Konie

Budowa siodła

Budowa siodła

Siodło stanowi podstawową część rzędu końskiego. Zostało wymyślone po to, by ułatwić utrzymanie się jeźdźca na koniu oraz dla komfortu jazdy. Chroni także kręgosłup konia. Siodło powinno być  tak skonstruowane, aby uwzględniało budowę zarówno konia jak i jeźdźca.

Głównym elementem konstrukcyjnym siodła jest terlica (stelaż) stanowiąca jego rusztowanie. Wykonana jest z drewna, metalu lub tworzywa sztucznego. Wybór materiału decyduje o ciężarze siodła. Całość pokryta jest wyściółką i obciągnięta skórą naturalną, ekologiczną lub innym materiałem.
Najwyższy punkt z przodu siodła to łęk przedni. Jego bodowa zapobiega przesuwaniu się jeźdźca ku przodowi oraz dostosowana jest do anatomii konia. Rozstaw i wycięcie łęku jest bardzo ważne przy dopasowywaniu siodła do konia.
Łęk tylny zapobiega przesuwaniu się siedzenia jeźdźca ku tyłowi, a jego wysokość uzależniona jest od rodzaju siodła.
Pomiędzy łękami znajduje się siędzisko. Jest to najgłębszy punkt siodła, w którym siedzi jeździec.
Mały płat skóry w górnej części siodła, to skrzydełko. Pod nim zamocowana jest maszynka (zamek), czyli specjalny uchwyt stanowiący element terlicy, do którego przypinane jest puślisko wraz ze strzemieniem.
Dodatkowo, w przedniej części siodła, po obu stronach, mocowany jest metalowy element – strzemiączko służące do zapinania np. uchwytu do siodła lub napierśnika.

Największą częścią siodła są tybinki, które stanowią bok siodła oraz chronią nogi jeźdźca. Na tybinkach umieszczona jest także poduszka kolanowa, na której jeździec opiera kolano. Wielkość i kształt poduszki kolanowej zależy od rodzaju siodła.
Pod tybinkami znajduję się podtybinka zwana także tybinką małą, która ma za zadanie przykrywać sprzączki popręgu, by te nie uszkadzały wewnętrznej strony tybinki oraz nie powodowały dyskomfortu dla nóg jeźdźca podczas jazdy.

Przystuły, to bardzo ważny element siodła. Są to paski, do których zapina się popręg. Ilość pasków, to standardowo trzy, w siodłach ujeżdżeniowych dwa. Stan przystół powinien być sprawdzany przed każdą jazdą!

Wewnętrzna gruba, sztywna skóra, przylegająca bezpośrednio do czapraka, to przystulica. Na niej umieszczone są klocki, które ułatwiają prawidłowe utrzymanie nogi jeźdzca w siodle. Wzależności od rodzaju i modelu siodła klocki mogą  być mniejsze, większe lub w ogóle może ich nie być. Przystulica wraz z poduszkami podbicia, stanowi spodnią część siodła. Na całej długości siodła, pomiędzy poduszkami znajduje się wolna przestrzeń, chroniąca kręgosłup konia oraz zapewniająca przepływ powietrza.

 

1. Łęk przedni
2. Łęk tylni
3. Siedzisko
4. Skrzydełko
5. Puślisko
6. Strzemię
7. Tybinka
8. Tybinka mała (podtybinka)
9. Poduszki podbicia
10. Czaprak
11. Poduszka kolanowa
12. Strzemiączko
13. Popręg
14. Przystuły
15. Klocek
16. Przystulica
17. Maszynka (zamek)
18. Przestrzeń pomiędzy poduszkami
podbicia

Zabookuj

Komentarze

Prześlij nam newsa