Hodowla

Sieczki w żywieniu koni

Sieczki w żywieniu koni 
 
Sieczka1.jpgSieczka, to rodzaj suchej paszy objętościowej, składają się na nią pocięte niedługie kawałki roślin, które używane są do wytwarzania pasz. Kiedyś były częściej stosowane w żywieniu koni, dziś wracają do łask. 
 
Sieczki mogą być wykonane z różnych składników, kiedyś najpopularniejsza była sieczka ze słomy owsianej, którą podawano koniom na przytycie. Obecnie sieczki wytwarza się z innych produktów i maja bardzo różne zastosowania. Najprostszą i najczęściej stosowaną jest sieczka z lucerny. Kawałki pociętej lucerny można podawać zmieszane z paszą treściwa do spowolnienia przeżuwani i wytworzenia większej ilości śliny lub samodzielnie. Sieczka z lucerny jest doskonałą paszą dla koni mających problemy żołądkowe, z chorobą wrzodową, gdyż neutralizuje kwasy wytwarzane w procesie trawienia. Producenci pasz prześcigają się w produkcji coraz to nowszych sieczek. Na rynku są sieczki wspomagające odchudzanie, tycie, budowę masy mięśniowej, uspokajające, dla seniorów, koni z problemami oddechowymi, po ochwacie i z problemami z kopytami. Są też sieczki o różnych smakach, owocowe, miętowe,  
Przez wielu hodowców i właścicieli koni, sieczki uważane są za urozmaicenie posiłków. Konie lepiej przyswajają ziarno, które jest zmieszane z sieczką, gdyż jej je wolniej i dłużej przeżuwa i wytwarza więcej śliny, co ulepsza cały proces trawienia. Konie tez jedzą spokojniej. Sieczki są idealna pasza dla wszystkich grup koni. 
 
A.W. 
Komentarze

Prześlij nam newsa