Sport

Mistrzostwa Europy oraz Mistrzostwa Polski w Powożeniu

21-24.08.2014

Mistrzostwa Europy Dzieci, Juniorów i Młodych Powożących oraz Mistrzostwa Polski w Powożeniu Zaprzęgami Jednokonnymi

     1.jpgW minionym tygodniu (21-24.08) w Stadzie Ogierów w Książu (woj. dolnośląskie) odbyły się Mistrzostwa Europy Dzieci, Juniorów i Młodych Powożących oraz Mistrzostwa Polski w Powożeniu  Zaprzęgami Jednokonnymi. Wszystko to działo się przy okazji odbywających się w tym samym terminie zawodów rangi CAH***H1.  Reprezentacja Polski zdobyła łącznie 3 medale! Jeden złoty oraz dwa brązowe. Mistrzynią Polski w Powożeniu Zaprzęgami Jednokonnymi została Weronika Kwiatek. 
Zawody trwające cztery dni rozpoczęły się  w czwartek próbą ujeżdżenia dla dzieci i juniorów. Po pierwszym dniu próby wśród dzieci najlepiej poradziły sobie dwie Niemki, zajmując pierwsze miejsce Anna Hüsges. Drugie miejsce ex  aequo zajęła  Niemka Lisa Maria Tischner oraz Polak Weronika Bogacz. W kategorii juniorów po pierwszym dniu podium należało do Niemców i Austriaków. Najwyżej sklasyfikowanym w tym konkursie Polakiem był Szymon Gielec, zajmując 7 miejsce.
     Kolejnego dnia rozgrywane były próby ujeżdżenia dla Młodych Powożących , CAH***H1 oraz Mistrzostwa Polski. Wśród kategorii Młodych Powożących ponownie królowali Niemcy a także Węgier. Bardzo dobre 5 miejsce po próbie ujeżdżenia zajął Polak Filip Nowacki.  W kolejnej rozgrywanej kategorii jaką był konkurs Młodych Powożonych  Koni Polacy mimo dzielnej walki nie dali wyrwać Niemcom podium. Czwarte miejsce przypadło  Marcinowi Kilańczykowi.
     W ramach konkursu CAH***H1 rozgrywane były Mistrzostwa Polski w Powożeniu Zaprzęgami Jednokonnymi. Tym razem prym wiedli Polacy. Najlepiej spisała się Weronika Kwiatek , która wyprzedzając swojego brata, Bartłomieja objęła prowadzenie. Wysoko klasyfikowanym był również Adrian Kostrzewa- 4 miejsce.
     Tego samego dnia rozgrywała się także pierwsza próba konkursu drużynowego. Polacy (w składzie: Bogacz, Gielec, Ickiewicz, Nowacki, Kilańczyk) po pierwszej próbie obejmowali świetne 2 miejsce, przegrywając z Niemcami 14,5 pkt. Na trzecim miejscu znajdowali się Duńczycy.
     Sobota był dniem zmagań maratonu dla wszystkich kategorii wiekowych. Po dwóch próbach W kategorii dzieci Weronika Bogacz awansowała na pierwsze miejsce. W kategorii juniorów niestety nasz zawodnik Szymon Gielec spadła na miejsce dziesiąte. Niestety z konkursem Młodych Powożących podczas drugiej próby nie poradził sobie zajmujący po ujeżdżeniu Filip Nowacki.
Marcin Kilańczyk awansował natomiast z miejsca czwartego na miejsce drugie w kategorii Młodych Powożonych Koni.
     W konkursie CAH***H1 pierwsze dwa miejsca bez zmian należały do rodzeństwa Kwiatków. W konkursie nadal prowadziła Weronika. Również w zmaganiach drużynowych nasza ekipa  pozostała na miejscu drugim.
     Po ostatniej próbie zręczności Polska mogła cieszyć się z sukcesów zarówno indywidualnych jak i drużynowych. W kategorii Młodych Powożących Koni awans z drugiego miejsca zaliczył Marcin Kilańczyk tym samym zdobywając złoty medal Mistrzostw Europy. Po zajętej rywalizacji w kategorii dzieci brązowy medal wywalczyła Weronika Bogacz. Drużyna Polski w  składzie : Weronika Bogacz i Bohun, Szymon Gielec i Indygo, Dominika Ickiewicz i Kalif oraz Filip Nowacki i Dulcyna wywalczyła brązowy medal!  
W konkursie CAH***H1 podium należało do Polaków! Pierwsze miejsce w konkursie zajęła Weronika Kwiatek, tym samym zdobywając tytuł Mistrzyni Polski w Zaprzęgach Jednokonnych. Drugie miejsce w konkursie oraz w klasyfikacji Mistrzostw Polski czyli tytuł Vice Mistrza Polski zdobył brat Weroniki, Bartłomiej Kwiatek. Na trzecie miejsce  w klasyfikacji ogólnej konkursu awansował Adrian Kostrzewa, jednocześnie zdobywając tytuł II Vice-Mistrza Polski.
Organizacja takich ważnych zawodów w Polsce a także wyniki Polaków na tychże zawodach pokazują ,że powożenie to sport z perspektywami. Nadal jednak nie tak popularny w Polsce jak inne dyscypliny jeździeckie.

K.K

Komentarze

Prześlij nam newsa