Sport

Pucharu Polski WKKW 2014 zakończony!

6-7.09.2014

W ostatni weekend najlepsi zawodnicy z całej Polski rywalizowali na terenie Stadniny Koni Racot w Finale Pucharu Polski WKKW, który zakończył całoroczne zmagania tego prestiżowego cyklu.

W najtrudniejszej i zarazem najbardziej widowiskowej kategorii – seniorów zwyciężył Kamil Rajnert, reprezentujący SCSJ Coval Biały Bór, który zwyciężając na Lassban Radovix w konkursie CNC2* przypieczętował swoją dominację w tym sezonie. Drugie miejsce w końcowej klasyfikacji zajął ubiegłoroczny zwycięzca Paweł Warszawski z WKJ Gabon Walewice, który miejsce na podium zachował dzięki trzeciemu miejscu w konkursie finałowym, które zdobył na Filerze. Na trzecim stopniu podium stanął trzykrotny olimpijczyk i wielokrotny Mistrz Polski Seniorów Paweł Spisak. Zwycięzca oprócz nagrody finansowej otrzyma uszyte na miarę siodło Equipe z linii E-Carbon, ufundowane przez głównego sponsora cyklu firmę X-horse, wyłącznego przedstawiciela marki Equipe w Polsce.
W grupie juniorów złoty medal Pucharu Polski WKKW 2014 zdobyła zawodniczka KJ Jaroszówka – Sylwia Kupczyk, który w konkursie finałowym CNC1* zajęła  4 miejsce. Miejsce drugie zajęła brązowa medalistka Mistrzostw Polski Juniorów Anna Łopato z ZKS Drzonków, a miejsce trzecie Zuzanna Burkert, reprezentująca barwy SJ Baborówko. Zuzia zdobyła brązowy medal Pucharu Polski WKKW na wałachu Lublin, który startem w Finale zakończył długą, pełną sukcesów karierę w sporcie jeździeckim.
W kategorii juniorów młodszych (zawodnicy w wieku 14-15 lat) zwyciężyła zdecydowana faworytka tej grupy wiekowej – Wiktoria Knap z ZKS Drzonków, która w tym sezonie zdobyła już złoty medal w Mistrzostwach Polski Juniorów. Miejsce drugie zajęła Zuzanna Januszewska z KJ Partynice, która zwyciężyła w konkursie finałowym – CNC P. Brązowy medal w końcowej klasyfikacji Juniorów Młodszych zdobyła Gabriela Klimkowicz z KJ Facimiech Wielkie Drogi. Zarówno w kategorii juniorów, jak i juniorów młodszych zawodnicy otrzymali nagrody rzeczowe ufundowane przez firmę Beckersport.
W kategorii młodzików, w której rywalizowali zawodnicy w wieku 11-13 lat wygrała Hanna Pogodzińska reprezentująca barwy UKS AJ Poświętne, miejsce drugie zajęła zwyciężczyni konkursu finałowego Hanna Strjewska z JKS Dako Galant Skibno, a miejsceJulia Gillmaier, a miejsce trzecie Michalina Prowotorow, również z UKS AJ Poświętne. Najlepsi młodzicy otrzymali kamizelki bezpieczeństwa ufundowane przez sklep jeździecki ridersi.pl.
Oprócz 4 wyżej wymienionych klasyfikacji indywidualnych na koniec sezonu przedstawiono wyniki klasyfikacji klubowej rozgrywanej w ramach Pucharu Polski WKKW. W niej bezapelacyjnie zwyciężył Zielonogórski Klub Sportowy Drzonków, na drugim miejscu znalazł się Jeździecki Klub Sportowy Dako Galant Skibno, a na miejscu trzecim Ludowy Klub Sportowy Stragona Strzegom.
Rozgrywki Pucharu Polski WKKW z roku a rok co raz bardziej się rozwijają, w tym sezonie łącznie sklasyfikowano 168 zawodników, a zdecydowanie najliczniejszą grupą była kategoria seniorów, w której punkty na przestrzeni całego sezonu zdobyło 98 zawodników. Cykl rozegrany został podczas 6 Eliminacji w całej Polsce  – Sopot, Jaroszówka, Racot, Strzegom, Baborówko, oraz zawodów finałowych, które odbyły się na terenie Stadniny Koni Racot. Regulamin Pucharu pozwala w ramach jednej kategorii wiekowej walczyć zarówno najlepszym jeźdźcom, reprezentantom kraju zajmującym się WKKW wyczynowo, jak i amatorom, dla których uprawianie jeździectwa jest zabawą i pomysłem na hobby. Zawodnicy  zdobywają punkty, przez co są sklasyfikowani w rankingu, w ramach wszystkich konkursów, które rozgrywane są podczas danej eliminacji od CNC LL do CIC/CCI***. Jednak zwycięstwo w końcowej klasyfikacji mogą zapewnić sobie tylko Ci zawodnicy, którzy wystartowali podczas Finału w konkursie odpowiednim dla swojej grupy wiekowej – seniorzy – CNC**, juniorzy  – CNC*, juniorzy młodsi w CNC P, a młodzicy w CNC L.
Organizatorem Pucharu Polski WKKW jest Stowarzyszenie Jeździeckie Baborówko, które dzięki współpracy z Polskim Związkiem Jeździeckim od 2011 roku koordynuje całość rozgrywek tego cyklu.

Ranking juniorzy  Ranking_juniorzy_młodsi   Ranking_młodzicy   Ranking_seniorzy   Ranking_kluby

08.09.2014

———————————————————————————————————————————-

Finał Pucharu Polski WKKW

logo.jpgJuż w najbliższy weekend na hipodromie Stadniny Koni Racot rozegrany zostanie Finał Pucharu Polski WKKW. Zawodnicy w 4 kategoriach wiekowych walczyć będą o zwycięstwo w klasyfikacji końcowej cyklu rozgrywek składającego się z 6 eliminacji oraz Finału, który odbędzie się w dniach od 5 do 7 września właśnie w Racocie.
W najtrudniejszej grupie wiekowej – kategorii seniorów, zawodnicy wystartują w konkursie CNC**, juniorzy rywalizować będą w konkursie CNC*, juniorzy młodsi (14-15 lat) na poziomie CNC P, a młodzicy (11-13 lat) w konkursie CNC L. Dodatkowo wyłonieni zostaną zwycięzcy w klasyfikacji klubowej, w której punktować będzie co najmniej dwóch zawodników reprezentujących jeden klub w minimum dwóch kategoriach wiekowych.
Szczególnie ciekawie zapowiada się rywalizacja w grupie seniorów, swój udział potwierdził aktualny lider tej kategorii, Kamil Rajnert (195 pkt) oraz sklasyfikowany na drugim miejscu Paweł Warszawski (177 pkt.), który do konkursu dwóch gwiazdek zgłosił silną stawkę 3 koni. Do walki o zwycięstwo w kategorii seniorów włączą się zapewne zajmujący czołowe lokaty Jan Kamiński, Mariusz Kleniuk i Paweł Spisak, tym bardziej, że zwycięzca Finału zdobędzie 120 punktów (podwójna pula). W tej kategorii  oprócz premii finansowych, nagrodą główną dla zwycięzcy będzie uszyte na miarę siodło Equipe z linii E-Carbon. E-Carbon to przykład połączenia doskonałości włoskiego rzemiosła i cennych osiągnięć nowoczesnej technologii. Siodła Equipe E- Carbon przesuwają dotychczas istniejące granice w jeździectwie. Innowacyjny pomysł, materiał i technologia produkcji, w połączeniu z możliwością indywidualnego dopasowania, gwarantują idealną pozycję i wygodę dla jeźdźca. Niezbędne pomiary oraz testy zostaną dokonane podczas indywidualnego spotkania z przedstawicielem X-Horse, wyłącznego przedstawiciela Equipe w Polsce. W kategorii juniorów i juniorów młodszych, pierwszych pięciu zawodników w klasyfikacji końcowej otrzyma nagrody rzeczowe ufundowane przez firmę Beckersport, a zwycięzcy w grupie młodzików otrzymają natomiast nagrody rzeczowe ufundowane przez sklep jeździecki ridersi.pl.
Zapraszamy wszystkich miłośników jeździectwa do kibicowania podczas Finału Pucharu Polski WKKW!

Propozycje zawodów

PUCHAR POLSKI WKKW

Puchar Polski WKKW to cykl rozgrywek we Wszechstronnym Konkursie Konia Wierzchowego. Cykl ten składa się z 6 Eliminacji oraz Finału, który odbędzie się w Racocie w dniach 5-7 września 2014 r.
W ramach Pucharu Polski WKKW zawodnicy rywalizują w 4 kategoriach wiekowych:
•     Młodzicy – 11-13 lat
•     Juniorzy Młodsi – 14-15 lat
•     Juniorzy – 16-18 lat
•     Seniorzy – powyżej 18 lat.
W trakcie sezonu jeźdźcy zdobywają punkty podczas Eliminacji w całej Polsce, ale walka o zwycięstwo trwa do samego końca, ponieważ w Finale zawodnicy otrzymują podwójną ilość punktów.

Ranking junoprzy młodsi   Ranking juniorzy   Ranking młodzicy   Ranking_seniorzy

CO TO JEST WKKW?
Wszechstronny Konkurs Konia Wierzchowego (WKKW), nazywany  koroną sportów jeździeckich, jest szczególnie efektowną dyscypliną. Obejmuje ona wszystkie aspekty sztuki hippicznej: harmonię pomiędzy jeźdźcem i koniem, kontakt z naturą i wytrzymałość oraz precyzję, zwinność i technikę skoku. WKKW składa się z trzech prób: ujeżdżenia, próby terenowej i skoków przez przeszkody.

Piątek
Próba ujeżdżenia jest sprawdzianem posłuszeństwa – na czworoboku o wymiarach 20×60 m jeździec i koń mają do wykonania określoną liczbę ruchów w trzech chodach: stępie, kłusie i galopie, za co otrzymują oceny od sędziów w skali od 1 do 10, które przeliczane są później na punkty karne.

Sobota
Najbardziej efektowna i widowiskowa, ale najtrudniejsza część WKKW – CROSS. Próba terenowa polega na pokonywaniu stałych przeszkód na urozmaiconym terenie. Podczas tej próby para jeździec-koń muszą się wykazać wielką odwagą, zręcznością i wytrzymałością. Przed nimi bowiem jest do pokonania ponad dwadzieścia przeszkód (o wysokości od 100 do 120 cm) w skład, których wchodzą rozmaite kombinacje, duże zeskoki (nawet do 200 cm) – także do wody oraz skoki wielkimi kłodami. Pierwsza odmowa skoku to 20 punktów karnych, druga 40, trzecia odmowa na tej samej przeszkodzie oraz trzecia na trasie crossu powoduje eliminację. Każdy upadek zarówno jeźdźca jak i konia powoduje eliminację. Przekroczenie normy czasu za każdą rozpoczętą sekundę nakłada na zawodnika 0,4 punktu karnego.

Niedziela
Ostatnim sprawdzianem jest konkurs skoków przez przeszkody. Zadanie jest o tyle trudne, że dzień wcześniej jeźdźcy i konie pokonali ciężki test terenowy, a teraz gdy zmęczenie daje o sobie znać muszą pokonać szereg przeszkód parkurowych, które to przy delikatnym choćby puknięciu końskich nóg spadają na ziemię, obarczając dodatkowymi punktami karnymi daną parę (każda zrzutka to 4 pkt.). Ukończenie tej próby bez punktów karnych wymaga od zawodników wiele wyczucia i techniki, a od konia olbrzymiej staranności.
W końcowej klasyfikacji zwycięża para (jeździec i koń), która uzyska najmniej punktów karnych w trzydniowej rywalizacji.