Nowoczesny ośrodek

Stadnina Koni Ciekocinko

Stadnina Koni Ciekocinko

17.JPGStadnina Koni Ciekocinko to kolejny, nowoczesny ośrodek na jeździeckiej mapie Polski, o którym warto wspomnieć nie tylko przy okazji zorganizowanych na jego terenie pierwszy zawodów cyklu Baltica Tour. Jeszcze kilka lat wstecz nikt by nie pomyślał, że stary zaniedbany dworek i jego inwentarz przemieni się w pałac z hotelem oraz jedną z najładniejszych i najnowocześniejszych stajni na Pomorzu. Na terenie stadniny oprócz stajni i infrastruktury jeździeckiej znajduje się zabytkowy pałac z początku XX wieku. Właścicielem obiektu i jego zarządcą od 2004 roku jest Tomasz Bałuk, dzięki, któremu była możliwa odbudowa i renowacja terenu stadniny w Ciekocinku. Było to spełnienie marzeń Pana Tomasza, który jak wyznał kiedyś w wywiadzie chciałby żyć w latach 20-tych ubiegłego stulecia, posiadać duży majątek ziemski  i hodować konie. Renowacja ośrodka i pałacu została zakończona pod koniec 2012 roku.

Na terenie stadniny znajduje się pałac, który przekształcony został w hotel pięciogwiazdkowy o dumnie brzmiącej nazwie Pałac Ciekocinko- Hotel Resort & Wellness. W środku znajdują się pokoje oraz apartamenty urząd7.JPGzone w stylu starodawnym. Co ciekawe dla miłośników koni ,każdy pokój ma swoją nazwę. Znajdziemy tu pokoje o nazwach wybitnych koni sportowych takie jak; Shutterfly, Ratina Z, Chico Blue itd. Goście chcący skorzystać z noclegów mogą również spać w efektownej zaadaptowanej jako mini hotelik, powozowni. W otoczeniu pałacu i innych obiektów na terenie ośrodka znajduje się stary zabytkowy park.
     Stadnina Koni w Ciekocinku to stajnia o starodawnym klimacie. Do dyspozycji jeźdźców są dwa place do jazdy. Jeden trawiasty o wymiarach pozwalających na rozgrywanie międzynarodowych zawodów  w skokach przez przeszkody. Natomiast drugi plac to maneż z podłożem kwarcowym najwyższej jakości. 
     Ośrodek państwa Bałuków pod swoją pieczą 15-25 koni sportowych. Mieszkają one w dwóch stajniach: jednej angielskiej przy, których bardzo blisko znajdują się nieduże padoki, oraz w drugiej, która połączona jest korytarzem z halą. Na korytarzu na ścianie znajdziemy zabytkowe, pamiątkowe wędzidła oraz ostrogi. Boksy w stajni są duże, przestronne. W tym samym budynku co stajnia znajduje  się jasna, ogrzewana hala z podłożem kwarcowym o wymiarach 30×70 metrów.

     10.JPGCiekawym rozwiązaniem wykorzystanym w ośrodku jest konstrukcja karuzeli dla koni, która jest jednocześnie lożownikiem. Dzięki wykorzystaniu konstrukcji karuzeli, która nie jest napędzana od środka. Ramiona karuzeli są przytwierdzone do dachu tworząc przypominającego na myśl pająka. Dzięki temu rozwiązaniu możliwe było stworzenie w środku karuzeli lonżownika, pustej przestrzeni z podłożem piaskowym w o średnicy spokojnie pozwalającej na pracę na loży z młodymi końmi. Nieopodal stajni oraz placów do jazdy znajdują się myjka a właściwie stanowisko myjek. Wszystkie są podzielone niczym miejsca parkingowe, wybrukowane, odgrodzone ogrodzeniem jedno od drugiego. Węże do mycia koni znajdują się nad stanowiskiem niczym w myjni samochodowej, schowane w rurach. Pozwala to na nieplątanie się węża między nogami oraz zapobiega  jego nadeptywaniu.
     Ciekocinko to niewątpliwie miejsce niezwykle urodziwe. Oprócz parku  miłośnicy koni i nie tylko mogą wypoczywać nad niedużym stawkiem na ławkach bądź w altance delektując się chwilą z naturą.

Baltica Tour- pierwszy tydzień zmagań za nami!

Balitca Tour – finał

Wywiad z Sandrą Piwowarczyk-Bałuk

K.K

Komentarze

Prześlij nam newsa