Nowoczesny ośrodek

„Będziemy kompletnym miejscem dla pasjonatów jeździectwa…”

"Będziemy kompletnym miejscem dla pasjonatów jeździectwa…"
Rozmowa z prezesem Stowarzyszenia Equisport – Kazimierzem Waga


   Podczas pobytu w Warce na zawodach finałowych Pucharu Sielanki portal ZABOOKUJ.eu przeprowadził rozmowę z prezesem Stowarzyszenia na Rzecz Promocji Sportów Konnych, panem Kaziemierzem Waga. 

Na początek chyba najprostsze pytanie – od kiedy działa ośrodek Farma Sielanka? Skąd pomysł na taką działalność?
waga.jpg– Nie wiem, czy to jest najprostsze pytanie. Muszę sięgnąć pamięcią wstecz… Mniej więcej zaczęło się wszystko około 1998 roku. Była tutaj kiedyś spółdzielnia produkcyjna, która upadła, a nam udało się ten teren kupić. Na początku nie wiedzieliśmy, co zrobić z tak pięknie położonym terenem – nad Pilicą, niedaleko Warszawy. Wpadliśmy na pomysł, żeby stworzyć pensjonat dla koni. Z tej racji, że bliskość stolicy mogłaby przyciągnąć pasjonatów jeździectwa. No i tak się zaczęło. Z obór zrobiliśmy stajnie, stary warsztat przerobiliśmy na swoją stolarnię i własnymi siłami zaczęliśmy budować to miejsce. Pierwszy parkur był usypanym z piachu, wygrodzonym placem. Z roku na rok czegoś tu przybywało. W końcu stanęła hala – również przerobiona z dwóch cielętników. Te wiaty, pod którymi siedzimy (trybuny – przyp. red.) to były stodoły na siano i słomę. Wszystko powolutku przerabialiśmy i zaczęło się wszystko kręcić. Zaczęliśmy organizować zawody regionalne, wykorzystywaliśmy kilka pokoi gościnnych za stajnią. W końcu doszliśmy do wniosku, że trzeba postawić coś więcej. Goście przyjeżdżają z Warszawy i bardziej odległych miejscowości, a nie wszystkim chce się wracać tego samego dnia. Tak powstał hotel. Początkowo miał być pensjonat, ale ostatecznie wybudowaliśmy 4 gwiazdkowy hotel. W 2007 dobudowaliśmy drugie skrzydło z zapleczem konferencyjnym i SPA. Poza tym zrobiliśmy pełnowymiarowy, profesjonalny parkur, z solidną podbudową, drenażem, nawodnieniem i oświetleniem. Był to chyba pierwszy faktycznie profesjonalny parkur w Polsce. Dało nam to możliwość organizacji nie tylko imprez regionalnych, ale ogólnopolskich, również Mistrzostw Polski. Poza tym robiliśmy międzynarodowe zawody w ujeżdżeniu, w skokach, w rajdach długodystansowych. Największym wyzwaniem do tej pory były dla nas Mistrzostwa Świata w Powożeniu Zaprzęgami Parokonnymi. W tym celu zbudowaliśmy na łące obok profesjonalne przeszkody (w tym górkę i przeszkodę wodną), plac do ujeżdżenia i zręczności. To była największa impreza jeździecka, która odbyła się na terenie Sielanki. Tak się zaczęła nasza historia. 

Jaki obszar zajmuje cały ośrodek?
– Około 100 hektarów.
 
Jest to duży obiekt, łączy 3 spółki, jak wygląda koordynacja i komunikacja między nimi?
– Faktycznie, obiekt jest podzielony na części. Jedna to część jeździecka – parkur, stajnie, hale, którymi zawiaduje Stowarzyszenie na Rzecz Promowania Sportów Konnych Equisport. Stowarzyszenie prowadzi również klub jeździecki, zatrudnia zawodników, instruktorów i obsługę oraz organizuje zawody. Część hotelowa jest prowadzona przez spółkę – Altera Sp. z o.o., która jest operatorem hotelu. Reszta to gospodarstwo rolne, osoby, które zajmują się utrzymaniem terenu i infrastruktury oraz uprawą łąk. Jak to funkcjonuje? Biorąc np organizację zawodów – Stowarzyszenie jest głównym organizatorem, zajmuje się organizacją składu sędziowskiego, przyjęciem zawodników i koni, dba o sprawny przebieg imprezy pod kątem sportowym.  Przyjęciem gości, noclegami i wyżywieniem zajmuje się już hotel. Pracownicy gospodarstwa zapewniają obsługę techniczną i przygotowanie terenu. Na co dzień hotel i Stowarzyszenie również ściśle współpracują, min. przy organizacji pobytu gości indywidualnych i obsłudze grup firmowych pod kątem atrakcji jeździeckich.
 
DSC_0089.JPGJakie wyróżnienia i certyfikaty posiada ośrodek?
– Oprócz I kategorii Polskiego Związku Jeździeckiego byliśmy laureatami lokalnych plebiscytów. Na przykład „Przedsiębiorstwo roku”, w którym kilkukrotnie udało nam się zdobyć pierwsze miejsce. Jesteśmy uporządkowaną organizacją, aktywnie funkcjonującą na lokalnym rynku, zatrudniamy kilkadziesiąt osób z okolic Warki i chyba właśnie to jest doceniane. Jednak wszystko co robimy w Sielance, robimy głównie dla swojej satysfakcji, dla zadowolenia gości, widzów, zawodników i największym wyróżnieniem, tak naprawdę jest dobre słowo i opinia że profesjonalnie organizujemy zawody, a nasi goście u nas dobrze się czują.
 
Skoro przewija się tutaj tyle ludzi, to jak udaje się zachować taki porządek?
– Założenie jest takie, że o utrzymanie porządku dbają wszyscy pracownicy Sielanki. Są oczywiście osoby odpowiedzialne za utrzymanie porządku w konkretnych miejscach,  w stajniach, w hali, w częściach wspólnych, czy osoby, które dbają o zieleń, jednak, jak mówimy Sielanka jest naszym domem, a w domu porządek należy i wypada mieć. 
 
Mówiliśmy już o najlepszym podłożu, jakie inne nowoczesne rozwiązania zastosowano w ośrodku? 
– Cały teren jest monitorowany i objęty zasięgiem internetu. Hotel posiada nowoczesne sale wykładowe, konferencyjne – odpowiednio wyposażone w urządzenia multimedialne. Ciepło i chłód w hotelu dostarczane są przez pompę ciepła, a ścieki oczyszczane są przez naszą oczyszczalnię ścieków – położenie w obszarze „natura 2000” zobowiązuje. W każdej stajni są myjki i solaria dla koni. Karuzela dla koni jest komputerowo sterowana. Parkur wyposażony jest w oświetlenie umożliwiające transmisję telewizyjną z rozgrywanych konkursów.
 
DSC_0096.JPGPodsumujmy, jakie obiekty wchodzą w skład ośrodka?
– Hotel z restauracją, zapleczem konferencyjnym i SPA, stajnie, parkur główny, hala murowana i namiotowa, karuzela dla koni, hale namiotowe z boksami mobilnymi, zaplecze warsztatowe. W tym roku doszła nam jeszcze jedna rzecz – profesjonalne, treningowe boisko piłkarskie. W trakcie Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej Euro 2012 Farma Sielanka była ośrodkiem pobytowym reprezentacji Chorwacji, która trenowała właśnie na tym boisku.   
 
Macie w planach dodatkowe wykorzystanie boiska dla piłkarzy?
– Tak, oczywiście. Zorganizowaliśmy już kilka zgrupowań i sparingów, zarówno dla drużyn krajowych jak i zagranicznych. 
 
Czy nawiązujecie współpracę z innymi ośrodkami jeździeckimi lub instytucjami związanymi z końmi?
– Współpracujemy z PZJ-tem oraz Warszawsko Mazowieckim Związkiem Jeździeckim – co jest naturalne. Przy organizacji imprez międzynarodowych współpracowaliśmy z FEI.
 
A z trenerami? Organizujecie szkolenia?
– Tak, organizujemy spotkania ze szkoleniowcami różnych dyscyplin, 2-3 dniowe kliniki, kursy sędziowskie czy kursy na odznakę jeździecką.
 
Jakie macie plany rozwoju ośrodka?
– Przy hotelu chcielibyśmy wybudować basen.
 
A jeśli chodzi o konie?
– Naszym najnowszym projektem jest budowa krosu dla WKKW. Oceniliśmy, że w centralnej Polsce miejsc treningowych dla WKKW-istów brakuje. Planujemy, że od nowego roku rozpoczniemy organizację zawodów w WKKW. Jeśli będziemy mieli kros dla WKKW to myślę, że będziemy kompletnym miejscem dla pasjonatów wielu dyscyplin jeździeckich.
 
Dokładnie. W takich miejscach można organizować zawody najwyższej rangi. Oby budowano u nas więcej takich ośrodków. Dziękuję za rozmowę.
– Dziękuję.  
 
Paulina M.
 
logo_Hotel_Sielanka.jpg warka.jpg equisport_sielanka.png
Komentarze

Prześlij nam newsa