Lifestyle

II Konferencja „Konie Pomorza”

DSC_0055_kopia.jpgW piątek, 27 września, pasjonaci koni, hodowcy, jeźdźcy wraz z trenerami oraz właściciele ośrodków jeździeckich spotkali się na Terenach Rekreacyjno-Wypoczynkowych „Miłosna” w Kwidzynie, aby posłuchać i podyskutować o możliwościach rozwoju i promocji przemysłu jeździeckiego na Pomorzu.
W roli gospodarzy występowali panowie: Andrzej Krzysztofiak – burmistrz Kwidzyna oraz Jacek Goszczyński – prezes TRW Miłosna. To głównie dzięki staraniom tych panów z byłego Stada Ogierów w Kwidzynie zrodziło się fantastyczne miejsce rekreacyjne, w którym spotykają się światy koński, motocrossowy i kulturalny.
Swoją obecnością zaszczycili nas prezesi dwóch najważniejszych federacji hipicznych w Polsce – Senator Łukasz Abgarowicz z PZJ i Profesor Zbigniew Jaworski z PZHK, którzy mówili o roli tych organizacji w promocji koni oraz pożądanej przez świat jeździecki współpracy między nimi.
Wystąpienie dr Jacka Łojka ze Szkoły Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, przybliżyło pojecie Przemysłu konnego w Polsce i na świecie, a także ukazało jego perspektywy i prognozy dla Polski.  Przemysł konny w Polsce i na świecie
O możliwościach wsparcia jeździectwa powszechnego ze strony Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego zaczął mówić wicemarszałek Ryszard Świlski, a kontynuowała ze szczegółami dyrektor Departamentu Turystyki Marta Chełkowska. Uczestnicy dowiedzieli się, że jeszcze w tym roku można skorzystać z ostatnich środków finansowych z programu operacyjnego województwa pomorskiego. Zapowiedziano również nowe programy w ramach dofinansowań 2014-2020. Szczegóły są dostępne na stronach internetowych: www.mrr.gov.plwww.arimir.gov.plwww.arp.gda.plwww.parp.gov.plwww.minrol.gov.pl.
Jednak najbardziej wartościowe merytorycznie było z pewnością wystąpienie pań Danuty Makowskiej i  Katarzyny  Kotewicz z Pomorskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Gdańsku. Wskazały one dokładnie fundusze i programy, z których mogą jeszcze w tym roku skorzystać osoby planujące lub już posiadające działalności związane z jeździectwem i końmi. Pomocy finansowej mogą one szukać w programach prowadzonych w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, Europejskiego Funduszu Społecznego, Europejskiego Funduszu Rolnego Rozwoju Obszarów Wiejskich oraz, odziwo, Europejskiego Funduszu Rybackiego. Dotacje są przyznawane osobom zarejestrowanym zarówno w ZUSie, jak i w KRUSie, a wysokość dopłat waha się od 10 000 do nawet 300 000 zł. Warto więc poczytać lub nawet udać się do PODR-u celem uzyskania bardziej szczegółowych informacji i dopasowania pomocy do profilu działalności.  Prezentacja PORD
Ciekawe były również prezentacje Jerzego Ożgi oraz Roberta Smagonia, którzy krótko przedstawili stan zainteresowania społeczeństwa końmi oraz możliwości promowania nietypowych inicjatyw związanych z jeździectwem i łączenia ich z innymi formami spędzania wolnego czasu takimi jak żeglarstwo czy kolarstwo.
Ważnym punktem konferencji był moment wręczenia Burmistrzowi Kwidzyna Andrzejowi Krzysztofiakowi Honorowej Złotej Odznaki Polskiego Związku Jeździeckiego. Uroczystego odznaczenia dokonał prezes PZJ Łukasz Abgarowicz w asyście trzech olimpijczyków związanych w Kwidzynem – Wiesława Hartmana (Moskwa 1980), Jacka Krukowskiego (Barcelona 1992) oraz Józefa Zagora (Moskwa 1980). Jak widać, Kwidzyn jest kolebką jeździeckich talentów.
Uczestnicy konferencji uzyskali dużą wiedzę na temat dofinansowań jeździectwa z UE, co niewątpliwie było clou tego wydarzenia. Wartościowa była także szansa poznania osobiście i porozmawiania z władzami PZJ i PZHK oraz przedstawicielami Samorządu Wojewódzkiego.  Kto nie miał takiej okazji, zapraszamy do lektury krótkich wywiadów z Łukaszem Abgarowiczem oraz Ryszardem Świlskim.

Paulina M.

Komentarze

Prześlij nam newsa