Sport

Półsiad? Nie tylko do skakania!

Półsiad? Nie tylko do skakania!

Wyścig z czasem, duża konkurencja, nierzadkie upadki jeźdźców lub koni powodują, że skoki przez przeszkody są jedną z najbardziej widowiskowych dyscyplin jeździeckich. Przyjrzyjmy się jednak mniej widowiskowemu aspektowi tej konkurencji – technice. Konkretnie, charakterystycznej sylwetce przyjmowanej przez jeźdźca podczas skoków, umożliwiającej koniowi komfortowe pokonywanie przeszkód lub cavaletti. Tematem dzisiejszej lekcji jest półsiad i szerokie możliwości jego stosowania.

Półsiad jest zalecany podczas półsiad.jpgwjazdów pod górę i zjazdów, poruszania się szybkim galopem lub cwałem oraz jako ćwiczenie poprawiające równowagę jeźdźca i jego wyczucie rytmu konia. Pochylony tułów, uniesione nad siodło biodra i równomierne rozłożenie ciężaru jeźdźca na strzemiona, odciąża grzbiet i zachęca konie do swobodniejszego poruszania się. Prowadzi to do poprawy rytmu kroków i ogólnego rozluźnienia zwierzęcia. Ta właściwość półsiadu jest nieocenionym narzędziem w pracy ujeżdżeniowej z młodymi, niedoświadczonymi lub wymagającymi korekty końmi.

Anatomicznym wyjaśnieniem powyżej opisanego zastosowania półsiadu, jest położenie oraz funkcja najważniejszego i najdłuższego mięśnia ruchowego w ciele konia. Symetrycznie po obu stronach kręgosłupa znajduje się mięsień najdłuższy grzbietu, łączący końską miednicę z ostatnimi kręgami szyjnymi. Gdy ten mięsień jest napięty, ruch konia jest twardy i nierytmiczny. Jedną z przyczyn, dla których tak się dzieje może być źle dopasowane do konia siodło, uniemożliwiające mu swobodny ruch grzbietem. Sprawdzenie dopasowania siodła powinno być pierwszym krokiem, gdy zaobserwujemy u konia napięcie i ból w okolicach grzbietu.

Drugim, i o wiele częstszym powpółsiad2.jpgodem usztywniania grzbietu, jest napięty dosiad jeźdźca. Musimy pamiętać, że będąc jeźdźcami mniej zaawansowanym zdecydowanie łatwiej odnajdziemy się w siodle, gdy nasz koń będzie rozluźniony. Paradoksalnie, koń nie rozluźni się, dopóki nie nabędziemy elastycznego dosiadu – jazda w półsiadzie pomoże nam przyzwyczaić się do rytmu konia, pomoże rozgrzać nasze mięśnie i przygotuje konia do jazdy w pełnym siadzie na kolejnych etapach szkolenia lub jednostki treningowej. W przypadku młodych lub niedoświadczonych koni, Półsiad podczas jazdy na wzniesieniu napięcie grzbietu wynika zwykle z zaburzeń równowagi powodowanych samą obecnością jeźdźca na grzbiecie i należy cierpliwie czekać, aż koń zaakceptuje ten dodatkowy ciężar przy pracy.

Powodów powstawania napięć w obrębie grzbietu jest o wiele więcej – można szukać ich między innymi w niewłaściwym wyszkoleniu konia, wadach budowy, przebytych urazach. Jednak jest to na tyle obszerny temat, że wykracza poza zakres tego artykułu. Należy jednak pamiętać, że niezależnie od tego, na jakim poziomie zaawansowania jesteśmy – czy jeździmy rekreacyjnie czy sportowo, umiejętność prawidłowej jazdy półsiadem przynosi zbawienne skutki dla sposobu poruszania się konia i prowadzi do polepszenia jego dobrostanu.

A.K.

Komentarze

Prześlij nam newsa