Hodowla

Donauruf zwycięzcą

039_Donauruf.jpgW dniach 18-21 października 2012 w Neumunster odbył się jubileuszowy, bo już 50 Trakehner Henghstmarkt. Przez cztery dni w Holstenhalle wrzało od emocji pasjonatów, miłośników, właścicieli i hodowców koni trakeńskich.
Ostatni dzień Korungu wyłonił najlepsze konie.
Spośród czterdziestu siedmiu ogierów uznano jedenaście. Najlepszy okazał się Donauruf (Herzruf – Dolce Vita III po Exorbitant xx-Habicht). Hodowcą zwycięskiego ogiera jest Veronika von Schöning, Panker. Kasztanowatodereszowaty champion został sprzedany  za 300.000 euro do stadniny Wiesenhof / Beate Conle-Huettner Krefeld w Nadrenii. "Donauruf jest imponującym przykładem równowagi psychicznej, spokoju i inteligencji. Nadzwyczajny ogier został mistrzem w niezwykłym Korungu." – mówi Lars Gehrmann, dyrektor hodowlany i prezes Związku Trakeńskiego w Niemczech.

I V-ce championem został gniady Guardian (Imperio – Gute Zeit po Consul-Herzkönig). Właścicielem i hodowcą ogiera jest Hubertus Poll, Gilten. Ogier został sprzedany za 150.000 euro do Marion Essing Roest, Schleswig-Holstein.

II V-ce champion Whizzkid sk.gn. (Syriano – Waluna po Uckermärker-Helikon). Hodowca John Mangold, Jerichow. "Ogier, który z dnia na dzień staje się coraz lepszy. Ogier z charakterem, ambicją i zwinnym ruchem" – pochwalił Gehrmann.

Komisja przyznała także dwie specjalne nagrody dla najlepszego ogiera półkrwi oraz dla najlepszego skoczka.
Najlepszym ogierem półkrwi (po jednym z rodziców xx) okazał się Amourano  (Connery – Atara xx po Lagunas xx-Florino xx).
Lars Gehrmann podkreślał w komentarzu wybitne zalety ogiera: "Ogier o szlachetnej budowie, o suchej tkance, sympatyczny. Porusza się spokojnie w rozluźnieniu, również w skokach luzem. Jest jednym z najlepszych ogierów półkrwi w ostatnich latach." Amourano został wyhodowany przez przedwcześnie zmarłą Katrin Poll, stanowi własność Huberta Poll, Gilten.

PA186040_kopia.jpgNajlepszy w skokach luzem został 2-letni licencjonowany ogier polskiej hodowli Avatar (Ajbek – Alana po Agar-Kerman). Ogier został wyhodowany przez Monikę Machlowicz-Wojsiat, Gietrzwałd Polska! Serdecznie gratulujemy Pani Monice takiego osiągnięcia hodowlanego. To wielki sukces, Avatar został uznany przez Niemiecki Związek Trakeński oraz wyróżniony za skoki.
Właścicielem Avatara było 16-osobowe konsorcjum “Pferdefreunde Ostsee” z Niemiec. Ogier został sprzedany na aukcji za 37.000 euro. Nowymi właścicielami są Joop van Uytert i Paul Schockemöhle.
 

Pozostałe uznane ogiery:

Carlsberg gn.(Imperio – Cornandia po Nandino xx-Lothar)
Sarkander c.kaszt. (Iskander – Sarabande XI po Germanicus Rex-Turnus)
Khancoban  siwy (Le Rouge – Kornblume po Caprimond-Ginster)
San Silvano gn. (Polarion – Shakira po Biotop-Königspark xx)
Marseille c.gn. (Prince Patmos – Mireille Mathieu po Cosmir-Donauwind)
Debussy sk.gn. (Redecker – Donauwolle po Cadeau-Maizauber)

Lista ogierów          

Ze sprzedaży ogierów uzyskano netto 810.000 euro. Znaczący wzrost w stosunku do poprzedniego roku o dziewięć uznanych ogierów (44.222 euro). Najdroższy ogier Donauruf został sprzedany za 300.000 euro. V-ce champion Guardian kosztował 150.000 euro. 130.000 euro zapłacono za San Silviano Polarion (hodowca i właściciel: Heinen Stud Issum).

Herzrouge1.jpgWśród koni użytkowych najdroższa okazała się 4-letnia kasztanowata Donauflamme. Klacz wykazująca doskonałe predyspozycje ujeżdzeniowe, sprzedana została na aukcji za 105.000 euro kupcom z Hamburga.

Trakeńską klaczą roku 2012 została Herzrouge (La Rouge – Herzdame po Hohenstein). Kasztanowata 3-letnia klacz o poprawnej budowie, wyśmienicie prezentująca się z dobrym ruchem ku górze, co jest istotne zwłaszcza w dresażu.

Lista klaczy            Lista koni użytkowych

Najdroższy źrebak został sprzedany Austriakom za 12.000 euro – gniada klaczka o imieniu Fleur (Kentucky – Fatima po Grafenstolz) wyhodowana przez dr Renate Wernke-Schmiesing.

Lista źrebiąt

Nabywcy, którzy kupili konie w Neumünster pochodzili z Niemiec, Danii, Austrii, Wielkiej Brytanii, Holandii i Stanów Zjednoczonych.
 

Fot. Stefan Lafrentz, Jarosław Skrzypiec
Więcej zdjęć i video na www.trakehner-verband.de

A.S.

Komentarze

Prześlij nam newsa