Hodowla

Biały fryz

biały_fryz.jpgZgodnie z zapytaniem naszej czytelniczki zgłębiliśmy nowy temat. Czy istnieją białe fryzy? Hm… to dość ciekawe. Literatura niewiele mówi na ten temat, ale faktycznie takowe konie się zdarzają. Nie jest to zgodne z hodowlą konia fryzyjskiego, gdyż jakiekolwiek białe odmiany są niepożądane w tej rasie.
Mogą jednak zaistnieć dwa przypadki wystąpienia białego fryza: albinizm lub skrzyżowanie z siwym koniem innej rasy.

Albinizm jest to brak pigmemtu w skórze, włosach, oczach. Może wystąpić u każdego gatunku zwierząt: aligatorów, myszy, świnek morskich, królików. Najbardziej znany nam jest u ludzi. Również we wszystkich rasach koni, tak i u fryzów może pojawić się albinizm.  Konie albinosy cechuje biała sierść, grzywa, ogon, kopyta o białym rogu i jasne oczy przeważnie niebieskawe tzw. "rybie".

Skrzyżowanie konia fryzyjskiego z koniem innej rasy o siwej maści, może dać w rezultacie "białego fryza". Jednak nie będzie to już czysty rasowo koń fryzyjski. Znany jest przypadek konia Nero, który wywołał falę emocji na świecie. Jest biały i wygląda jak fryz! Czy to możliwe? 
Trzydzieści lat temu hodowca fryzów z Niemiec otrzymał pozwolenie od holenderskiej królowej na pokrycie kilku klaczy fryzyjskich, ogierem czystej krwi arabskiej Jalisco. Jedno ze źrebiąt po tym ogierze urodziło się siwe – ogier Negus, ojciec słynnego "białego fryza" Nero. Tak więc Nero jest tylko w trzech czwartych fryzem. Nie jest niestety licencjonowanym ogierem i szansa, że stanie się ojcem nowej białej rasy fryzów jest znikoma.

fot. Barbara Schnell
źródło fot. www.eurodressage.com

A.S

Komentarze

Prześlij nam newsa