszarnią, w której czyści się cały sprzęt: derki, czapraki, owijki. O toalecie nie trzeba wspominać. 
karuzel.jpg  Prosto ze stajni, przez przesuwne oszklone drzwi, wchodzi się na pełnowymiarową halę. Przez okna dookoła można podziwiać las. Wkrótce zawisną tu lustra. Idealnie wypoziomowane podłoże z piasku kwarcowego i włókniny codziennie jest nawadniane i wyrównywane specjalną równiarką w określonym porządku zabiegów. System wodny również jest innowacyjny. Pięć sekcji pozwala na nawadnianie poszczególnych części hali, w zależności od poziomu wysuszenia.  
   Jeśli pogoda pozwala, trening odbywa się na czworoboku zewnętrznym, na którym też leży piasek kwarcowy, a obok stoi stylowa budka dla trenera. Do dyspozycji jest również sterowana komputerowo karuzela dla koni i lonżownik. Oba budynki zostały postawione przez polskich górali, co można poznać po ozdobnych okuciach na drzwiczkach. 
   Całość jest chroniona systemem alarmów przeciwwłamaniowych. O włamaniu właścicielka informowana jest sygnałem dźwiękowym w domu. 
   Po poprzednim gospodarstwie, które stało w tym miejscu opuszczone przez wiele lat, przypominają stare budynki, m.in. drewniana stodoła obrośnięta bluszczem.
 
   Więcej o historii stajni Res Equestris, właścicielce i planach na przyszłość będzie można przeczytać w rozmowie z panią Małgorzatą Hansen, którą niedługo opublikujemy.
 
Paulina M.

Zdjęcia w artykule pochodzą ze strony internetowej stajni Res Equestris. Autorem Galerii jest portal ZABOOKUJ.eu
 
logo_res2.png lot_ptaka.jpg
Komentarze

Prześlij nam newsa