Hodowla

„Grubasy” w Starogardzie Gdańskim

"Grubasy" w Starogardzie Gdańskim
59. Wystawa – Sprzedaż Ogierów Zimnokrwistych
 
itiv.jpg   Wystawa – sprzedaż ogierów zimnokrwistych to jedna z największych i najważniejszych imprez hodowlanych w roku. Organizowana przez Pomorski Związek Hodowców Koni, od wielu lat odbywa się w starogardzkim Stadzie Ogierów. W tym roku była to już 59. wystawa, a więc za rok czeka nas jubileuszowa 60. 
   Potencjalni kupcy ogierów pierwszych oględzin dokonują dzień wcześniej, podczas przeprowadzanej wstępnej próby dzielności i badania. Konie są także przyzwyczajane do miejsca, w którym będą prezentowane i każdy właściciel przeprowadza swojego ogiera po wyznaczonym trójkącie, aby ten bez problemów i jak najlepiej pokazał się w dniu następnym. 
   Najważniejszy jednak jest dzień wystawy. Wtedy komisja, tym razem w składzie: Jerzy Gawarecki, Andrzej Kopczyk, Michał Masłowski, Marek Morawiec i Wiesław Niewiński, dokonuje oceny bonitacyjnej każdego ogiera. 
   Ze stawki 65 zgłoszonych ogierów, dwa nie zostały dopuszczone do oceny, a trzy nie spełniły wymaganych norm i nie uzyskały licencji. Wszystkie pozostałe zostały licencjonowanymi reproduktorami. Zdecydowana większość z nich została sprzedana, nawet na południe kraju. Najlepsze zostały nagrodzone i uzyskały tytuły czempionów. 
   Najlepszy wśród ogierów rasy polski koń zimnokrwisty (pkz) został Gessler (Anker – Gestia/Hegund) hodowli i własności Piotra Rojewskiego z miejscowości Sadłuki, którego zbonitowano na 85 pkt. Tytuł vice czempiona rasy pkz, z oceną 84 pkt, uzyskał kary Princ Luranbukaler.jpg(Luran – Princesse du Malametz/Tristan van’t Lamebroeck), którego wyhodował i prezentował Roman Szultka z Sąpolna. Trzecie miejsce przypadło wyhodowanemu w Stadninie Koni Nowe Jankowice, a własności Rafała Rojewskiego gniademu ogierowi Itiv (Aktiv – Ilama/Bramin II), który został oceniony także na 84 pkt. 
   W grupie ogierów w typie sztumskim, dwa uzyskały wysoka ocenę 83 pkt. Czempionem w tej kategorii został kasztanowaty Bukaler (Saler – Bluzka/Barak) własności Andrzeja Derleckiego z Grabowa, a wyhodowany w SK Nowe Jankowice. Tytuł Vice Czempiona uzyskał Bajmand (Armand – Bajka/Brytan) hodowli i własności Rafała Rojewskiego. Mocnym punktem pierwszego był stęp (8 pkt), a drugi charakteryzował się dobrym kłusem (8 pkt). 
   Ostatnią ocenianą grupą były ogiery importowane – ardeńskie hodowli zagranicznej. Była to najmocniejsza stawka koni w tym dniu, bo najniższa ocena bonitacyjna wynosiła 83 pkt. Najlepszym z najlepszych został, wyhodowany w Szwecji, Algot (Tyr – Amanda/Frej) własności Andrzeja Derleckiego, który z 85 pkt uzyskał tytuł czempiona. Viceczempionem został drugi ogier z taką samą oceną, gniady Martin (Expo de Feulen – Marva II/Junid) ze Szwecji, własności Romana Szultki. 
   Całe wydarzenie można uznać za wyjątkowo udane, głównie ze względu na piękną, słoneczną pogodę. Można było spędzić cały dzień na oglądaniu pięknych koni zimnokrwistych. Wiele osób robiło potrzebne zakupy na stoiskach ze sprzętem jeździeckim, a głodni przesiadywali w punkcie gastronomicznym. Tak licznej publiczności życzyłoby się na zawodach jeździeckich. Kolejną imprezą organizowaną przez Pomorski Związek Hodowców Koni jest wystawa „Kucyk pod choinkę”, która odbędzie się 8.12 na hali w Kwidzynie. 
 
Wyniki
 
Paulina M.
Komentarze

Prześlij nam newsa