Konie

Zimowe porządki z uzębieniem u koni

Zimowe porządki z uzębieniem u koni

Gdy na dworze brzydka aura uniemożliwiająca prowadzenie zajęć rekreacyjnych, jazd na hali, na otwartym maneżu czy w terenie, warto ten czas wykorzystać  na zimowe porządki w uzębieniu naszych wrażliwych zwierząt.
Profilaktycznie raz w roku należy wykonać przegląd końskiego uzębienia aby cały sezon był bez problemów z układem pokarmowym, z wędzidłem, a to się wiąże z komfortem dla konia i jeźdźca.
Przegląd i zabieg tarnikowania zębów powinien odbyć się po wcześniejszym podaniu zwierzęciu środka znieczulającego tzw. „głupiego Jasia” lub podaniu środka uspokajającego np. Sedalin. Nie zaleca się przeprowadzenia zabiegu bez podania środka nawet gdy nasz koń jest spokojny i zrównoważony. Tarnik wydaje bowiem głośny dźwięk przypominający wiertarkę i mimo, że zabieg nie jest bolesny dla konia może go wystraszyć sam hałas.
Do czasu, gdy koń po znieczuleniu nie obudzi się do końca, należy pupila odstawić od jedzenia. W ogólnym znieczuleniu znieczula się również przełyk u konia. W czasie gdy znieczulenie jeszcze działa, a koń zacznie jeść może doprowadzić do „zatkania się”, co grozi ponowną interwencją weterynaryjną, a nawet śmiercią zwierzęcia.
Rumaki różnie reagują na znieczulenie. Ilość podawanego środka zależy od wagi, a także temperamentu konia. Konie nadpobudliwe, źle znoszące wizytę weterynarza, zastrzyki itp., mogą potrzebować go więcej. Także duże konie mogą potrzebować silniejszej dawki znieczulenia i w takich wypadkach znieczulenie dłużej działa – dlatego wskazana jest ostrożność.
Ważne jest gdzie przeprowadzony zostanie zabieg. W klinikach weterynaryjnych konie wprowadza się do specjalnych poskromów. Niestety w większość stajni nie posiada tak owych urządzeń więc najlepszym miejscem jest boks. Idealnie gdy mamy boks bez ściółki, wtedy nie musimy się martwić, że koń po tarnikowaniu coś podje. Minimum po 3-4 h, gdy  zwierzę wygląda na naturalne bez oznak znieczulenia można dosypać słomę lub wprowadzić go do właściwego boksu. Koń w boksie powinien pozostać min 12h.
Czas gdy znieczulenie działa możemy wykorzystać na dodatkową pielęgnację rumaka, jak np. przegląd uszu lub innych wrażliwych miejsc – czasami w tych miejscach są rany od ukąszeń, zmiany skórne, które można porządnie wyczyścić i zdezynfekować – będziemy zadowoleni jak po generalnym przeglądzie. Ceny za szlifowanie zębów przez specjalistów weterynarii wahają się w granicach 100-130 zł.
Profesjonalizm specjalisty można zauważyć w sprzęcie i organizacji pracy z zachowaniem bezpieczeństwa np. elektryczny pilnik, światło na głowie, lina podtrzymująca głowę rumaka, umiejętność rozpoznania kiedy znieczulenie jest wystarczające i optymalne aby zwierzę się nie położyło, ani nie zaczęło szaleć w trakcie zabiegu.

Zabookuj

Komentarze

Prześlij nam newsa