Konie

Żywienie koni – pasze treściwe

Żywienie koni – pasze treściwe

Pasze treściwe są drugą postawą w żywieniu koni. Ze względu na dużą koncentrację składników energetycznych oraz białka odgrywają one bardzo dużą rolę w żywieniu koni. Pasze treściwe to ziarna zbóż, przede wszystkim owies, kukurydza i jęczmień ozimy oraz gotowe mieszanki paszowe w postaci musli lub granulatu.

Owies

W Polsce najpopularniejszym ziarnem skarmianym koniom jest owies. W żywieniu stosujemy jego dwie odmiany – żółty i czarny. Ma on wysoką wartość odżywczą i jest łatwo trawiony przez żołądek, ma też odpowiednia wartość energetyczną . Owies zawiera nienasycone kwasy tłuszczowe i substancje śluzowe, co powoduje, że jest dobrze trawiony i tolerowany oraz dobrze wpływa na prace mięśni. Zawiera tez duże ilości włókna ok. 12%.

Dawka żywieniowa waha się w granicach 1-12 kg, a przeciętnie wynoszą 5-6 kg. Górne granice to żywienie ciężkich ogierów zimnokrwistych i koni ciężko pracujących. Owies możemy podawać w różny sposób, jako pełne ziarno, gnieciony lub śrutowany. Możemy go również moczyć lub parzyć. Owies parzony jest dużo lepiej przyswajalny, jeśli chodzi o węglowodany, przez co daje więcej energii, przez co jest polecany dla koni wyczynowych. Natomiast przez moczenie, łuska owsa robi się miękka i łatwiejsza do strawienia. Dobrej jakości owies powinien mieć ładny kolor, zapach

Jęczmień

Jęczmień zastąpiony został przez owies ok 700lat temu, obecnie używany jest nadal, jako główny rodzaj paszy treściwej w krajach Bliskiego Wschodu. Jednak w coraz większej ilości krajów europejskich wraca do końskiego menu. Największe walory jęczmienia to wysoka wartość energetyczna, zawiera białko ogólne, ponad 60% tłuszczu oraz wodę.

Jęczmień jest paszą mniej energetyczną od owsa, ale jest od niego bardziej tuczący. Skarmianie jęczmieniem jest bardzo dobrym rozwiązaniem, jeśli nasz kon musi przytyć. Ważna jest te z forma, w jakiej jest podawany, łuska jęczmienia jest bardzo twarda, przez co powinien być przed podaniem ześrutowany. Zalecana dzienna dawka jęczmienia to od 3 do 5 kg, w zależności od rasy konia i ilości wykonywanej pracy.

Kukurydza

Kukurydza ze względu na to, że jest bardzo energetyczna, w żywieniu koni stosowana jest jako dodatek, a nie podstawa, jest też bardzo tucząca. Ziarno kukurydzy uważane jest za bardzo dobry dodatek dla koni roboczych, należy jednak pamiętać, że należy ją podawać grubo ześrutowaną lub poddana specjalnej obróbce termicznej. Ważne jest też przechowywanie, ześrutowaną kukurydze należy skarmić w ciągu 72 godzin. Po tym czasie robi się gorzka i zaczyna się psuć.

Gotowe mieszanki paszowe – musli i granulaty

Na rynku jest co raz więcej firm proponujących mieszanki paszowe dla koni. Pasze te mają różny skład w zależności od przeznaczenia, dla źrebiąt, koni hodowlanych, sportowych, niepracujących, seniorów, z problemami gastrycznymi i inne. Są one wzbogacone m.in. o witaminy, suplementy i zioła. Decydując się na karmienie gotowymi musli lub granulatami dobierajmy ją według potrzeb naszego konia, sprawdzajmy skład oraz dawkowanie.

Jeśli nie jesteście pewni jaką pasze wybrać, zapraszamy do kontaktu z nami lub naszym sklepem jeździeckim.

Nasi pracownicy pomogą w wyborze pasz sparwdzonych producentów, których produkty będą mogli Państwo nabyć.

Zabookuj

Komentarze

Prześlij nam newsa