
Wypoczynek
Ze słoniątkiem na szczycie
Ze słoniątkiem na szczycie
czyli trochę o Regionie Turystycznym Śnieżnik
czyli trochę o Regionie Turystycznym Śnieżnik
Są tak blisko, a mało o nich wiemy. Niemal każdy tam był, ale niewiele widział. Mowa o Czechach – niewielkim państwie, południowym sąsiedzie Polski. Pierwsza myśl, jaka pojawia się w głowie na temat Czech to Praga – stolica. Jej zabytków i miejsc wartych zobaczenia nie trzeba przedstawiać – Most Karola, Hradczany, Ratusz Staromiejski ze słynnym zegarem, Wyszehrad. Największy urok mają miejsca nieznane, okryte tajemnicą, nie zalewane falami turystów.
Taką perełką jest z pewnością Region Turystyczny Śnieżnik położony w północnej części Moraw, 200km od Pragi, 150km od Brna, 170km od Ostrawy i 135km od Wrocławia.

Fascynujące są historyczne fortyfikacje z II Wojny Światowej. Najlepiej zachowaną tego typu budowlą jest artyleryjska grupa warowna Bouda. Obiekt ten jest udostępniony turystom w niezmienionym, oryginalnym stanie. Można tu zwiedzić bunkry, wieże artyleryjskie, a także podziemne systemy korytarzy i sal. Kolejne Muzeum Umocnień to Hurka. Tutaj można zobaczyć wrota pancerne bunkra wejściowego, działająca ukośna winda do transportu wagoników z amunicją, a także wąskotorową kolej podziemną. Te dwie twierdze tworzą część pięciu obiektów artyleryjskich, które zostały ukończone w Czechosłowacji do września 1938 roku.
Jednym z najczęściej odwiedzanych przez pielgrzymów miejsce jest Góra Matki Bożej. Na przełomie XVII i XVIII wieku, z inicjatywy biskupa Tobiasa Jana Beckera, powstał tu areał pątniczy. Ten obiekt sakralny był poddany wielu próbom. W 1846 roku trawił go pożar, w którym jakimś cudem bez szwanku ocala obraz Najświętszej Maryi Panny Śnieżnej. Kościół przetrwał także zniszczenia z II Wojny Światowej i działania komunistów czechosłowackich, którzy założyli tu obóz koncentracyjny dla zakonników. Niedaleko znajduje się także lecznicze źródło Maryi, z którego woda przywróciła zdrowie wielu ludziom.

Na pewno fani białego puchu będą zachwyceni tym miejscem. W Dolnej Moravie znajduje się najbardziej stroma nartostrada w Republice Czeskiej, która spełnia wymagania Międzynarodowej Federacji Narciarskiej FIS. W tym największym w regionie kompleksie narciarskim, oprócz tego trudnego stoku są jeszcze 4 inne wyposażone w 2 wyciągi krzesełkowe i 2 orczykowe. Poza tym są szkoły narciarskie, oświetlone tory saneczkowe, skipark dla dzieci, centrum informacyjne i restauracje. Prawdziwy raj dla narciarzy i snowboardzistów. Inne stacje narciarskie można odwiedzić w miejscowościach Velka Morava i Mladkov-Petrovicky.
Region Kralikowski słynie z licznych szlaków zarówno rowerowych, pieszych, jak i konnych oraz edukacyjne. Najdłuższy szlak rowerowy ma 126,5 km i łączy Góry Orlickie, Śnieżnik i Jeseniky. Biegnie przez pełną przyrody górską krainę z miejscowymi drewnianymi domkami. Najkrótszy szlak mierzy 17 km i prowadzi z miejscowości Cerveny Potok do Dolni Lipka. Można go polecić mniej doświadczonym rowerzystom.

Warto zaznaczyć na swojej mapie Kraliky i Region Turystyczny Śnieżnik. Czesi są bardzo mili i niezmiernie gościnni, więc warto ich odwiedzić i zobaczyć piękne miejsca.
Paulina M.
Chcesz tam pojechać?
Sprawdź ofertę Biura Turystycznego Kosodan, powołaj się na ZABOOKUJ.eu, a otrzymaż 50zł zniżki!
Komentarze