Konie

Makuch lniany w żywieniu koni

Makuch lniany w żywieniu koni 

W sklepach jeździeckich możemy znaleźć co raz więcej różnych pasz dla koni. Muli, mesze, granulaty, ich wybór jest co raz szerszy, tak jak i ich ceny bardzo różne. Jednak oprócz nich co raz częściej koniarze karmią konie wysłodkami, łuską słonecznika, makuchem lnianym. Są to produkty tańsze niż gotowe mieszanki paszowe i są dobrą alternatywą dla osób, które same lubią przygotowywać posiłki dla swoich kopytnych przyjaciół.
Makuch lniany to produkt uboczny z tłoczenia oleju lnianego z nasion lnu. Jest to pasza wartościowa pod względem zawartości białka, tłuszczu, nienasyconych kwasów tłuszczowych oraz śluzu powlekającego nasiona.
Białko zawarte w makuchu charakteryzuje się bardzo dobrą jakością i przyswajalnością. Tłuszcz jest bardzo bogaty w kwasy nienasycone i ma wysoki poziom kwasu α-linolenowego. Wysoki – około 10% udział tłuszczu w składzie makucha sprawia, że ma on wysoki poziom energii (ok. 11,5 – 12,5 MJ), co jest bardzo ważne w żywieniu koni w większym zapotrzebowaniu na energię. Kolejna zaletą makucha jest wysoka zawartość włókna, które wypływa korzystnie na układ pokarmowy, stymuluje perystaltykę jelit. Śluz zawarty w nim działa ochronnie oraz łagodzi podrażnienia i stany zapalne układu pokarmowego oraz zmniejsza ryzyko wystąpienia kolek.
Makuch lniany polecany jest dla koni rekreacyjnych i sportowych, w szczególności mających problemy z wagą. Polecany jest w okresie przesilenia wiosennego, gdy konie zmieniają sierść.
Makuch tak jak każdą paszę należy wprowadzać do menu naszych koni stopniowo.
Zabookuj
Komentarze

Prześlij nam newsa