Konie

Ochwat u koni

OCHWAT u koni

Przyczyny, objawy, profilaktyka…

   Podobnie jak mięśniochwat, zaliczany jest do grupy chorób metabolicznych i, mimo że czasami objawy kliniczne obu schorzeń są podobne, są to jednak dwie zupełnie różne jednostki chorobowe, mające odmienne mechanizmy powstawania, przebieg i rokowania.
   Ochwat w terminologii specjalistycznej to „rozsiane aseptyczne zapalenie tworzywa kopyta”, a po angielsku „laminitis”. Jest chorobą wieloczynnikową, w której dochodzi do stanu zapalnego, a w przypadkach niekorzystnych, do martwicy skórno-naskórkowego aparatu nośnego kości kopytowej. Choroba może dotyczyć obu przednich kończyn i tak jest w większości przypadków, ale może też obejmować 4 kończyny lub jedną, w przypadku ochwatu przeciążeniowego.
   Najczęstsze i bardzo wyraźne objawy to:
– koń niechętnie się porusza, czasami nawet nie chce wyjść z boksu lub dużo leży,
sztywny chód,
– w celu odciążenia przednich kończyn przyjmuje charakterystyczną postawę: przednie nogi wyciąga do przodu, a tylne stawia mocno pod siebie tak, jakby chciał usiąść na zadzie
kopyta są cieplejsze niż zwykle,
– w zależności od powodu, z jakiego powstał ochwat, mogą wystąpić objawy towarzyszące takie, jak: gorączka, przyspieszony oddech i tętno, biegunka, poty.
   Patogeneza, czyli mechanizm powstawania choroby:
Mimo że przyczyn ochwatu może być wiele, zawsze prowadzą one do uszkodzenia tzw. aparatu zawieszającego kość kopytową. Jest to specjalny mechanizm, który amortyzuje ruchy kości kopytowej podczas biegu konia. Aparat ten działa jak trampolina, kiedy podczas ruchu kość kopytowa opada i unosi się o ok. 2 mm. W trakcie choroby dochodzi do uszkodzenia tego aparatu, co w konsekwencji prowadzi do utraty amortyzacji i rotacji kości kopytowej w taki sposób, że jej wierzchołek ustawia się prostopadle do podłoża. W skrajnych przypadkach kość kopytowa może nawet przebić podeszwę puszki kopytowej. Oprócz tych zmian dochodzi do zerwania połączeń pomiędzy tworzywem kopyta a jego częścią rogową i zrzucenia puszki kopytowej. Na szczęście do tak drastycznych zmian dochodzi stosunkowo rzadko, jednak zawsze przy tej chorobie trzeba się z tym liczyć.
   Przyczyny:
Endotoksemia – czyli zatrucie organizmu toksynami, np. w przebiegu chorób zakaźnych takich, jak: salmonelloza, kolka, schorzenia poporodowych (zatrzymanie łożyska)
Ochwat żywieniowy – występuje przy przekarmieniu konia paszą treściwą, np. owsem, burakami lub trawami bogatymi w fruktozę oraz fruktany. Pokarm ten zawiera dużą ilość węglowodanów, co sprzyja rozwojowi bakterii w jelitach, a ich obumieranie prowadzi do uwalniania dużej ilości toksyn, które z jelit są wchłaniane do krwioobiegu. Ochwat toksyczny może również wystąpić po zjedzeniu przez konia cisu.
Ochwat o podłożu hormonalnym – np. przy zespole Cushinga, cukrzycy.
Ochwat przeciążeniowy – np. przy chorobie jednej nogi: koń ja odciąża i przeciąża drugą, co grozi wystąpieniem ochwatu.
   Pierwsza pomoc przy podejrzeniu ochwatu, czyli co robić, zanim przyjedzie lekarz:
chłodzenie nóg, np. polewanie kopyt zimną wodą, okłady z lodu,
– koń powinien stać na miękkim podłożu,
– zwierzę nie powinno chodzić, a tylko tyle, ile jest to konieczne,
– specjalna dieta: bez owsa i łąki najlepiej tylko siano.
   Wizyta lekarza przy podejrzeniu ochwatu jest konieczna, bo trzeba pamiętać, że zmiany ochwatowe są bardzo bolesne! Konieczne jest podanie leków przeciwbólowych. Należy pamiętać też o tym, że ochwat ostry może minąć, jeśli usuniemy przyczynę ochwatu, np. po zatrzymaniu łożyska, ale może też przejść w formę przewlekłą, która wymaga bardzo długiego leczenia i współpracy z kowalem. Współpraca z kowalem i odpowiednie postepowanie ortopedyczne jest bardzo ważne. O różnych przypadkach kowalskich i jego pracy można przeczytać w artykule „Pamiętaj podkuwaczu młody, nie dopasowuj kopyta do podkowy”.
   Jak zapobiegać:
– Nie przekarmiaj konia, jeśli w danym dniu nie pracuje tyle, co zwykle. Należy zmniejszyć porcję żywieniową owsa.
– Ostrożnie z podawaniem buraków, wysłodków buraczanych.
– Jeśli koń choruje na jedna nogę i ją odciąża, pamiętaj, że obciąża bardziej drugą. W takim przypadku, aby zapobiec wystąpieniu ochwatu, należy tę nogę chłodzić i kontrolować jej temperaturę. Czasami istnieje konieczność podawania leków przeciwzapalnych.
– Profilaktyka ochwatu związana jest ściśle z profilaktyką wystąpienia innych chorób jak np. kolki.
Dla ZABOOKUJ
lek. wet. Małgorzata Adamowska 
Komentarze

Prześlij nam newsa