Hodowla

Nowe karty historii Stada Ogierów w Sierakowie

logo_1.JPGNajstarsze stado ogierów na ziemiach polskich, ostoja polskich tradycji hipicznych, źródło międzynarodowych sukcesów w sporcie zaprzęgowym i ważny ośrodek hodowli koni w skali kraju umacnia swoją pozycje wykorzystując potencjał drzemiący w Stadzie Ogierów Sieraków od ponad 183 lat.
Przejęcie w roku 2010 przez spółkę strategiczną  skarbu państwa: Przedsiębiorstwo Rolniczo – Hodowlane GAŁOPOL Sp. z o.o. pozwoliło Stadu odzyskać stabilność finansową i rozwijać się mimo kryzysu gospodarczego i regresu w hodowli koni w Kraju i w Europie.
Dziś Stado Ogierów Sieraków jako jeden z zakładów spółki  PR-H GAŁOPOL z sukcesami rozwija kolejne gałęzie działalności w zakresie hodowli koni, sportu jeździeckiego, organizacji oferty szkoleniowej, turystycznej i rekreacyjnej.
Od tego roku Stado Ogierów Sieraków jako pierwsze stado ogierów w Polsce publikuje katalogi ogierów i współpracuje z państwowymi stadami koni w Europie w zakresie promocji hodowli koni, jeździectwa,  prowadząc wspólne projekty wykorzystania funduszy unijnych.
Działania promocyjne w kraju i zagranicą, otwartość i współpraca z podobnymi organizacjami w Europie owocują udziałem koni z Sierakowa na Międzynarodowych Targach w 2012r. w Offenburgu (Eurocheval 2012), a w marcu 2013 Stado Ogierów Sieraków zaprezentuje się na największej imprezie hipicznej  w Europie – EQUITANA 2013 w Essen. Pokażemy dwa tandemy koników polskich w zaprzęgu z sierakowskimi sulkami należącymi do zbioru blisko 40 powozów stada.

_DSC0360_kopia.jpgStado Ogierów Sieraków i Przedsiębiorstwo GAŁOPOL Sp. z o.o podejmują intensywne działania w celu pozyskania funduszy unijnych mając na koncie pierwsze sukcesy z projektami na remont powozowni, kuźni i stolarni w 2012 roku i remont elewacji pięknej architektury dziedzińca  stada w 2013. Od 5 października dzięki funduszom unijnym rozpoczynamy inwestycję remontu powozowni, byłej kuźni i stolarni gdzie chcemy zorganizować Muzeum Rzemiosła Hipicznego, pokazując nasze ciekawe eksponaty i jesteśmy otwarci na możliwość ekspozycji podobnych zabytków od ludzi popierających idee kultywacji tradycji i dziedzictwa hipicznego. Wniosek o dofinansowanie ze środków UE na remont uroczego dziedzińca Stada Ogierów w Sierakowie został wysoko oceniony przez komitet przyznający fundusze UE i projekt o wartości 350 000 zł będzie realizowany w 2013 roku.

DSC00665.jpgPełne umeblowanie 18 wyremontowanych wcześniej pokoi z łazienkami dla 43 gości w pałacyku Stada Ogierów z 1850 roku, umeblowanie jadalni i Sali na 45 osób, remont siodlarni i wymiana podłoża zabytkowej ujeżdżalni , umożliwia rozwój oferty turystycznej i rekreacyjnej  z której już w tym roku skorzystało ponad 800 osób (noclegi), a 3500 osób odwiedziło nasze zabytkowe Stado Ogierów.
Nowa oferta szkoleniowa Stada: profesjonalne kursy powożenia prowadzone przez srebrnego medalistę Mistrzostw Świata – Rajmunda Wodkowskiego oraz warsztaty jeździeckie z olimpijczykiem, trenerem kadry olimpijskiej – Wojciechem Mickunasem i z wykładowcami Stowarzyszenia Pro Hipico Bono, budzi zainteresowanie ludzi z całego kraju. Współpracujemy także z uczelniami w Kraju i zagranicą przyjmując studentów zootechniki i weterynarii na praktyki i staże. Warto podkreślić bardzo dobrą współpracę za z Zakładem Hodowli Koni Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu owocującą w opracowania naukowe, wspólne publikacje i planowane konferencje naukowe.

1.jpgStado Ogierów Sieraków pełni ważną pozycję w polskiej hodowli koni, udostępniając ogiery sześciu ras w siedmiu województwach, liczne nagrody na krajowych wystawach hodowlanych (dwa czempiony ogierów na Krajowej Wystawie Hodowlanej Poznań 2011), a także nagrodami na Krajowych Wystawach dla koników polskich hodowanych od prawie 30 lat w Sierakowie – są efektem wieloletniej  pracy hodowlanej sierakowskiego stada. Dziś efekty tej pracy  – to jedno z najlepszych stad koni tej rasy w Polsce.
Wśród stawki ogierów są 2 młode, zakupione w zeszłym roku reproduktory, a jeden z nich, ogier KLASYK rasy sp, w sierpniu br. zdobył tytuł I Wiceczempiona Mistrzostw Polski w grupie koni 4-letnich w powożeniu. Jest to najlepszy wynik wśród koni ze spółek skarbu państwa w tej grupie.
_DSC0125_kopia.jpgDobre wyniki działającego przy stadzie Klubu Jeździeckiego Morena Sieraków świadczą o wysokim poziomie wyszkolenia młodych zawodników i dzielności naszych koni, startujących w coraz trudniejszych konkursach. Oprócz zawodników klubu jeździeckiego warto pochwalić Grupę Andrzeja Woźniaka – prezentującą dziecięcą akrobatykę jeździecką z konikami polskimi na pokazach i wystawach.
KJ Morena Sieraków – Gałowo, PR-H Gałopol Sp. z o.o.  i Stado Ogierów Sieraków pełnią kluczową  rolę w organizacji zawodów konnych i wystaw hodowlanych, w tym Krajowej Wystawy Hodowlanej Koni Rasy Konik Polski – TARPANIADA – wystawa pod Patronatem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
Jak co roku  pod koniec października i na początku listopada Stado organizuje tradycyjne biegi myśliwskie- hubertusy w przepięknych terenach Puszczy Noteckiej, wystawy hodowlane,  zawody konne w skokach przed przeszkody i w powożeniu. Na wszystkie imprezy serdecznie zapraszamy hodowców, zawodników, ludzi związanych z hipiką i publiczność
Głęboko wierzymy, że efektywna praca i zaangażowanie pracowników Stada Ogierów, wsparte inwestycjami gospodarza – firmy GAŁOPOL, funduszami unijnymi i współpracą z samorządem Sierakowa i oddanymi sprawie jego mieszkańcami spowodują, że Stado Ogierów w Sierakowie będzie nie tylko najstarszym ale też najlepszym stadem ogierów w Polsce.
Proces restrukturyzacji zawsze wymaga czasu, funduszy, zaangażowania i wytrwałości. Wyniki tegorocznych działań i dorobek pracy poprzednich pokoleń w utworzeniu i zachowaniu Stada Ogierów w Sierakowie jako ważnego elementu dziedzictwa narodowego dają rękojmię jego powrotu do dawnej, czołowej pozycji na hipicznej mapie naszego kraju.
Gorąco zapraszam do kontaktu i współpracy w zakresie promocji stada, polskiej hodowli i jeździectwa.

www.stadoogierow.eu

www.konie-sierakow.zabookuj.eu – rezerwacja on-line noclegów!

konto Facebook

Komentarze

Prześlij nam newsa