Wypoczynek

Ze słoniątkiem na szczycie

Ze słoniątkiem na szczycie
czyli trochę o Regionie Turystycznym Śnieżnik
 
   Są tak blisko, a mało o nich wiemy. Niemal każdy tam był, ale niewiele widział. Mowa o Czechach – niewielkim państwie, południowym sąsiedzie Polski. Pierwsza myśl, jaka pojawia się w głowie na temat Czech to Praga – stolica. Jej zabytków i miejsc wartych zobaczenia nie trzeba przedstawiać – Most Karola, Hradczany, Ratusz Staromiejski ze słynnym zegarem, Wyszehrad. Największy urok mają miejsca nieznane, okryte tajemnicą, nie zalewane falami turystów. 
   Taką perełką jest z pewnością Region Turystyczny Śnieżnik położony w północnej części Moraw, 200km od Pragi, 150km od Brna, 170km od Ostrawy i 135km od Wrocławia. 
5.jpg   Teren ten zachwyca przepięknymi widokami górskimi. Z trzech szczytów: Śnieżnika, Jerabu i Suchego Wierchu rozciąga się pejzaż na najwyższy szczyt Moraw (Pradziad), Góry Orlickie, Kotlinę Kłodzką, a nawet Śnieżkę. Znajdują się tu źródła trzech rzek, które pośrednio wpływają do trzech mórz: Nysa Kłodzka przez Odrę do Bałtyku, Lipkovsky Potok przez Tichę Orlicę do Morza Północnego oraz Morava do Morza Czarnego. Przez Śnieżnik przebiega granica polsko-czeska, a 400m od niej stoi symbol szczytu – rzeźba słoniątka. Podziwianie okolicy ułatwiają liczne wieże widokowe, np. na Suchy Wierch 30m, Góra Krzyżowa 25m czy Val 22m. 
   Fascynujące są historyczne fortyfikacje z II Wojny Światowej. Najlepiej zachowaną tego typu budowlą jest artyleryjska grupa warowna Bouda. Obiekt ten jest udostępniony turystom w niezmienionym, oryginalnym stanie. Można tu zwiedzić bunkry, wieże artyleryjskie, a także podziemne systemy korytarzy i sal. Kolejne Muzeum Umocnień to Hurka. Tutaj można zobaczyć wrota pancerne bunkra wejściowego, działająca ukośna winda do transportu wagoników z amunicją, a także wąskotorową kolej podziemną. Te dwie twierdze tworzą część pięciu obiektów artyleryjskich, które zostały ukończone w Czechosłowacji do września 1938 roku. 
   Jednym z najczęściej odwiedzanych przez pielgrzymów miejsce jest Góra Matki Bożej. Na przełomie XVII i XVIII wieku, z inicjatywy biskupa Tobiasa Jana Beckera, powstał tu areał pątniczy. Ten obiekt sakralny był poddany wielu próbom. W 1846 roku trawił go pożar, w którym jakimś cudem bez szwanku ocala obraz Najświętszej Maryi Panny Śnieżnej. Kościół przetrwał także zniszczenia z II Wojny Światowej i działania komunistów czechosłowackich, którzy założyli tu obóz koncentracyjny dla zakonników. Niedaleko znajduje się także lecznicze źródło Maryi, z którego woda przywróciła zdrowie wielu ludziom. 
2.jpg   Coś dla siebie znajdą zwolennicy aktywnego wypoczynku. W miejscowości Kraliky znajduje się nowoczesny kompleks sportowy, a w nim m.in. boisko do gier zespołowych, tor wrotkarski, bieżnie, a zimą tor łyżwiarski i lodowisko. Pod Śnieżnikiem znajduje się Sportowy Ośrodek Snów, w którym do dyspozycji są wielofunkcyjne boiska ze sztuczną nawierzchnią. 
   Na pewno fani białego puchu będą zachwyceni tym miejscem. W Dolnej Moravie znajduje się najbardziej stroma nartostrada w Republice Czeskiej, która spełnia wymagania Międzynarodowej Federacji Narciarskiej FIS. W tym największym w regionie kompleksie narciarskim, oprócz tego trudnego stoku są jeszcze 4 inne wyposażone w 2 wyciągi krzesełkowe i 2 orczykowe. Poza tym są szkoły narciarskie, oświetlone tory saneczkowe, skipark dla dzieci, centrum informacyjne i restauracje. Prawdziwy raj dla narciarzy i snowboardzistów. Inne stacje narciarskie można odwiedzić w miejscowościach Velka Morava i Mladkov-Petrovicky. 
   Region Kralikowski słynie z licznych szlaków zarówno rowerowych, pieszych, jak i konnych oraz edukacyjne. Najdłuższy szlak rowerowy ma 126,5 km i łączy Góry Orlickie, Śnieżnik i Jeseniky. Biegnie przez pełną przyrody górską krainę z miejscowymi drewnianymi domkami. Najkrótszy szlak mierzy 17 km i prowadzi z miejscowości Cerveny Potok do Dolni Lipka. Można go polecić mniej doświadczonym rowerzystom. 
15.jpg   Same Kraliky są warte zwiedzania. Najcenniejsze zabytki są chronione Miejską Strewą Zabytkową od 1990 roku. Należą do nich: kościół pw. św. Michała Archanioła, Ratusz, domy mieszczańskie czy budynek dawnej kasy oszczędnościowej. W jednym z domów mieszczańskich, a dokładnie pod numerem 276 nocował w latach 1766 i 1769 przyszły cesarz austriacki Józef II, syn królowej Marii Teresy. Natomiast kolumna z rzeźbą Najświętszej Maryi Panny jest pamiątką wielkiego pomoru w latach 1713-1714, który pochłonął prawie połowę mieszkańców miasta. 
   Warto zaznaczyć na swojej mapie Kraliky i Region Turystyczny Śnieżnik. Czesi są bardzo mili i niezmiernie gościnni, więc warto ich odwiedzić i zobaczyć piękne miejsca.  
 
Paulina M.
 
Chcesz tam pojechać?
Sprawdź ofertę Biura Turystycznego Kosodan, powołaj się na ZABOOKUJ.eu, a otrzymaż 50zł zniżki!
Komentarze

Prześlij nam newsa