Hodowla

Przegląd ogierów w SO Starogard Gd.

Przegląd ogierów w SO Starogard Gd.
Przedstawiono 18 ogierów, wybrano najlepsze

DSC_0083.jpg   W pierwszy dzień po świętach Bożego Narodzenia, tj. 27.12, na terenie Stada Ogierów w Starogardzie Gdańskim odbył się pokaz hodowlany ogierów ras szlachetnych i zimnokrwistych. W sumie przedstawiono 18 koni – 13 w pierwszej grupie i 5 w drugiej. Oceny dokonywała komisja w składzie: Wiesław Adam Jończyk, Andrzej Kopczyk oraz Zbigniew Witkowski. 
   W typie szlachetnym przedstawiono ogiery wielu ras: czystej krwi arabskiej, pełnej krwi angielskiej, małopolskiej, selle france, trakeńskiej czy polski koń szlachetny półkrwi. Wśród ogierów zaprzęgowych pokazywane były rasy: polski koń zimnokrwisty, również w typie sztumskim oraz jeden ślązak. Zdecydowana większość koni jest własnością spółki Stado Ogierów Starogard Gdański, ale prywatni hodowcy również przedstawili swoje reproduktory. Pan Krystian Sarnowski wraz z synem Przemysławem pokazali Corvusa Z (Caretano Z – Ada/Acord II), a pan Andrzej Derlecki wystawił westfalskiego Concorda (Cockpit – Raketta/Rakett) i zimnokrwistego Magaleo (Galileo von Wernstedt – Malorita/Lotram). 
DSC_0094.jpg   Do ogólnej oceny komisja brała pod uwagę typ, pokrój, ruch w stępie i kłusie oraz kondycję i pielęgnację. Wśród ogierów szlachetnych najwyżej oceniony (36,00 pkt) został prawie 7-letni Etos (Grey xo – Encyklika/Kerman) hodowli Stadniny Koni w Liskach, który charakteryzował się wyniosłym i elastycznym kłusem. O jedyne 0,50 pkt słabszy był doświadczony Otill (Luron – Olita/Mag), a na trzecim miejscu uplasował się przedstawiciel młodego pokolenia, kasztanowaty, 4-letni Wanad (Le Voltaire – Wacława xx/Chef Supreme xx) wyhodowany w SK Rzeczna, który uzyskał ocenę 34,33 pkt.
   W grupie zaprzęgowej najlepszy okazał się wspominany 4-letni Magaleo (Galileo von Wernstedt – Malorita/Lotram) z 35,83 pkt, hodowli Tadeusza Mrozewskiego. Tuż za nim z wynikiem 34,50 pkt ulokował się śląski Nercer (Harcer – Nehrybka/Lakmus). Przed komisją przedstawiono również 20-letniego Bosfora (Szelest – Bona/Elbgang), który, jak pisze o nim pan Jończyk w swojej książce „Koń sztumski – wczoraj, dziś, jutro”, jest zasłużonym ojcem matek w hodowli koni sztumskich.
   Hodowców może cieszyć fakt, że Stado Ogierów dysponuje młodymi ogierami w dobrym typie, z poprawnym ruchem, prawidłową budową i predyspozycjami do sportu. Być może będą idealnymi reproduktorami dla ich klaczy. Aby poznać szczegóły, zapraszamy na stronę internetową starogardzkiego Stada Ogierów i na Internetową Bazę Ogierów
 
Paulina M.
Katalog
 
WYNIKI:
wyniki_ogiery.jpg
Komentarze

Prześlij nam newsa