Sport

WKKW w Sopocie

Jerzy Krukowski złotym medalistą Mistrzostw Polski

DSC_0102.JPG   W miniony weekend na sopockim hipodromie odbyła się jedna z najważniejszych w kraju impreza w dyscyplinie WKKW – Międzynarodowe Zawody CIC*** oraz Mistrzostwa Polski Seniorów. Do zawodów zgłosiło się około 120 zawodników wraz ze 150 końmi z różnych krajów: Austrii, Belgii, Czech, Hiszpanii, Niemiec, Litwy, Holandii oraz Polski.
   Zawody rozpoczęto w piątek próbą ujeżdżenia. W konkursie CIC* prowadzenie objął Niemiec Andreas Ostholt na koniu o pochodzeniu trakeńskim Donnerstag 20. Jako druga uplasowała się reprezentantka Litwy, Monika Mockute na Red Related. Natomiast trzecią pozycję wywalczyli ex-equo Katarzyna Kokowska na Czarnolasie i Kamil Rajnert z CSJ Coval Biały Bór na wałachu Jak Chef.
W o gwiazdkę trudniejszym konkursie po ujeżdżeniu na prowadzenie wysunął się Artur Społowicz na Haszyszu. Tuż za nim Hiszpan Gonzalo Blasco Botin, zajmując drugie miejsce na koniu Judy oraz trzecie na Al Pan Pan.
   Najtrudniejsze zmagania odbywały się w trzygwiazdkowym konkursie. Tutaj również najlepszy w ujeżdżeniu okazał się ponownie Andreas Ostholt, który zajmował pierwszą lokatę na koniu Pennsylvania 2 oraz trzecią na So Is Et. Pomiędzy niemieckie konie na drugie miejsce trafił Kamil Rajnert na pochodzącym z Irlandii wałachu Lassban Radovix.
DSC_0110.JPG   Próba terenowa i skoki przez przeszkody przetasowały kolejność na liście wyników. Spóźnienie na krosie i zrzutka na parkurze spowodowały spadek Ostholta na drugie miejsce. Litewska zawodniczka zanotowała minimalne spóźnienie, ale w parkurze zrobiła 2 zrzutki, co dało jej ostatecznie 5 miejsce. Finalnie trzecie miejsce zdobyła Katarzyna Kokowska na doświadczonym Czarnolasie, która w czasie i bez punktów karnych ukończyła kros, a w parkurze zrobiła tylko jedną zrzutkę. Zwycięstwo przypadło Kamilowi Rajnertowi na Jak Chefie, który najszybciej z całej stawki ukończył próbę terenową i przejechał „na czysto” parkur.
   W konkursie CIC** eliminacja na krosie zaprzepaściła szanse Społowicza na zwycięstwo. Startował on jednak na drugim koniu, Barycie, na którym pomimo spóźnienia w próbie terenowej i jednej zrzutki w parkurze, wywalczył ostatecznie 4. miejsce. Zajmująca po ujeżdżeniu ex-equo ze Społowiczem 4. lokatę Hiszpanka Cristina Pinedo Sendagorta na koniu O Lady Mary wskoczyła o jedno miejsce w górę. Na drugie miejsce aż z 11 awansował Andreas Ostholt na Castell 4. Najlepszy okazał się Niemiec Caro Hoffrichter na klaczy Laeticia 17, który po ujeżdżeniu zajmował miejsce 7.
   W trzech gwiazdach nie było sensacji. Do samego końca prowadzenie utrzymał Ostholt, jednak zmieniła się kolejność koni. Wygrał na So Is Et, a drugie miejsce zdobył na Pennsylvani 2. Na 3 miejsce z czwartego wskoczył Elmo Jankari z Finlandii na Duchess Desiree.
   Ten konkurs był także finałem Mistrzostw Polski Seniorów. Po pierwszym dniu w tej klasyfikacji prowadził Kamil Rajnert na Lassban Radovix. Niestety w parkurze zrobił aż 4 błędy i ostatecznie zdobył brązowy medal. Srebro wywalczył wielokrotny medalista MP, Łukasz Kaźmierczak na wielkopolskim Ostlerze. Zawody w Sopocie były ostatnimi w karierze tego doświadczonego i już 17-letniego wałacha. Złoty medal zdobył Mistrz Polski z Białego Boru w 2004 roku, Jerzy Krukowski na klaczy hodowli SK Moszna, Apokalipsie M. Pomimo, że pan Jerzy nie należy do niskich osób, zabawnie wyglądał pomiędzy bardzo wysokimi kolegami na podium. Jak tradycja nakazuje, po dekoracji zwycięzca wylądował w rowie z wodą.
Oprócz zawodów międzynarodowych, rozegrano też konkursy w klasach L i P. Wyniki znajdują się poniżej artykułu.
   Zawody można uznać za udane, jednak żar lejący się z nieba doskwierał zarówno koniom, zawodnikom i publiczności. Co niektórzy przypłacili kibicowanie czerwoną opalenizną. Jednak dla osób kochających ten sport i emocje z nim związane, nie jest to wygórowana cena.